تاریخ : 1399/01/18 13:24
شناسه : 240445


شهردار اصفهان در نشست مشترک مدیران ستاد، مناطق و سازمان های شهرداری اصفهان که با حضور رییس شورای اسلامی شهر اصفهان، معاونین شهرداری، مدیران مناطق و روسای سازمان ها برگزار شد، گفت: با مرور برنامه ها و کارهای اجرا شده در دو سال گذشته، متوجه می شویم توفیقات خوبی در بخش های مختلف حاصل شده است. در سال 98 نیز اتفاقات بسیار خوبی رخ داد اما فرصت نشد بسیاری از پروژه ها به صورت رسمی افتتاح شود.

به گزارش شاخه سبز از استان اصفهان - شهردار اصفهان، قدرت اله نوروزی در این جلسه ضمن تاکید بر ادامه اقدامات و برنامه های شهرداری با وجود چالش کرونا در کشور، تصریح کرد: در سال جدید نیز عهد می بندیم با وجود چالش ها همچنان به مسیر خود ادامه می دهیم. مديريت شهر به عنوان یک موجود زنده باید به فعالیت خود ادامه دهد اگرچه در این مسیر برخی کارها را ممکن است نتوان انجام داد با این وجود کار شهرداری تعطیل بردار نیست زیرا شهرداری به عنوان خط مقدم جبهه شهر باید کارها را انجام دهد تا مردم و سایرین به راحتی بتوانند کارهای خود را در خانه انجام دهند. 

شهردار اصفهان ادامه داد: با وجود شرایط فعلی نمی توان فضای سبز 3700 هکتاری شهر را آبیاری نکرد و یا اتوبوسرانی به انجام وظیفه مشغول نباشد. استقرار يک نظم دقیق برای یک زندگی آرام در شهر، کار شهرداری است.

وی با تاکید براینکه در هر شرایطی باید زباله ها جمع آوری و 40 میلیون متر مربع معابر شهر تمیز شود، گفت: اینها وظایف مستمر و دائمی است، شهرداری باید فعال بوده اما برای فعال بودن نیاز است که درآمد داشته باشد و باید ديد چگونه می توان در این شرایط سخت ضمن کسب درآمد، صرفه جویی نیز کرد یا کدام کارها را به تاخیر و کدام را جلو انداخت. اگر انگيزه ها قوی تر و اراده ها استوار تر شود در همین شرایط سخت هم می توان شرایط را بهتر کرد.

نوروزی تاکید کرد: سال گذشته را با افزایش بودجه 37 درصدی نسبت به سال قبلش آغاز کردیم؛ با وجود توصیه ها و مخالفت هایی که وجود داشت روی این کار محکم ايستاديم. با روندی که در حال انجام بود در پایان سال 98 مناطق شهرداری باید 114 درصد و شهرداری مرکزی باید 150 درصد تحقق بودجه می داشتند اما این رقم به حدود 60 درصد رسید؛ چراکه موارد غیرقابل پیش بینی اتفاق افتاد. به عنوان نمونه امضای سند تهاتر 650 میلیارد تومانی در سازمان برنامه و بودجه به تاخیر افتاد که شهرداری را با چالش مواجه کرد. این در حالی است که همه مراحل انجام شده بود اما بحران کرونا شرایط را متفاوت کرد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این موضوع  730 ميليارد تومان اوراق مشارکت داشتيم که کارهای آن انجام شد و به بانک مرکزی برای انتشار رفت اما اعلام شد که بانک باید عوض شود. از این مبلغ ،  130 میلیارد متعلق به اتوبوسرانی و 600 میلیاردتومان مابقی متعلق به مترو است که در صورت جمع این مبلغ باید نزدیک به 530 میلیارد تومان به درآمد شهرداری در سال گذشته اضافه می شد. 

* 90 درصد تحقق بودجه سال 98

شهردار اصفهان تحقق بودجه سال گذشته را 90 درصد ذکر کرد و افزود: سال گذشته در حوزه مالی سال بسیار پر خیر و برکتی بود که آثار آن هم قابل مشاهده است به نحوی که از واژه انقلاب عمرانی در پروژه های شهرداری استفاده کردیم و در برخی بخش ها پروژه های بزرگی را به پايان رساندیم. 

