تاریخ : 1398/07/2 15:20
شناسه : 209369

وزارت خارجه روسیه یک دیپلمات ارشد آمریکایی در مسکو را جهت اعتراض به عدم صدور روادید برای هیأت روسی جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل احضار کرد.

بعد از تصمیم دولت ایالات متحده در عدم صدور روادید برای هیأت روسی جهت شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، وزارت خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) یک دیپلمات ارشد آمریکایی در مسکو را احضار کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» وزارت خارجه روسیه بعد از احضار این دیپلمات ارشد آمریکایی از سفارتخانه این کشور در مسکو، مراتب اعتراض شدید خود نسبت به عدم صدور روادید برای هیأت روسی را ابراز کرد.

پیشتر «کنستانتین کوساچف» رئیس کمیته روابط بین‌الملل مجلس سنای روسیه گفته بود به دلیل اینکه آمریکا به موقع روادید او را صادر نکرده است، قادر به شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل نیست.

طبق گزارش اینترفکس، آمریکا برای 10 نفر از اعضای هیات روس برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل ویزا صادر نکرده است.

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه به خبرنگاران گفت: «این یک نمونه بی‌احترامی از طرف آمریکا به کشورهای عضو سازمان ملل و عدم انجام تعهدات یک کشور میزبان است. این نمونه جدیدی از بی‌توجهی به حقوق کشورها و سازمان‌های بین‌المللی است. عدم توانایی (آمریکا) برای انجام درست تعهدات حقوق بین‌الملل، موضوع اصلی مذاکرات لاوروف و پامپئو در نیویورک خواهد بود. (جزئیات بیشتر)

 «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز قصد دارد تا در جریان مذاکرات خود با «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا، بر روی این موضوع تمرکز کند.

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا از صدور روادید برای یک سوم اعضای هیأت ایرانی نیز برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل خودداری کرده است.(جزئیات بیشتر)

نیویورک  از 24 تا 30 سپتامبر (2 مهر تا 8 مهر) میزبان هفتاد و چهارمین نشست سازمان ملل است.

پاسخی بگذارید