تاریخ : 1399/08/10 13:34
شناسه : 398580
 

 به گزارش زینب هلیلی خبرنگار شاخه سبز از استان اصفهان - تخفیفات برق امید متعلق به مشترکین دائمی کم مصرف است دو ماهی است که وزیر نیرو خبر اجرای طرح برق امید برای مشترکین خانگی کم مصرف را با این مضمون که قبض مشترکین کم مصرف مشمول تخفیف صد در صدی خواهد شد را منتشر کرد ، برای اگاهی از چند و چون اجرای این طرح به سراغ مدیرروابط عمومی شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان رفتیم تا از نحوه برنامه ریزی و اعمال این طرح با این ایشان گفتگو کنیم .

محمد علی اکبری هدف از اجرای طرح برق امید؛ برخورداری میزان مشترکین از این طرح،علت تخفیف ۱۰۰ درصدی برق مشترکین کم مصرف ،میزان بخشودگی قبوض و چگونگی لحاظ نمودن برق امید در مجتمع های مسکونی عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه طرح برق امید با هدف تشویق و ترغیب مشترکین خانگی به مصرف کمتر و تقدیر ازمشتکرین کم مصرف است که هدف اصلی وزارت نیرو آن است تا مشترکین خوش مصرف و پر مصرف را ترغیب به استفاده بهینه و صرفه جویی در برق نماید.

وی درباره اینکه به چه مشترکانی خوش مصرف و یا پرمصرف اطلاق می شود گفت:در حوزه شهرستان اصفهان برای ماه های غیر گرم از مهر تا اردیبهشت ماه مصرف 80 کیلو وات ساعت در ماه معیار کم مصرفی محسوب می شود که مشترکین از تخفیف 100 درصدی برق بهره مند می شوند و برای ماه های گرم میزان مصرف 100 کیلو وات ساعت برق در ماه برای مشترکین به عنوان کم مصرف بودن تلقی می شود .

* مصرف برق خانگی درنقاط ایران متفاوت است

علی اکبری ، میزان مشترکین کم مصرف در شهر اصفهان را که تا پایان مردادماه میزان مصرف آن ها کمتر از۱۰۰ کیلو وات ساعت بوده است را شامل 15 درصد از مشترکین خانگی عنوان کرد و ادامه داد:این مشترکین مشمول تخفیف صد درصدی برق می شوند .

وی با اشاره به اینکه استاندارد جهانی مصرف برق به ترتیب 70 درصد خانگی و 30 درصد مربوط به صنایع و سایر مصارف است افزود:این معادله در ایران نزدیک به 80 درصد مصرف برق در بخش خانگی است . که البته در شهر های مختلف میزان مصرف مشترکین خانگی نیز متفاوت است .

وی تاکید کرد:هم اکنون در شهر اصفهان 870هزار مشترک خانگی داریم که نزدیک به ۷۲ درصد ؛ مشترکین خانگی هستند.

علی اکبری با اشاره به اینکه در کشور 36 میلیون مشترک برق وجود دارد که از این تعداد ۲۹ میلیون با تعرفه خانگی برق داریم که جمعیت کل کشور معادل 83 میلیون نفر را شامل می شود افزود:در کشور 8.5 میلیون مشترک به عنوان مشترکین کم مصرف داریم که جمعیتی معادل 30 میلیون نفر را شامل می شود .

* مشترکین پرمصرف به گردونه کم مصرف وارد شوند

مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق اصفهان تصریح کرد: کل مصرف برق در کشور و در بخش خانگی 86 میلیارد کیلو وات ساعت است که 5 میلیارد کیلو وات ساعت به کم مصرف ها اختصاص دارد.

وی بیان داشت:در طرح برق امید ، مشترکین کم مصرف تمامی قبض آنان اعم از بیمه و مالیات و آبونمان و غیره صفر خواهد شد و تمامی این هزینه ها توسط وزارت نیرو پرداخت می شود .

وی با اشاره به اینکه اگر چه وزارت نیرو هزینه برق 5 میلیارد کیلو وات ساعت را دریافت نمی کند اما هدف آن این است که زمینه ای ایجاد کند تا مشترکین پر مصرف و خوش مصرف نیز نسبت به مصرف برق خود مدیریت داشته باشند و به گردونه مشترکین کم مصرف وارد شوند .