وی با اشاره به پروژه ادامه بلوار فرزانگان، تصریح کرد: به عنوان نمونه در جاده فرزانگان دادگاه حکم به توقیف داده بود اما همزمان با اجرای پروژه مسائل حقوقي این جاده را نیز حل کردیم و با میدان آیت الله غفاری چیزی بالغ بر 5400 متر و در مجموع 6 کیلومتر راه سازی با وجود مشکلات بسیار خاتمه پیدا کرد. این پروژه قرار بود 24 ماهه انجام شود اما حدود 18 ماهه به پايان رسید، این 18 ماه شامل آزادسازی ها، زیرسازی ها، نورپردازی، فضای سبز، رفع موانع و ... نیز بود که جای خداقوت به همکاران دارد. 

نوروزی گفت: برای پروژه سالن اجلاس تاکنون 300 ميليارد هزینه شده و 200 ميليارد دیگر نیز به این پروژه اختصاص می یابد و لازم است از هم اکنون برای بهره برداری از این سالن چاره انديشی شود.

* پروژه های متعددی در مناطق در آستانه افتتاح است

وی با اشاره به وجود پروژه های در آستانه افتتاح در همه مناطق، افزود: در همه مناطق پروژه هایی برای افتتاح وجود دارد و آماده است، ادامه بلوار فرزانگان و در ادامه پل آفتاب می طلبید با حضور مقامات رسمی کشوری و استانی به بهره برداری برسد اما این پروژه بسیار مهم با وجود شرایط ایجاد شده در کشور به صورت غیررسمی افتتاح شد تا شهروندان بتوانند از آن استفاده کنند.

وی تصریح کرد: در حوزه مالی و برنامه ريزي اقدامات خوبی انجام شده و با وجود تعامل بین بخشی موفق شدیم بیش از 90 درصد بودجه را در سال گذشته محقق کرده و پروژه ها قبل از موعد به پایان برسد. باید ديد این بودجه چه ميزان نقدی و چه میزان غیر نقدی است؛ غير نقدی ها چه ميزان دقيق بوده و راستی آزمايي آن دقیق و کارشناسی شده باشد.

نوروزی اضافه کرد: از همه مدیران سازمان ها که توانستند کارهای خوبی را انجام دهند همچنين مديران مناطق که به بودجه مورد نظر رسیدند تشکر می کنم.

وی ضمن تاکید بر اینکه در سال جدید باید بحران را مدیریت کرده و آستانه تحمل به قدری باشد که در مقابل سختی ها نااميد نشویم، گفت: باید درآمدهاي جدیدی کسب کرد و بودجه اولويت بندی شود. پرداخت حقوق ها در هر شرایطی باید به موقع انجام شود. زیرا این موضوع موجب نارضایتی می شود. اگر خواهان عدالت هستیم باید حق کسانی که این روزها زحمت ميکشند به خوبی ادا شود زیرا این يک قدرداني عملي است از کسی که در ميدان حضور واقعی دارد.

شهردار اصفهان با بیان اینکه از مشکلات نباید ترسید و باید اميد را در دل مردم تزريق کرد، افزود: برای تحقق این موضوع باید همه بخش ها فعال و پویا باشد.

وی ضمن تاکید بر جلب رضایت مردم در سال جاری بیش از گذشته، افزود: امسال هم باید بیش از هميشه به دنبال جلب رضایت مردم باشیم، جلب رضایت مردم با خدمت صادقانه، گفتار درست و برخوردهای مناسب حاصل می شود. هر برخوردی با مردم توسط مردم رصد می شود بنابراین این موارد باید مورد توجه قرار بگیرد.

نوروزی گفت: قرار است از مهر امسال یک ارتباط مستقیم با دانشگاه ها، مدارس و مراکز آموزشی برقرار کنیم تا هم شهرداری و هم مراکز آموزشی از نقطه نظرات یکدیگر استفاده کنند.

شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: باید روی درآمدهای جدید و بازکردن گره های کور فکر و راهکار ارائه شود تا این تهديد به فرصت تبدیل شود.

* نمره مديریت شهری نمره قبولی بوده است/ حرکت شهر به سوی الکترونیکی شدن 

همچنین، علیرضا نصر اصفهانی، رئیس شورای شهر اصفهان تصریح کرد: سال گذشته مجموعه مدیران شهرداری تلاش کردند تا سال را به خوبي سپری کنیم. اهتمام ما نیز در شورای شهر تسهيل امور شهرداری بود و در سايه همدلی امورات شهر به نفع مردم پیش رفت و با کوچکترين مانعی از سوی شورا مواجه نبودیم. 

وی ادامه داد: نمره مديریت شهری نمره قبولی بوده است و موفق عمل شده است که این جای تقدیر از مديران شهرداری دارد. باید این شهر که به صورت امانت در اختیار ما است با یک ارزش افزوده تحويل آیندگان شود. 

