جهانگیری:
گروه: سیاسی / دولت
تاریخ : 1398/09/26 15:29
شناسه : 209749

معاون اول رئیس جمهور گفت: به عنوان مسئول ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اعلام می‌کنم که آمریکا از تمام توان خود برای اینکه اقتصاد ایران را دچار فروپاشی کند استفاده کرد و هیچ کاری وجود نداشت که می‌توانستند و انجام ندادند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز (سه شنبه) در مراسم دومین همایش ملی ایثار اجتماعی با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای فروپاشی اقتصاد و نظام ایران اظهار داشت: در این مقطع همانند دوران دفاع مقدس به ایثار و فداکاری نیازمندیم و باید با همراهی یکدیگر کاری کنیم تا آمریکا که این بار به صورت مستقیم و رو در رو با ملت ایران وارد جنگ شده، با شکست مواجه شود.

وی با تاکید بر اینکه قوام و دوام کشور و افزایش سرمایه اجتماعی و امید به آینده مردم نیازمند فرهنگ ایثار و شهادت است، گفت: برای اداره کشور و برای آن که بتوانیم کشور را از این شرایط سخت عبور دهیم نیازمند فرهنگ ایثار و شهادت هستیم.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: اگر فرهنگ ایثار و شهادت در کشور عمومیت پیدا کند و همه افراد امور دیگران را به امور خود ترجیح دهند، ملت ایران می‌تواند در جنگ مستقیم و رو در رو با آمریکا با سربلندی و سرافرازی پیروز شود.

جهانگیری با قدردانی از همه کسانی که با اقدامات ایثارگرانه خود راه روشن فرهنگ ایثار و شهادت را در کشور مستمر و پایدار نگه داشته و نسل به نسل به آیندگان منتقل می‌کنند،‌ از بنیاد شهید و امور ایثارگران به خاطر تلاش‌های صورت گرفته در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه در انقلاب اسلامی مفهوم ایثار، فداکاری و از خودگذشتگی به صورت عملی به نمایش گذاشته شد و مردم آثار و برکات آن را در لحظه لحظه زندگی خود احساس می‌کنند، تصریح کرد: وقتی جامعه با مصائب روبرو می‌شود و تهدیدات علیه یک ملت، تمدن و کشور افزایش پیدا می‌کند، حتماً زمینه ایثار و از خودگذشتگی بیشتر فراهم می‌شود و افراد بیشتری داوطلب می‌شوند که قدم به میدان بگذارند و برای سربلندی جامعه از خود ایثار نشان دهند.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: با نگاهی به تاریخ انقلاب و دوران مبارزات که مردم اهداف و آرمان‌های انقلاب را دنبال می‌کردند، می‌بینیم که امام خمینی(ره)‌در صدر ایثارگری بود و تمام مقاطع زندگی ایشان چه دوران مبارزات، چه دوران تبعید و دستگیری‌های مکرر، امام و یاران امام در خط مقدم ایثار بودند و تا سر حد شهادت پیش رفتند.

جهانگیری با بیان اینکه امام و اصحاب امام هر جا که لازم بوده خطر پذیرفته‌اند، گفت: نمونه‌های متعددی از ایثارگری در زندگی رهبر معظم انقلاب نیز فراوان یافت می‌شود. زمانی که ایشان در ایرانشهر در تبعید بودند من که در کرمان دانشجو بودم به همراه تعدادی از دوستان برای ملاقات با مقام معظم رهبری به ایرانشهر رفتیم و با وجود همه سختی‌ها و مشکلاتی که با آن مواجه بودند،‌ جوانانی که با ایشان ملاقات می‌کردند به این باور می‌رسیدند که فضای روشنی برای آینده کشور ترسیم شده است.

