گروه: سایر / بهزیستی
تاریخ : 1398/11/20 15:53
شناسه : 210015

مدیر اداره بهزیستی شهرستان ری گفت : با برنامه ریزی در مطالعات و علت یابی در محل کار و زندگی فرد می توان سطوح پیشگیری از اعتیاد بررسی کرد تا راهکار متناسب برای پویایی فرد بهبود یافته استوار شود.به گزارش خبرنگار شاخه سبز از شهرستان ری - علی نعمتی در همایش یاریگران درمان، ضمن گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر با بیان اینکه اعتیاد یک مقوله چند وجهی است که زحمت گروه متخصص را می طلبد، افزود : در تاریخ ایران رفع این معضل دچار فراز و نشیب زیادی شده است تا نسبت به نابودی آن برخوردی متناسب ایجاد شود. 


نعمتی با اشاره به فعالیت های سازمان بهزیستی از گذشته تاکنون، گفت: در مواقعی که جامعه به مانعی برخورد می کند و کسی یارای مقابله با آن نبوده است، بهزیستی متناسب با وظایف تعیین شده ی خود وارد صحنه می شود. 


مدیر اداره بهزیستی شهرستان ری افزود : مقابله با پدیده اعتیاد جدیدترین و جوان ترین نمونه برای فعالیت های بهزیستی بشمار می رود که متقابلا راه حل هایی متناسب با آن برای رفع این معضل اجتماعی بوده است. 


وی عملکرد پویای سازمان بهزیستی را یادآور شد و گفت: توانبخشی یکی از وظایف بهزیستی بشمار می رود که با تمرکز به بازتوانی معلولیت، موجب افزایش کیفیت زندگی فرد می شود و سالمندان نیز ازین مقوله مستثنی نیستند. در ادامه، رسیدگی به بیماران روانی مزمن با آنکه یک امر بهداشتی و درمانی بشمار می رود، این نیز بعهده بهزیستی است . اگر بخواهیم حجم خدمات را مرور کنیم به این نکته پی خواهیم برد که این سازمان برگ زرین و شایستگی ویژه در عملکردهای خود نشان داده است. 


نعمتی گفت : در مبحث مبارزه با اعتیاد تلاش های زیادی انجام شده و با نگاه پیشگیرانه و طرح های جامعه محور، برنامه های متعددی را بهزیستی به سرانجام رسانده تا بتواند به رسالت قانونی، رسمی و اخلاقی خود عمل کند. 


وی تاکید کرد : افتخار بمعنای ایجاد مراکز متعدد و جذب نیروهای متخصص برای ارائه خدمات نیست، بلکه در خصوص پیشگیری از این پدیده پیچیده که انرژی های مثبت زیادی از جامعه کسر می کند، باید بتوانیم متناسب با مطالعه و پژوهش در تغییر رفتارهای اجتماعی داخلی و خارجی خود را همگام با جامعه سازیم. چون اینگونه می توان با علت یابی در محیط کار یا خانواده مشکل را ریشه ای حل کنیم. 


وی با تاکید بر اینکه بهزیستی متولی نابودی صفر تا صد معضل اعتیاد نیست، خاطرنشان کرد : پیشگیری خط مقدم اقدامات ما هست و خانواده در کنار سازمان های دولتی می تواند کمک بسزایی در این راستا باشد. 


نعمتی به تعامل و هم افزایی بیشتر ادارات در امر استواری بازپروری تاکید کرد و افزود: با تقویت دو عامل یاد شده، بهزیستی می تواند به نقطه مطلوب اهداف خود دست یابد. چون فرد بعد از بازپروری با مشکلاتی همچون نبود سرپناه، پستی و بلندی ها در ایجاد ارتباط، نبود شغل مناسب روبرو می شود که اگر این مشکلات با همراهی ادارات حل و فصل شود، فرد بهبود یافته در جامعه سامان می یابد و دوباره روی به این معضل نمی آورد. 


مدیر اداره بهزیستی شهرستان ری در خاتمه تصریح داشت : آموزش پیشگیری از اعتیاد در مهد کودک ها از جمله برنامه های بهزیستی است. تا این معضل با آگاه سازی از سنین پایین، همراه با طرح های مدون و پویا و نگاه دقیق علمی شود. قطعا پس از آن غباری از شهر محو می شود. 


گفتنی است : همایش یاریگران درمان سمن های سطح استان تهران در شهرستان ری با حضور مدیران و مسوولان دستگاه های اجرایی و خدمات رسان برگزار شد که در انتها از بهبود یافتگان موفق تقدیر بعمل آمد. انتهای پیام /

پاسخی بگذارید