رئیس شورای شهر اصفهان تصریح کرد: ما هم اکنون در شرایط خاصي قرار گرفته ایم و به قول شهید سلیمانی در شرایط بحران، فرصت هایی به وجود مي آيد که در شرایط عادی به وجود نمی آید و امیدوارم در سال جاری شرایط شهر نیز با يک جهش و رشد رقم بخورد. 

وی افزود: به غیر از بحران کرونا در بحث تکریم شهروندان موظف به حرکت کردن به سمت شهر الکترونیک هستيم و اين يکي از فرصت هایی است که باید از آن استفاده کنیم. 

نصر اصفهانی با اشاره به اینکه مردم در شرایط فعلی آسیب ديده اند و لازم است همراهی با مردم صورت گيرد، رمز موفقيت را همراه کردن مديريت شهری با مردم عنوان کرد و گفت: اگر مردم را از مديريت شهری جدا کنيم وارد باتلاق می شويم. باید مراقب باشيم به سمت حواشي کشیده نشويم و تنها به فکر کار کردن باشیم. 

* بخش های مختلف شهرداری به کمک هم بیایند/ کسری بودجه با صرفه جویی جبران شود 

 مرتضی طهرانی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه بخش هایی از شهرداری مانند حوزه های خدمات شهری در بدترين شرایط باید کارهای خود را انجام دهند، اظهار کرد: در شرایط شیوع کرونا اقتصاد جهان به هم ریخته و بسیاری از بخش ها تعطیل شده است، همچنین احتمال ورشکستگی بنگاه های اقتصادی وجود دارد و پیش بینی می شود، 45 درصد بخش خدمات، 10 درصد بخش کشاورزی، 20 درصد صنعت آسیب ببیند که در این وضعیت مديريت شهری باید خود را با شرایط جدید هماهنگ کند.  

وی ادامه داد: با این وجود نباید نااميد بود چراکه ما سال گذشته هم بحران های زيادي داشتیم و با این حال بودجه متهورانه ای نوشتیم و عملکردمان نسبت به کلانشهرهای دیگر موفق بود. 

معاون مالی – اقتصادی شهرداری اصفهان تصریح کرد: تحقق بودجه ما در سال گذشته 90 درصد بود اما جمع درآمدهای محقق شده سه هزار و 641 میلیارد تومان است و اگر 600 ميليارد تومان اوراق هم اضافه شود، تحقق بودجه به بیش از صد درصد می رسد که جای تبریک دارد.

وی با بیان اینکه اگر امسال بخواهيم انفعالی عمل کنیم عقب می مانیم، اظهار کرد: تحقق بودجه برخی مناطق از 100 درصد بالاتر رفته است، پنج منطقه کمتر از 100 درصد و یک منطقه زیر 90 درصد بود که امیدواریم جبران شود.  

طهرانی بیان کرد: تحت هر شرایطی ساختار نباید از بین برود مثلا ناژوان یا شرکت توسعه گردشگری سپاهان که فعالیت آن ها مبتنی بر گردشگری است، درآمد خود را از دست داده اند اما نمی توان آنها را تعطیل کرد بلکه باید ساختار را حفظ کرد. همچنین نظافت خيابان ها و پارک ها از مواردی است که استاندارد آن ها به خاطر تعطیلی یا شرایط فعلی نباید کاهش یابد و افت کند.

معاون مالی – اقتصادی شهرداری اصفهان افزود: در بحران باید کاری کرد که اگر یک منطقه درآمد خوبی دارد و منطقه ای دیگر با کاهش درآمد مواجه است، به کمک هم بیایند. در این شرایط يکسان سازی اعمال شود تا درآمد از جایی گرفته و به قسمتی که نیاز است، داده شود. 

 وی با اشاره به اینکه چندین سناریو در خصوص کرونا وجود دارد و ممکن است تا پایان خرداد کرونا کشور را درگیر کند، تصریح کرد: در صورتی که شیوع کرونا طولانی تر از خرداد ماه نشود، با تعطیلی بخش هایی مانند مترو و کاهش صدور پروانه های ساختمانی، حدود 10 تا 12 درصد بودجه در سه ماهه اول محقق می شود.

طهرانی بیان کرد: در سه ماهه اول سال گذشته 550 میلیارد تومان درآمد داشتیم که امسال آن را نداريم. برای پرداخت هزینه هاي جاری 150 میلیارد تومان کسری پیدا می کنیم که باید صرفه جویی شده و درآمد ایجاد شود. وی در مورد راهکار این موضوع هم گفت: دولت 75 هزار ميليارد تومان برای فعالیت های اقتصادی در نظر گرفته است و صحبت هایی صورت گرفته تا سازمان ها و شرکت های شهرداری در صورت لزوم از این ظرفیت استفاده کنند. 

