قالیباف:
تاریخ : 1398/11/15 19:06
شناسه : 209999

نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: عده‌ای اعتقاد به خدمت به مردم ندارند و آن عده‌ای هم که اعتقاد دارند و بچه‌جبهه‌ای هستند این‌قدر گروه‌بندی و دسته‌بندی بین خودشان می‌کنند که خدمت به مردم را فراموش می‌کنند.

محمدباقر قالیباف در مراسم گرامیداشت ایام الله دهه فجر در مسجد جامع حضرت ابوالفضل(ع) سخن می‌گفت ضمن تبریک این ایام و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافعان حرم و همه جانبازان و رزمندگان و ایثارگران و امام(ره) گفت: به‌برکت انقلاب و به‌برکت رهبری حضرت امام(ره) امروز ما در امنیت زندگی می‌کنیم. در حالی که دنیا در سیطره شرق و غرب بود مجاهدت‌ها و مبارزه‌ها باعث شد هم اسلام مجدداً احیا شود و هم عزت و افتخار بزرگی برای امت اسلامی به‌دست آمد. قبل از انقلاب اسلامی نه‌تنها کشور خودمان بلکه دیگر جوامع اسلامی هم در مظلومیت بودند.

نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: رژیم صهیونیستی به‌کمک آمریکا و انگلیس تمام کشورهای اسلامی را تحت فشار قرار داده بود اما انقلاب اسلامی روح تازه‌ای به جوامع و امت‌های اسلامی دمید.

وی با اشاره به گام دوم انقلاب و رهنمودهای مقام معظم رهبری برای تداوم انقلاب گفت: در برخی زمینه‌ها دچار ضعف هستیم و با همه تلاش‌هایی که شده باز هم دچار اشکالاتی هستیم، اما باید ببینیم در اینجا وظیفه ما چیست؛ رهبر انقلاب فرموده‌اند وظیفه ما این است که اول دشمن را خوب بشناسیم، دوم اینکه نقشه دشمن را بشناسیم، و سوم اینکه شیوه مقابله درست طراحی و اجرا کنیم. اما برای اینکه بتوانیم این کار را بکنیم باید از کجا شروع کنیم؟ ریشه کجاست؟ این 3 وظیفه‌ای را که حضرت آقا بر دوش ما گذاشتند و فرمودند باید قوی شویم چگونه باید انجام دهیم؟ بنده معتقدم همان عوامل و عناصری که انقلاب را به پیروزی رساند و ما را  در دوران دفاع مقدس پیروز کرد اکنون نیز برای تداوم انقلاب لازم است.

فرمانده لشگر پنج نصر در دوران دفاع مقدس با تأکید بر اینکه یکی از آن عوامل مهم و اثرگذار مردم هستند، اظهار کرد: در زمان پیروزی انقلاب گروه‌های مختلف پیشنهادهای مختلفی برای اداره امور به امام راحل داشتند اما امام راحل هیچ کدام را نپذیرفتند و بر مردم تکیه کردند و البته مبنای این تکیه تحقق سنت‌های الهی بود، یعنی براساس فرهنگ قرآنی تکیه بر مردم کردند و مردم را به صحنه آوردند. شما دیدید در کمترین زمان و با کمترین خسارت انقلاب به پیروزی رسید، هم مردم آمدند و هم وحدت خود را حفظ کردند، در دفاع مقدس هم همین روال بود.

قالیباف با یادآوری اینکه جنگ را مردم اداره کردند، تصریح کرد: هریک از شهدای بزرگ مانند شهید سلیمانی، شهید خرازی، شهید همت، شهید کاظمی و... هیچ کدام قبلاً نظامی نبودند بلکه از دل مردم برخاسته بودند. با اینکه سپاه یک نهاد کاملاً انقلابی و مردمی بود اما این شهدای عزیز حتی عضو سپاه هم نبودند، اما آنها در مکتب امام(ره) آن گونه تربیت شدند که شدند شهید سلیمانی.

نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بعد از 40 سال از عمر انقلاب و در گام دوم انقلاب باید با تکیه بر مردم و پیشقراولی جوانان پیش برویم تا مشکلات کنونی‌مان رفع شود، زیرا ریشه این مشکلات در این است که مجموعه سیستم مدیریتی و نظام اداری که در کشور ما وجود دارد از مردم فاصله گرفته و این سیستم وارث رژیم گذشته است که در آن تحول ایجاد نکرده‌ایم.

