تاریخ : 1400/10/4 10:47
شناسه : 400692

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که مصونیت ناشی از واکسن کووید-۱۹ آسترازنکا پس از گذشت سه ماه از تزریق دو دز کاهش می‌یابد.

به گزارش پایگاه اینترنتی یورک الرت، یافته های این مطالعه که از بررسی مجموعه داده های دو کشور به دست آمده است، نشان می دهد برنامه های تزریق دزهای تقویتی برای کمک به حفظ پیشگیری از ابتلا به موارد شدید کرونا در افرادی که واکسن آسترازنکا زده اند، ضروری است.

محققان اسکاتلندی و برزیلی در این مطالعه داده های ۲ میلیون نفر در اسکاتلند و ۴۲ میلیون نفر در برزیل را که با واکسن آسترازنکا واکسینه شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند. نتایج این مطالعه نشان داد که میزان بستری شدن بیماران مبتلا به کووید-۱۹ یا مرگ ناشی از این بیماری در اسکاتلند پنج ماه پس از تزریق دز دوم واکسن آسترازنکا در مقایسه با دو هفته پس از دریافت دز دوم تقریبا پنج برابر افزایش یافته است.

کارشناسان می گویند که کاهش اثربخشی واکسن آسترازنکا ابتدا حدود سه ماهگی ظاهر می شود، زمانی که خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از کرونا نسبت به گذشت دو هفته پس از تزریق دز دوم تقریبا دو برابر است.

این خطر تنها کمتر از چهار ماه پس از تزریق دز دوم واکسن سه برابر افزایش می یابد. اعداد مشابهی برای برزیل نیز مشاهده شد. دلیل مقایسه داده‌های اسکاتلند و برزیل در این مطالعه مشابهت فاصله زمانی ۱۲ هفته ای میان تزریق دو دز واکسن، مشابهت اولویت بندی اولیه افرادی که واکسینه شده اند و مشابهت تقسیم بندی افرادی بود که در معرض بالاترین خطر ابتلا به بیماری‌ شدید کرونا قرار داشتند.

نوع غالب کرونا در هر کشور در طول دوره این مطالعه متفاوت بود. دلتا در اسکاتلند و گاما در برزیل؛ به این معنی که این کاهش اثربخشی احتمالاً به دلیل از بین رفتن تاثیر واکسن و اثر گونه های مختلف کرونا است.

پروفسور «عزیز شیخ»، مدیر مؤسسه آشر دانشگاه ادینبورگ و سرپرست مطالعه EAVE II، گفت: واکسن‌ها ابزاری کلیدی در مبارزه با همه‌گیری بوده‌اند، اما کاهش اثربخشی آنها برای مدتی نگران‌کننده بوده است. با شناسایی زمانی که برای اولین بار کاهش اثربخشی واکسن آسترازنکا شروع می‌شود، دولت‌ها می توانند برای حفظ حداکثر مصونیت ناشی از این واکسن، برنامه‌های تزریق دز تقویتی را طراحی کنند.

وی افزود: اگر واجد شرایط دریافت یک دز تقویتی واکسن کرونا هستید و هنوز آن را دریافت نکرده اید، توصیه می کنم به زودی برای تزریق این دز اقدام کنید.

پروفسور «ویتال کاتیکیردی» از دانشگاه گلاسکو نیز گفت: تحلیل‌های ما از مجموعه داده‌های ملی اسکاتلند و برزیل نشان می‌دهد که اثربخشی واکسن آکسفورد به میزان قابل توجهی کاهش یافته است؛ زیرا محافظت در برابر نوع شدید کووید-۱۹ در طول زمان کاهش می‌یابد.

وی افزود: این مطالعه بر اهمیت تزریق دزهای تقویتی واکسن کرونا تاکید می کند حتی اگر دو دز واکسن آسترازنکا دریافت کرده باشید.

پاسخی بگذارید