معاون مالی – اقتصادی شهرداری اصفهان افزود: استفاده از ظرفیت صرفه جویی یکی دیگر از راهکارهاست، باید ساز و کاری فراهم و حداقل ها پرداخت شود.

   وی ادامه داد: قرار شده بودجه های عمرانی بازنگری و برخی طرح هایی که الزامی ندارد در سه ماهه دوم آغاز شود. طهرانی با اشاره به اینکه بهره برداری از فرصت دورکاري باید مدنظر قرار بگیرد و حداکثر ظرفیت در این زمینه استفاده شود، گفت: این شرایط بهترین فرصت برای الکترونيکي کردن کارهاست.  60 میلیاردتومان پروژه های انتقال آب آماده بهره برداری است 

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان در ادامه این جلسه، با بیان اینکه بحران سیل خوزستان و لرستان و اغتشاشات دی ماه خسارت هایی را به کشور و شهر اصفهان وارد کرد، افزود: هم اکنون نیز بحران کرونا شرایط سختی را به وجود آورده که در این شرایط مناطق، سازمان ها و ستاد در کار تحقق بودجه کار ایثارگرانه ای انجام داده اند.

  حسین امیری اضافه کرد: در بحث کيفيت خدمات همه دست به دست هم دادند تا کيفت خدمات بالا باشد. وظیفه اصلی ما نگهداری شهر است، در وظایف مختلف خدمات شهری همه سازمانها در حال تلاش هستند تا خدمات خوبی ارائه شود. پروژه های انتقال آب با بیش از 60 میلیارد تومان اعتبار آماده بهره برداری است که باید در فرصت مناسب بهره برداری و اطلاع رسانی آن انجام شود.

  امیری گفت: در موضوع کرونا در شهرداری پنج کمیته و 7 کارگروه وجود دارد و تصمیماتی که در ستاد کرونای استان گرفته می شود به همکاران ابلاغ می شود و در هر منطقه مدیر آن منطقه مسئول اجرایی ستاد کرونا است که مصوبات را پیگیری می کند.  

معاون خدمات شهری تصریح کرد: تعطیلی بوستان ها، سایت های بازی کودکان و سایت های ورزشی و تعطیلی مراکز تفریحی شهرداری تا 20 فروردین به قوت خود باقی است و تصمیمات بعدی پس از تصمیم گیری در ستاد کرونای استان گرفته می شود.

  وی افزود: همچنین توقف در حاشیه رودخانه زاینده رود تا 20 فروردین ممنوع بوده و ضدعفونی و گندزدایی همه روزه با 40 دستگاه ماشین در حال انجام است. ضد عفونی سایر فضاها مانند سرویس های بهداشتی، پمپ بنزین ها، عابربانک ها و ... نیز به صورت روزانه در حال انجام است. 

 معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان تاکید کرد: طرح فاصله گذاری اجتماعی در برخی مناطق انجام و توزیع کیسه های قرمز رنگ از سوی سازمان پسماند برای افرادی که در منزل دوره نقاهت را پشت سر می گذارند در نظر گرفته شده است.  

 * هزینه های شهرداری با اختیار مدیران منطقی شود  

 همچنین علیرضا صادقیان، معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان افزود: بحث ارزیابی تعالی سازمانی کار ارزشمندي بود که سال گذشته انجام شد و در سابقه تاریخی شهرداری وجود نداشت. همچنین اصلاح ساختار و بودجه از دیگر کارهايي بود که انجام شد.

 وی اظهار کرد: شهرداری اصفهان در تعالی سازمانی موفق به دریافت لوح چهار ستاره شد. همچنین در حوزه هوشمندسازی حوزه حمل و نقل قرارداد «ای وی ال» امضا شد که کار ارزشمندی بود و شهرداری اصفهان در حوزه پژوهش در کشور صاحب رتبه برتر شد. 

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی با بیان اینکه صرفه جویی یک اصل بسیار مهم است، افزود: می توان در اجرا، تمرين صرفه جویی کرد و قرار نیست مبلغی از کسی کسر شود یا پرداخت نشود بلکه هزینه ها با اختیار مديران منطقی می شود تا در کنار همدیگر از اين شرایط سخت عبور کنیم.    انتهای پیام /

پاسخی بگذارید