وی همچنین با ذکر خاطره‌ای از مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به یکی از سفرهای تبلیغاتی ایشان به اروپا در دوران مبارزات اشاره کرد و افزود: به ایشان گفته بودند که اگر به ایران بازگردد در فرودگاه دستگیر و احتمالا به اعدام محکوم می‌شود که ایشان با علم به اینکه بازگشت به ایران به مصلحت کشور است، پس از ورود به کشور در فرودگاه دستگیر و روانه زندان شد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اوج فرهنگ ایثار ملت ایران که بر تک تک ما واجب است آن را به نحو شایسته و با روش‌های مناسب به نسل آینده منتقل کنیم، دوران دفاع مقدس است که ملت ایران در دوران جنگ تحمیلی درخشید و کاری کرد کارستان.

جهانگیری افزود: در داستان‌ها شنیده بودیم که در صدر اسلام جوانی در شب ازدواج خود راهی جنگ می‌شود و به شهادت می‌رسد و یا مادری که چند فرزند خود را در جنگ از دست داده آرزو می‌کند که ایکاش فرزند دیگری داشت تا آن را نیز در راه دین اسلام تقدیم کند.

وی ادامه داد: تا پیش از دوران دفاع مقدس تصور می‌کردیم که در این داستان‌ها اغراق شده اما ملت ایران در دوران دفاع مقدس اقدامات و کارهای فوق العاده‌ای در ایثار و فداکاری از خود نشان دادند و چه بسیار جوانانی که از پشت میز تحصیل، دانشگاه و محیط کار به جبهه‌های جنگ رفتند و با اصرار و التماس در خط مقدم مبارزه قرار گرفتند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به گزارش رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص تعداد خانواده‌هایی که 5 شهید تقدیم انقلاب کرده‌اند، تصریح کرد: سخن گفتن درباره این موارد آسان است اما تا کسی تجربه نکند که فرزندی که با زحمت بزرگ کرده پر پر می‌شود،‌ نمی‌تواند سختی و ارزش کار ایثارگرانه خانواده‌های شهدا را درک کند.

جهانگیری اضافه کرد: کار خانواده‌های شهدا آنقدر بزرگ و ارزشمند است که باید به صورت مستمر به شکل صحیح درباره آن اطلاع رسانی شود و به نحوی مناسب به آیندگان منتقل شود و از پیرایه‌های سیاسی شدن دور نگه داشته شود.

وی با بیان اینکه در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس 230 هزار شهید تقدیم شد و صحنه‌ها و اتفاقات خاصی در دوران دفاع مقدس و ایثارگری‌ها روی داد که باید از طریق کتاب‌ها و فیلم‌های مختلف این برهه از دوره شکوهمند ملت ایران به تصویر کشیده شود.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه ایثارگری ملت ایران فقط محدود به دوران دفاع مقدس نیست و در این چهل سال صحنه‌های زیادی از ایثار و فداکاری مردم کشور به ثبت رسیده است، خاطر نشان کرد: ملت ایران در این دنیای پر تلاطم مظلومانه از خود دفاع کرده است و کشوری مانند آمریکا که حدود 25 تا 30 درصد تولید ناخالص دنیا را در اختیار دارد و از ارتش و توان نظامی بالایی برخوردار است و حتی کشورهای به ظاهر بزرگ و مستقل از آن حساب می‌برند، علیه ملت ایران اعلام جنگ اقتصادی کرده و بدون پرده‌پوشی اعلام می‌کند که هدف از این جنگ فروپاشی اقتصاد و نظام ایران است و می‌خواهد بیشترین درد را به جامعه ایران وارد کند تا مردم علیه نظام شورش کنند.

جهانگیری افزود: آمریکا جنگ اقتصادی خود را علیه ملت ایران از اوایل سال 97 آغاز کرد و اطمینان داشت که ملت ایران در بهمن سال 97 قادر نخواهد بود چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیرد.

وی گفت: به عنوان مسئول ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اعلام می‌کنم که آمریکا از تمام توان خود برای اینکه اقتصاد ایران را دچار فروپاشی کند استفاده کرد و هیچ کاری وجود نداشت که می‌توانستند و انجام ندادند.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: گاهی بیان این سخنان باعث می‌شود که عده‌ای تصور کنند این حرف‌ها به معنای علامت دادن به آمریکا است اما این سخنان در حقیقت بی‌اعتبار کردن آمریکاست چرا که منظور از این سخنان این است که آمریکا چه کار دیگری می‌توانست انجام دهد که انجام نداده است.

