گروه: استان ها / قم
تاریخ : 1397/04/25 18:40
شناسه : 163927

ساعت 3 بعدازظهر یا 1 و یا هر ساعتی دیگر، فرقی ندارد در شمال کشور باشی یا در کویر مرکزی و حتی شهری به نام قم! به سادگی و یکباره برق منطقه به مدت 2 ساعت «بدون اطلاع قبلی» قطع می شود، خواه در آپارتمان چند طبقه باشی که در آنصورت آب ساختمان نیز قطع می شود و خواه در منزل ویلایی که در هر صورت یاد و خاطره ی 40 سال پیش زنده می شود؛ خواه مریض در خانه داشته باشی که نیاز به استفاده از دستگاه اکسیژن دارد و خواه در دفتر خصوصی خود مجبور و ملزم به کار با دستگاه های برقی باشی همه جا یکباره تاریک می شود حتی دفترمراجع و تونلی که در اعماق زمین برای عبور و مرور ماشین ها ساخته شده در آن تایم بدون هواکش و دستگاه خنک کننده و در تاریکی محض به سر می برد و این #حجم_شگفتی جای تامل و تاثر دارد.
در تولید نیروی برق که برای بکارانداختن ژنراتورها از سوخت گاز یا گازوئیل یا سایر سوخت ها استفاده می شود و گاهی سلامت افراد در همجواری کابل های فشار قوی تهدید می شود و طعم تلخی را شاهد هستیم که مدارس، ادارات و حتی منازل و واحدهای آپارتمانی می توانند با استفاده از مولد خورشیدی به تامین نیروی برق مصرفی بشتابند تا آنجا که با فروش مابقی و مازاد این برق ها به وزارت نیرو و شرکت توانیر حتی به درآمدزایی هم دست یابند چرا که استانی مانند استان قم که در سمت کویر مرکزی قرار دارد می تواند از این انرژی ارزانی داده شده به بهترین نحو ممکن استفاده بهینه داشته باشد.
هرچند در مورد استفاده بهینه از انرژی برق، می توان از دستگاه های مولد انرژی خورشیدی استفاده کرد که هم از آلودگی جلوگیری می کند و هم مقرون به صرفه است اما هنوز از این ایده فاصله داریم، چرا که می دانیم مشکل هزینه های اولیه این مولدها بسی بالاست اما می توان با صرفه جویی هایی بعدی در مدت کوتاهی جواب دهد و شاهد این اوضاع نباشیم. 
اینجا قم است. در شمال کشور باشی یا در کویر مرکزی و حتی شهری به نام قم! به سادگی و یکباره برق منطقه به مدت 2 ساعت «بدون اطلاع قبلی» قطع می شود.
هدی سادات چاوشی

پاسخی بگذارید