گروه: استان ها / قم
تاریخ : 1400/04/28 14:34
شناسه : 399034

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم از ضرورت عمومی‌سازی گردشگری در شهرستان کهک خبر دادبه‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم، علیرضا ارجمندی روز دوشنبه ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ در دیدار با فائزه قمی شهردار کهک اظهار کرد: کهک قطب گردشگری استان است، استفاده از مجتمع‌های گردشگری لوکس و گران‌‌قیمت در توان اقشار مختلف جامعه نیست و مردم را نمی‌توان از تفریحات سالم محروم کرد، بلکه باید امکانات را به گونه‌ای مهندسی و برنامه‌ریزی کرد که تمام طبقات جامعه از آن منتفع شوند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم با اشاره به کمبود تعداد تخت‌های اقامتی در شهرستان کهک، ادامه داد: اولویت گردشگری در شهرستان کهک توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی است چرا که بر خلاف گسترش ساخت ویلاهای مُدرن، ایجاد خانه‌های سنتی علاوه بر حفظ هویت روستا، اشتغال مستقیم و غیرمستقیم نیز ایجاد می‌کند.

ارجمندی با اشاره به این‌که قم، پایگاه انقلاب اسلامی و مرکز حوزه‌های علمیه است، افزود: قم را باید یک شهر فرهنگی دانست بنابراین توجه به گردشگری فرهنگی، گردشگری نجوم و رصد ستارگان و ایجاد موزه‌های دینی و فرهنگی باید در دستور کار قرار گیرد..

وی با با بیان این که کهک منزلگاه ملاصدرای شیرازی، فیلسوف مشهور عصر صفوی است، تصریح کرد: ملاصدرا يکی از بزرگ‌ترين فيلسوفان جهان اسلام و بنيان‌گذار حکمت متعاليه است و خانه تاریخی بجای مانده از او در شهر کهک، قابلیت تبدیل به موزه فلاسفه را دارد.
در این دیدار فائزه قمی شهردار کهک با بیان این که شهرداری و شورای شهر کهک همواره از برنامه‌های گردشگری حمایت کرده است، گفت: در زمینه طرح‌های بوم‌گردی آماده هرگونه همکاری با اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هستیم تا از همه ظرفیت‌هایی موجود در شهرستان کهک استفاده کنیم.

شهردار کهک ادامه داد: صنعت گردشگری در شهر کهک به صورت تک بُعدی و بیشتر در زمینه ارائه خدمات پذیرایی توسعه پیدا کرده است که نیازمند برنامه‌ریزی اصولی در ایجاد تخت و اقامتگاه‌های بوم‌گردی است.

فائزه قمی تصریح کرد: استفاده از ظرفیت بوستان کاج در توسعه و عمومی‎‌سازی گردشگری در شهر کهک در برنامه‌های شهرداری کهک قرار دارد.

پاسخی بگذارید