جهانگیری با اشاره به اینکه آمریکا حتی به کشورهای دوست ایران نظیر چین، روسیه و ترکیه نیز فشارهای فراوانی را وارد کرده تا آنها را از همکاری اقتصادی با ایران منع کند، افزود: هیچ گاه تصور نمی‌کردیم که کشوری مانند هند که در استقلال و مبارزه با استعمار شهره است، حاضر شود از آمریکا تبعیت و از خرید نفت ایران امتناع کند.

وی با اشاره به ادعای آمریکا مبنی بر اینکه میزان فروش نفت ایران را به صفر خواهد رساند، تصریح کرد: عده‌ای مدیران و جوانان کشور پای‌کار ایستادند و روش‌هایی را طراحی کردند که اجازه ندهند آمریکا بتواند به اهداف خود دست پیدا کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با یادآوری تحریم کشتیرانی ایران از سوی آمریکا و ممانعت از همکاری میان بنادر ایران و بنادر سایر کشورها تصریح کرد: با وجود همه تلاش‌های آمریکا در هشت ماه نخست سال جاری بیش از 100 میلیون تن کالا میان بنادر ایران و دیگر کشورها جابجا شده و آمریکا از این موضوع متحیر مانده است و کارشکنی‌های خود را تا جایی پیگیری کرد که به تعقیب نفتکش ایران در جبل الطارق اقدام و به بهانه‌های مختلف این کشتی را توقیف کردند.

جهانگیری ادامه داد: ناخدای این نفتکش هندی بود و مقامات آمریکا ایمیل‌های متعددی برای او فرستاده بودند که در ازای پرداخت مبالغ هنگفت، این نفتکش را به بندری که مدنظر آمریکایی‌ها است هدایت کند.

وی همچنین با اشاره به تحریم‌ها و محدودیت‌های پیش روی نظام بانکی ایران برای جلوگیری از مبادلات تجاری با دیگر کشورها خاطر نشان کرد: در همین شرایط سخت تحریم، حجم مبادلات تجاری اقتصاد ایران بیش از 100 میلیارد دلار است و این یعنی با وجود فشارهای آمریکا بر اقتصاد ایران، اقتصاد کشور همچنان روی پای خود ایستاده است.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: عده‌ای تصور می‌کنند که بیان این موضوعات به معنای رشد اقتصادی و سر حال بودن اقتصاد کشور است و گاهی تعابیری را به کار می‌برند و می‌گویند گویا فلانی خبر از وضع اقتصاد کشور ندارد اما باید به این نکته توجه کنند که اقتصاد ایران بر اساس برنامه‌ریزی‌های آمریکا قرار بود که از هم بپاشد اما به فضل الهی و با همت مدیران و ایستادگی مردم ایران اقتصاد کشور همچنان سرپا ایستاده است.

جهانگیری با اشاره به تلاش‌ها و اقدامات دلسوزانه بخش خصوصی و فعالان اقتصادی کشور گفت: بخش خصوصی کشور امروز در جنگ اقتصادی پا در میدان مبارزه گذاشته و با وجود آنکه گاهی قضاوت‌های نادرستی در خصوص آنها می‌شود، صادرات و واردات کشور را انجام می‌دهد و برای جوانان کشور فرصت‌های شغلی فراهم می‌کند و از تعطیلی واحدهای تولیدی جلوگیری می‌نماید.

