گروه: سیاسی / دولت
تاریخ : 1348/10/11 03:00
شناسه : 151488

رییس‌ جمهوری با تبریک فرا رسیدن روز ملی جمهوری ایتالیا تاکید کرد: تعامل سازنده و گسترش روابط با کشور دوست ایتالیا، براساس احترام و منافع متقابل از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته بوده است.

در بخشی از پیام تبریک حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی به جناب آقای سوجو ماتارللا رییس جمهوری ایتالیا آمده است: فرا رسیدن روز ملی جمهوری ایتالیا را به جناب‌عالی و مردم آن کشور صمیمانه تبریک می‌گویم.
وی در این پیام افزود: تعامل سازنده و گسترش روابط با کشور دوست ایتالیا، به عنوان یکی از کشورهای مهم اتحادیه اروپایی، براساس احترام و منافع متقابل از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته بوده است.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در سایه این سیاست، خوشبختانه روابط فیمابین در حوزه‌های مختلف، روند رو به رشدی داشته و اطمینان دارم با امضای موافقت‌نامه خط اعتباری، مسیر عملیاتی شدن اسناد امضاء شده میان دو کشور تسهیل و تسریع خواهد شد.
روحانی در پایان این پیام از خداوند متعال، سلامتی و موفقیت رییس جمهوری ایتالیا و سربلندی مردم آن کشور را مسألت کرد.
به گزارش ایرنا، مردم ایتالیا روز دوم ژوئن 1946 برای انتخاب میان نظام سلطنتی و جمهوری، به پای صندوق های رای فراخوانده شدند. در این همه پرسی 89 درصد از واجدین شرایط شرکت کردند.
در پی این همه پرسی 'اومبرتو دوم'پادشاه ایتالیا به پرتغال تبعید و 'انریکو نیکولا' نیز به عنوان نخستین رییس موقت دولت این کشور انتخاب شد. قانون اساسی ایتالیا نیز روز اول ژانویه 1948 به اجرا گذاشته شد.

پاسخی بگذارید