تاریخ : 1398/06/13 17:46
شناسه : 209103
اوّل: انگیزه دینی دومین انگیزه از قیام ابا عبد اللّه علیه السلام انگیزه اجتماعی بود که به آن پرداختیم. 
انگیزه سوم، اصلاح فرهنگی در جامعه است که بهترین خاستگاه برای پی بردن به انگیزه قیام امام، کلمات خودش است.
گاهی جامعه دچار جهل و نادانی می شود. شما زیارت اربعین را ببینید، امام صادق علیه السلام می فرماید: حسین، جان داد که: «یَسْتَنْفِذَ عِبادَکَ مِنَ الْجَهالَةِ وَحَیْرَةِ الضَّلالَةِ؛ خدایا بندگانت را از جهالت واز سرگردانی گمراهی نجات دهد.» وقتی کسی در آب غرق می شود،نجات غریق می آید از آب و گرداب او را بیرون می کشد خوشحال می شود. وجود مقدس امام صادق علیه السلام جامعه راتعبیر کرده به گرداب جهل و کسانی که در گرداب بودند و امام حسین علیه السلام را به نجات غریق. جدّ ما قیام کرد مثل کسیکه غریق را از آب نجات داد، جامعه را از جهل نجات داد. 
آگاهی دادن به جامعه و مردم وظیفه است. اگر مردم اثر دینداری وتقوا و اثر حجاب و اثر روابط را بدانند این صحیح است. مشکل ما در جامعه،علیرغم همه پیشرفت ها و مطالعات وتحصیلات علمی به جهل برمی گردد.خیلی ها گفته اند خدا به عبادت ما نیاز ندارد تا نماز بخوانیم، او خدا است ونیازی ندارد جمله کائنات کافر گردد.مگر بر کبریایی او گردی می نشیند؟برای چه بخوانیم، چه نیازی به سجده و رکوع من دارد؟ این ندانستن است.
اتصال و وصل رودخانه به دریا دلیل نیاز دریا نیست، دلیل نیاز رودخان هاست اگر وصل شد ماندگار می شود،اگر وصل شد به خالق، خودش را بالامی برد. وصل به باقی، فانی را ماندگارمی کند، خدا نیاز ندارد من نیاز دارم. مثلاً در زندگی و ساختار ما گاهی رابطه دختر خاله و پسرخاله مثل رابطه خواهر و برادر است. نامحرم نمی دانیم. بسیاری از اوقات این ناشی از عدم اطلاع است. جلو هزارتا دزد رانمی توانی بگیری؛ ولی می توانی برای در، حفاظ درست کنی. تو نمی توانی بهه مه بگویی نگاه نکن؛ ولی می توانی خودت خانواده ات را با حجاب بیرون آوری، این ارزش است. چرا شام عاشورا وقتی زینب کبری علیهاالسلام آمد کناردختر داغ دیده و پدر از دست داده گرسنه و تشنه است، در بیابان مسیر راگم کرده تا عمّه می آید بالای سرش می گوید ای عمه جان یک قطعه پارچه بده من سرم را بپوشانم. با اینکه شاید اصلاً تکلیفی هم ندارد. «عمه جان! اَحَزِقَةٌ عِنْدَکَ اَسْتُرُ بِها رَأسِی»؛
سومین انگیزه امام حسین علیه السلام انگیزه فرهنگی بود. جهل زدایی. جوان، اگر بداند اثر دروغ، اثر بد حجابی و اثر عبادت چیست علاقمند می شود.خود قرآن را هم نگاه کنید می گوید: نماز بخوان برای یاد کردن، روزه بگیر تقوایت زیاد می شود. زکاتو خمس بده مالت زیاد می شود.
جامعه زمان امام حسن علیه السلام گرفتار ترس و نیاز زندگی است. جامعه زمان امام حسین علیه السلام گرفتار جهل است. خیلی از افرادی که آمده بودند کربلا واقعا نمی دانستند قضایا را و قدرت تحلیل نداشتند. مردم شام واقعا تصورشان این بود که با ورود اهلبیت علیهم السلام جشن بگیرند، چون افرادی که به زعم آنها بر علیه حکومت قیام کردند کشته شدند؛ اما خطبه امام سجاد علیه السلام جهل زدایی کرد. سخنان زینب کبری علیهاالسلام جهل زدایی کرد.
گردآورنده: ابوالحسن محمدزاده
برگرفته شده از سخنان حجت الاسلام دکتر رفیعی

پاسخی بگذارید