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها تصور می‌کردند اگر تا پایان سال 97 اقتصاد ایران دچار فروپاشی نشود قطعا ایران در سال 98 با قحطی کالا مواجه خواهد شد که خوشبختانه با همت فعالان اقتصادی و مردم این اتفاق رخ نداده است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت‌ها و سرمایه‌های خداداد به ایران گفت: موقعیت جغرافیایی ایران یکی از مزیت‌های برجسته کشور است که از شمال و جنوب به دریا متصل است و با 15 کشور در اطراف خود رابطه صمیمانه و تاریخی دارد و مردم استان‌های مرزی روابط دوستانه و خویشاوندی با مردم استان‌های هم مرز خود دارند که با این همه ارتباطات گسترده ایران قادر خواهد بود از حلقه محاصره دشمن خود را رها کند.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با ذکر چند نمونه از ایثارگری‌های اجتماعی ملت ایران، به زلزله کرمانشاه و آسیب به منطقه سرپل ذهاب که اغلب اهل سنت هستند اشاره و تصریح کرد: در این حادثه غیرت و دلسوزی ایرانیان به نمایش گذاشته شد و همه مردم برای کمک به مناطق زلزله‌زده وارد میدان شدند.

وی همچنین از زلزله کرمانشاه به عنوان یکی از شاهکارهای مدیریت جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و گفت: کسانی که با اغراض سیاسی تلاش می‌کند که کارهای بزرگ کشور را کوچک جلوه دهند در حقیقت به ملت ایران ظلم می‌کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: با مدیریت بسیار خوب زلزله کرمانشاه، ظرف چند ساعت چند هزار مجروح با تلاش‌های ارتش، سپاه، هلال احمر و سایر نیروهای امدادی از منطقه سرپل ذهاب به بیمارستان‌های مختلف کشور منتقل شدند و صبح روز بعد از زلزله هیچ مجروحی زیر آوارها باقی نمانده بود.

جهانگیری زلزله کرمانشاه را نماد ایثارگری ملت ایران توصیف کرد و گفت: وقتی که اعلام شد مردم زلزله‌زده سرپل ذهاب به کمک نیاز دارند، سیل کمک‌ها از اقصی نقاط کشور به سمت سرپل ذهاب به گونه‌ای بود که پلیس راه و مسئولین استان از مردم سراسر کشور تقاضا می‌کردند که کمک رسانی خود را به تاخیر بیندازند چرا که هجوم مردم استان‌های مختلف برای کمک به مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه باعث شده بود که مسیرها مسدود شود.

وی با تاکید بر اینکه ملت ایران در فداکاری و ایثارگری افتخارات بزرگی را ثبت کرده‌اند، به سیل سال گذشته استان خوزستان اشاره و تصریح کرد: استان خوزستان عزیز که از دیشب نیز دچار بارندگی و آب گرفتگی شده سال گذشته با سیلاب مواجه شد و اگر سدهای این استان نبودند و یا اگر چند میلیارد متر مکعب آب پشت سدهای کرخه یا کارون تخلیه می‌شد معلوم نبود چه اتفاقات ناگواری در پایین‌دست سدها روی می‌داد.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به سیل استان‌های لرستان و گلستان گفت: ملت ایران در این حوادث نشان دادند که ملت هستند. گاهی مردم از مناطق مختلف دور هم جمع می‌شوند و نام خود را ملت و کشور گذاشته‌اند اما در این‌گونه حوادث است که ملت تجلی، ظهور و هویت پیدا می‌کند و از خود ایثار و بزرگواری نشان می‌دهد.

حجت‌الاسلام شهیدی معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم در این مراسم با بیان اینکه اوج ایثار و شهادت در دوران دفاع مقدس شکل گرفت،‌ گفت: جامعه برای موفقیت و سعادت باید به سمت فرهنگ ایثار و شهادت حرکت کند و همانگونه که یک جامعه به آب و غذا نیاز دارد به فرهنگ ایثار نیز نیازمند است.

در این مراسم با حضور معاون اول رئیس‌جمهور از کتاب دریچه مفهومی به ایثار اجتماعی رونمایی شد و از خانواده شهید شفیعی چایگانی و تعدادی از فعالان عرصه ایثارگری و داوطلبان جهادی قدردانی شد.

پاسخی بگذارید