تاریخ : 1398/07/8 12:18
شناسه : 209462

عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی با بحرانی واقعی در تشکیل دولت واحد، با مشارکت دو حزب «لیکود» و «آبی- سفید» روبه‌رو شده است امری که می‌تواند به برگزاری احتمالی انتخابات جدید برای دومین بار طی یک سال منجر شود.

رسانه‌های عبری‌زبان گزارش دادند در سایه بحران واقعی در عرصه تشکیل دولت واحد با مشارکت حزب لیکود و حزب «آبی- سفید»، احتمال می‌رود برای دومین بار طی یک سال انتخابات برگزار شود و این به معنای شکست طرح پیشنهادی «روبین ریولین» رئیس این رژیم است..

تلویزیون عبری‌زبان گزارش داد که روز چهارشنبه یا روز پنجشنبه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر مکلف شکستش در تشکیل کابینه اسرائیل را اعلام خواهد کرد.

طبق اعلام این منبع، حزب لیکود به ریاست نتانیاهو از ائتلاف راست‌گرایان که بعد از انتخابات 17 سپتامبر تاسیس شد، دست نخواهد کشید، در حالی‌که حزب «آبی- سفید» به ریاست «بنی گانتس» بر دو خواسته خود تأکید دارد: نخست این‌که آماده مشارکت در دولتی واحد با بنیامین نتانیاهو نیست که با اتهام‌های فساد مواجه شده است و این حزب هرگز آماده نیست در دولت راست‌گرا مشارکت کند.

رئیس رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه نتانیاهو، رئیس حزب لیکود و نخست‌وزیر فعلی این رژیم را مأمور تشکیل کابینه کرد.


به موجب پیشنهاد سازش در لحظه آخر، که توسط ریولین مبنی بر تشکیل دولت واحد مطرح شد، هر دو حزب حضوری یکسان در دولت خواهند داشت و در صورت بروز هرگونه مساله قضایی علیه نتانیاهو، معاون نخست‌وزیر بلافاصله جایگزین او خواهد شد؛ پیشنهادی که هم نتانیاهو و هم گانتس آن را رد کرده‌اند.

در سایه اتهاماتی که میان لیکود و حزب «آبی- سفید» درباره مسئولیت شکست تشکیل دولت واحد رد و بدل می شود، شانس دو اردوگاه سیاسی برای ازسرگیری گفت‌وگوهای دو طرفه زیاد نیست. از آنجا که نه نتانیاهو و نه گانتش شانس کسب حمایت اکثریت اعضای کنست را ندارند دو گزینه روی میز مطرح می‌شود: تشکیل دولت اقلیت و برگزاری انتخاباتی جدید.

پاسخی بگذارید