قالیباف اضافه کرد: در انقلاب اسلامی یکی از شعارهای جدی این بود که مردم سرنوشت خود را خودشان باید تعیین کنند. امام راحل هروقت صحبتی داشتند با مردم سخن می‌گفتند. هر بخش دولتی که کار نمی‌کرد امام(ره) می‌گفتند "یا انجام دهید یا می‌گویم مردم خودشان انجام دهند."

وی گفت: هرچه از انقلاب گذشت ما از مردم فاصله گرفتیم و سیستم اداری ما روز به روز بزرگتر و پیچیده‌تر شده از مردم بیشتر فاصله گرفت؛ به‌علاوه اینکه بخشی از این مدیران هم باورهای‌شان دیگر منطبق بر باورهای انقلاب اسلامی نیست و مقابل فرهنگ غرب وادادگی یافته است و از ارزش‌های انقلاب و سنت‌های الهی فاصله گرفته‌اند.

فرمانده لشگر پنج نصر در دوران دفاع مقدس با پرداختن به پیروزی‌های دوران دفاع مقدس گفت: ما متوجه شدیم هرچه عده و عده‌مان کم باشد و دشمن هم امکانات داشته باشد مهم نیست چون به خدا تکیه داده‌ایم و خدا وعده داده «کَم مِن فِئَةٍ قَلیـلَةٍ غَلَبَت فِئَـةً کَثیرَةً بِاِذنِ‌ الله». این فرهنگ تنها متعلق به دوران دفاع مقدس نبود و اکنون نیز همین طور است.
قالیباف با تأکید بر اینکه شهید سلیمانی با همین فرهنگ موفق شد در سرزمین‌هایی که مورد تجاوز آمریکا و دست‌نشانده‌هایش بود، با مردم آنجا مقابل آمریکا بایستد و دشمن را زمینگیر کند، اظهار کرد: مگر شهید سلیمانی امکانات وسیع داشت؟ نه، بلکه مردم با همان اسلحه ساده و البته با باور به سنت‌های الهی می‌جنگیدند.

نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه "ما امروز اگر ضعف جدی در حوزه اقتصاد داریم برای این است که تکیه به مردم و جوانان و نیروهای خلاق‌مان نمی‌کنیم"، گفت: به‌جای اینکه فرصت را در اختیار مردم بگذاریم برای انجام ندادن کارها بهانه بی‌خود می‌آوریم همان بهانه‌هایی که بنی‌صدر و فرهنگ غرب‌زده در اوایل دوران دفاع مقدس می‌آورد و می‌گفت "شما کجا آموزش دیدید؟ بلد نیستید بجنگید."، اما دیدید وقتی فرهنگ اسلامی و فرهنگ انقلاب در محیط جبهه حاکم شد و ماهیت بنی‌صدر مشخص شد و او عزل شد همه اینها حل شد و ما پیروز شدیم.

وی با اشاره به وجود برخی افراد فرصت‌طلب ابراز کرد: در دوران دفاع مقدس مردم می‌خواستند جان دهند لذا  فرصت‌طلب‌ها میان مردم نبودند چرا که آنها فقط جاهایی هستند که برای‌شان منافع دارد. معلوم است که در جبهه اقتصادی که ممکن است پولی از آن دربیاید فرصت‌طلبان پیدا می‌شوند و به مردم فرصت فعالیت نمی‌دهند.

فرمانده لشگر پنج نصر در دوران دفاع مقدس افزود: مردم با هر سلیقه و نگرشی در سایه جمهوری اسلامی هستند و در نظامی زندگی می‌کنند که در رأسش ولی امر مسلمین است و نباید آنها را دسته‌بندی کرد.

قالیباف در پاسخ به یکی از مستمعین که گفت مردم را با وعده‌های‌شان گول زدند، گفت: مردم ما فریب نمی‌خورند. مردم مقصر نیستند و باید رأی آنها را محترم بشماریم. همان مردمی که به بنی‌صدر رأی دادند وقتی متوجه مشکلاتش شدند خودشان متوجه موضوع شدند، چون مردم بر اساس فرهنگ قرآنی سوءظن به کسی ندارند. وقتی در نظام رسمی کسی را معرفی می‌کنند و می‌گویند صلاحیت این کار را دارد پس مردم حق انتخاب دارند.

نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری شهادت شهید بهشتی ادامه داد: اگر ما حرکت‌مان منطبق بر سنت‌های الهی باشد این‌گونه می‌شود که خون مطهر شهید بهشتی ریشه منافقان و نفاق را در کشور خشکاند. شهید سلیمانی هم که تا زمانی که در قید حیات  بود ــ نزدیک به 40سال از نزدیک توفیق دوستی و برادری با ایشان داشتم ــ 40 سال مبارزه کرد و هرگز برای دنیا زندگی نکرد، وقتی با این خصلت از دنیا رفت خونش آن‌چنان اثربخش بود که نه‌تنها در کشور خودمان که در همه دنیا تأثیرگذارد.

وی با تصریح به اینکه فرصت به مردم در حوزه اقتصاد داده نشده است، گفت: این‌که رهبر معظم انقلاب فرمودند باید قوی شویم معنایش این است که ملت باید قوی شوند و قوی شدن ملت یعنی باید تک تک مردم قوی شوند. ما قدرت‌مان به قدرت نظامی ما نیست، قدرت واقعی ما مردم ما هستند آن هم با هر گرایش و سلیقه‌ای که در کشور زندگی می‌کنند. این مردم اگر قوی بشوند ایران ما قوی و سربلند است.

فرمانده لشگر پنج نصر در دوران دفاع مقدس با ذکر خاطره‌ای از دوران حضورش در شهرداری به حضور سرزده‌اش در منطقه 18 اشاره و بیان کرد: بعد از ادای نماز صبح در مسجد در مسیر دیدم پشت نانوایی زده «نان نسیه داده نمی‌شود»، گرچه اول نانوا مرا نشناخت اما از او خواستم تا آن مقوا را که رویش نوشته نان نسیه داده نمی‌شود بردارد، گفت "من خودم پدر شهیدم تا به حال هم نان نسیه می‌دادم اتفاقاً افراد نیازمندی را هم که می‌آیند تقاضای نسیه دارند می‌شناسم که واقعاً پول ندارند و به‌دلیل توان مالی پایین نمی‌توانند قرض‌شان را بدهند اما دیگر توان ندارم که از جیب خودم پول نان آنها را بدهم."، گفتم "مقوا را بردار، هرکسی آمد نان خواست به او بده، من خودم هفته‌ای یک بار می‌گویم بیایند و با شما تسویه کنند."

قالیباف ادامه داد: وقتی مردمی این‌قدر مشکل دارند چطور می‌خواهیم کشور قوی شود؟ باید اول مردم قوی شوند.

نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از گفته‌هایش بیان کرد: عده‌ای اعتقاد به خدمت به مردم ندارند و آن عده‌ای هم که اعتقاد دارند و بچه‌جبهه‌ای هستند این‌قدر گروه‌بندی و دسته‌بندی بین خودشان می‌کنند که خدمت به مردم را فراموش می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه سرمایه جمهوری اسلامی مردم است، تصریح کرد: اتفاقاً مردمی که زندگی راحتی دارند اگر نیازمندی را ببینند به او کمک خواهند کرد یعنی مردم ما خودشان کمک به ضعفا را دوست دارند پس ما به‌عنوان مدیران اگر عدالت برای‌مان مهم است باید امکانات را اول به مردم ضعیف‌تر ارائه دهیم، ما در حوزه مسئولیت خودمان بر این مسئله تأکید داشتیم مثلاً ساخت مترو را از جنوب شهر به‌سمت شمال شهر کشیدیم.

فرمانده لشگر پنج نصر در دوران دفاع مقدس گفت: در نظام مقدس جمهوری اسلامی اگر می‌خواهیم مشکلات‌مان حل شود باید باورمان منطبق بر سنت‌های الهی و فرهنگ قرآنی باشد و فرصت را در اختیار مردم بگذاریم. امروز 70درصد نارسایی‌های اقتصادی ما طبق نظر کارشناسان به ناکارآمدی مدیران‌مان در داخل کشور برمی‌گردد و 30درصد به تحریم برمی‌گردد.