* عواید طرح برق امید صرفه جویی 10 درصدی برق در مشترکان است

علی اکبری اشاره کرد: پیش بینی ما این است که با اجرای طرح برق امید صرفه جویی 10 درصدی برق را در کشور شاهد باشیم . از محل 10 درصد صرفه جویی که با اجرای طرح برق امید در کشور محقق می شود می توان بسیاری از هزینه ها که شامل ساخت نیروگاه است را به صفر رساند و پروژه های سرمایه گذاری در توسعه شبکه انتقال و توزیع در بخش کلان را کاهش داد.

* تخفیفات برق امید متعلق به مشترکین دائمی کم مصرف است

وی در پاسخ به این پرسش که تدبیر وزارت نیرو برای محاسبه برق مجتمع های مسکونی و نحوه محاسبه مشترکین پر مصرف از کم مصرف چگونه است ادامه داد: به طور کلی تخفیفات برق امید شامل حال باغ ویلاها، ویلاها، خانه های اجاره ای،مهمانسراها و سکونت گاه های غیر دائم نمی شود. مشترکین باید در نظر داشته باشند که تسهیلات اعطایی در طرح برق امید فقط برای سکنه دائمی در منازل مسکونی اختصاص می یابد و حتی در آپارتمان های مسکونی هم تنها به مشترکین خانگی و دائم و واحد هایی که مشترک کم مصرف هستند را شامل می شود .

وی درباره اینکه صحت سنجی دائمی بودن یا نبودن مشترکین در مجتمع های مسکونی چگونه خواهد بود باسخ داد: این کار از دو طریق انجام می شود ، بررسی اسناد و سوابق قبوض مشترکین در دوره قبلی و همچنین چک کردن سکونتگاه ها توسط مامور قرائت کنتور انجام می شود . وسایل برقی باید بر اساس نیاز  واقعی خانواده ها خریداری شود.

مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه مدیریت مصرف در بین خانواده ها بیشترین هدف اجرای طرح برق امید است افزود: از جمله راهکار ها برای کاهش مصرف برق این است که مشترکین ضمن اینکه در فصول غیر گرم سال از یک ساعت قبل از غروب تا 3 ساعت بعد از غروب آفتاب از کمترین وسایل برقی استفاده کنند و در زمان تابستان استفاده از دور کند برای کولر آبی و برای کولر گازی تا 24 درجه را اعمال نمایند ، خانواده ها حتما در زمان خرید وسایل برقی به برچسب انرژی دستگاه ها دقت ویژه نمایند و وسایلی که بیشترین درجه بازدهی انرژی دارند را خریداری نمایند .

وی توضیح داد: برچسب انرژی در وسایل برقی بقدری با اهمیت است که یک یخچال 12 فوت معمولی بادرجه Cو D در هر ساعت 8 دهم کیلو وات ساعت برق مصرف می کند ، که اگرموتور این یخچال 8 ساعت درشبانه روز کار کند ۴.۶ کیلو وات برق مصرف می کند . در حالی که یک یخچال ساید با رده انرژیA 2پلاس 1/5 کیلو وات ساعت برق در شبانه روز مصرف می کند که مصرف آن در کل ماه 45 کیلو وات ساعت برق است . پس در این زمینه خانواده ها می توانند با پرداخت هزینه بیشتر با خرید دستگاه های برقی با مصرف کمتر در اقتصاد خانواده و مصرف کمتر برق اثر گذاری ایجاد کنند .

علی اکبری اشاره کرد: وسایل برقی باید بر اساس نیاز واقعی خانواده ها خریداری شود وقتی خانواده ای برای آپارتمان 70 متری تلویزیون 80 اینچی خریداری کند قطعا در افزایش هزینه به خانوار سهیم است ، زیرا هر اینچ مربع 36 وات برق مصرف می کند ، پس مردم نباید به دنبال لوکس بودن و کلاس وسایل برقی باشند بلکه باید به دنبال کم کردن هزنیه های اقتصادی برای خود باشند .
انتهای پیام /

پاسخی بگذارید