رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:
گروه: سیاسی / دولت
تاریخ : 1399/11/19 22:18
شناسه : 398699

رئیس جمهور اعلام کرد که با ورود اولین محموله واکسن، واکسیناسیون طی روزهای آتی و براساس اولویت هایی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین کرده است، آغاز می شود.
به گزارش شاخه سبز - حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت که همه دستگاه ها برای پیشبرد طرح واکسیناسیون در کشور آماده اند و در این چارچوب، کادر درمان، سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای، در اولویت دریافت واکسن هستند.

رئیس جمهور اظهارداشت که با ورود بخش های دیگری از واکسن های خریداری شده، تا قبل از عید به طور قابل ملاحظه ای در کشور واکسیناسیون انجام می گیرد.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کرونا پیر و جوان نمی شناسد،رعایت دقیقتر و گسترده تر دستورالعمل های بهداشتی را ضروری خواند و گفت: در این ایام شاهد بودیم آقایان میناوند و انصاریان؛ از ورزشکاران و فوتبالیست‌های معروف کشورمان، در اثر این پاندمی به رحمت خدا رفتند و این هشداری  برای همه مردم است.

رئیس جمهور افزود: مجموع شرایط کشور به گونه‌ای است که می‌توانیم امیدوار باشیم اگر همه با هم همکاری کنیم جلوی موج چهارم این پاندمی را بگیریم. کاهش ترددها، تجمع ها و رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی ضروری است.

دکتر روحانی کاهش آمار رعایت کنندگان دستورالعمل های بهداشتی از 81 درصد به 75 درصد را نگران کننده خواند و گفت: هر چه میزان رعایت پروتکل ها‌ کاهش پیدا کند، باید انتظار داشت که در هفته های بعد از آن، شاهد افزایش آمار ابتلا و فوتی ها باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه 3 موضوع مهم درباره پاندمی کرونا وجود دارد، افزود: مسأله اول پیشگیری است که خوشبختانه امروز در دنیا اتفاق نظر نسبتاً قاطعی درباره راهکارهای آن یعنی استفاده از ماسک، شستشوی مرتب دست‌ها و پرهیز از اجتماعات و دورهمی‌ها وجود دارد.

دکتر روحانی اظهار داشت: موضوع دوم درمان بیماری است که تاکنون درمان قطعی و مؤثری برای این بیماری به دست نیامده است و مسأله سوم واکسیناسیون و ایجاد ایمنی جمعی از طریق آن است که سازمان جهانی بهداشت بخاطر شرایط خاص پاندمی کرونا مجوزی اضطراری برای استفاده از تعدادی واکسن را صادر کرده است، اما با این حال تا رسیدن به سطح قابل قبولی از واکسیناسیون مسیری طولانی باقی مانده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: حتی اگر همه امکانات فراهم باشد و تعداد کافی واکسن تولید شده باشد باز هم دو مرحله واکسیناسیون نزدیک به 8 میلیارد نفر جمعیت جهان یا حداقل واکسیناسیون 60 درصد از این جمعیت زمان زیادی را می‌طلبد.

دکتر روحانی با اشاره به ورود اولین محموله واکسن به کشور، تصریح کرد: همه دستگاه‌ها خودشان را برای واکسیناسیون عمومی آماده کردند و واکسیناسیون از همین هفته، مصادف با دهه مبارک فجر و جشن ملی ملت ایران با اولویت کادر درمان آغاز می‌شود و لازم است از مسئولین وزارت بهداشت و بویژه وزیر محترم بهداشت و همه کسانی که برای تهیه واکسن زحمت کشیدند، تشکر کنیم.

رئیس جمهور با اظهار امیدواری نسبت به اینکه واکسن‌های در حال ساخت داخلی( پاستور، رازی و برکت) نیز تا قبل از پایان فصل بهار سال بعد به مرحله استفاده برسند، گفت: حتی اگر تعداد کافی واکسن در دسترس باشد، باید بدانیم که واکسیناسیون گسترده زمان زیادی را می‌طلبد و حتی پس از واکسیناسیون عمومی نیز از آنجا که اثربخشی هیچ کدام از واکسن‌ها صد در صد نیست، ضرورت دارد، پروتکل‌های بهداشتی با دقت کامل اجرا شوند و از همه رسانه‌ها می‌خواهم که همچنان مردم را به رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی توصیه کنند.انتهای پیام/پاسخی بگذارید