قالیباف با ابراز "اگر خواهان رشد و پیشرفت هستیم باید بلد باشیم با مردم کارکنیم."، گفت: اگر ما چنین باشیم مردم ما خوب بلدند چگونه کار کنند و بر مشکلات فائق بیایند. حوانان ما خوب بلدند چگونه از تکنولوژی روز دنیا استفاده کنند.

نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دوران خدمتش در نیروی هوایی گفت: هر اتفاقی در توان نظامی ما در حوزه موشکی افتاد مربوط به جوانان بود، این جوانان بودند که توانستند این اتفاق مهم را رقم بزنند.

وی با پرداختن به ایجاد سامانه 110 در نیروی انتظامی در دوران خدمتش در این نیرو اظهار کرد: با ایجاد این سامانه عدالت بین همه مردم در همه جای کشور و بین همه اقشار برقرار شد ضمن اینکه کار سرعت یافت و آن پروسه زمان‌بر و نابسامان ساماندهی شد، یعنی همین جوانان آمدند و طی 14 ماه سامانه 110 راه‌اندازی شد و این یعنی عدالت، به‌عبارت ساده‌تر این مردم بودند که بهترین خدمت را می‌کردند زیرا اولین حادثه‌ای را که اتفاق می‌افتاد خبر می‌دادند نه اینکه نیروی انتظامی خوب خدمت می‌کرد.

فرمانده لشگر پنج نصر در دوران دفاع مقدس تأکید کرد: انقلاب یعنی مردم؛ در همه حوزه‌ها از نظامی تا فرهنگی و امنیتی و اقتصادی و...، تا مردم وارد میدان نشوند مشکلات حل نمی‌شود، در انقلاب هم چنین بود و مردم بودند.

قالیباف با بیان اینکه نباید نمایندگان مجلس وکیل الدوله باشند، گفت: الآن مجلس کارآمد نیست و در رأس امور هم نیست چون صدای مردم نیست و مردم هم اعتمادی را که باید داشته باشند ندارند.

نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: باید حتماً مقابل آمریکا وادادگی نداشته باشیم و مبارزه کنیم و البته ضروری است مواضع محکم انقلابی هم علیه آمریکا بگیریم اما باید پشت این شعار عمل هم باشد و به‌گفته رهبر معظم انقلاب کار روش مبارزه با آمریکاست.

وی گفت: مجلسی اسلامی و انقلابی است که برای مشکلات مردم راهکار بیابد و آن را تصویب کند، گره از کار مردم باز کند و بر دستگاه‌های اجرایی برای تحقق قانون نظارت کند، زیرا اگر صد تا قانون خوب هم مجلس بنویسد اما نظارت بر اجرا نداشته باشد بی‌فایده است.

قالیباف با اشاره به انتخابات دوم اسفند بیان کرد: این دست مردم است که با دقت پای کار بیایند. امروز مردم کاری به جناح سیاسی ندارند به این کار دارند چه‌کسی عرضه دارد و چه‌کسی ندارد، چه‌کسی گره از مشکلات مردم باز می‌کند و چه‌کسی نمی‌کند.

نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: باید باور داشته باشیم که حل مشکلات کشور با همه تحریم‌ها شدنی است، تردید نکنید که ما اگر درست حرکت کنیم خدا هم کمک‌مان می‌کند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش تأکید کرد: کار نظارت بر اجرا به‌عهده مجلس است. کسی که از شما مردم رأی می‌گیرد نماینده مردم است و باید بر همه ارگان‌ها نظارت کند. اگر نظارت درست نباشد آن اداره و سازمان هم درست کار نمی‌کند و مجلس ظرفیت‌های جدی برای نظارت دارد که از آنها استفاده درست نمی‌شود.

فرمانده لشگر پنج نصر در دوران دفاع مقدس با تذکر اینکه دشمن می‌خواهد ناامیدی را در کشور تزریق کند و می‌گوید «نمی‌شود»، تصریح کرد: این امکان و ظرفیت وجود دارد که بتوانیم مشکلات حوزه اقتصاد را با تکیه بر مردم رفع کنیم. اگر دست به دست دهیم می‌توانیم بر مشکلات فائق آییم. اگر ما درست حرکت کنیم مطمئن باشید همان طور که خدا وعده داده «از جایی به شما یاری می‌رسانم که فکرش را نمی‌کنید»، به ما یاری می‌رساند.

پاسخی بگذارید