تاریخ : 1400/12/3 11:00
شناسه : 400860

دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا با تصریح این که کشورش مستعد بروز خشونت است، هشدار داد اعتراضات علیه محدودیت های کرونایی که از اعتراضات «کاروان آزادی» در کانادا الگو گرفته است به زودی سراسر آمریکا را در فرا می گیرد.

 روزنامه واشنگتن تایمز نوشت: ترامپ هشدار داده که کشور در وضعیت و شرایطی قرار دارد که به دلیل اعتراضاتی که انگیزه آن را اعتراضات کامیون داران در کانادا ایجاد کرده، می تواند باعث بروز خشونت و خارج شدن اوضاع از کنترل شود.

وزارت امنیت داخلی آمریکا اوایل این هفته هشدار داد در حال رصد تلاش هایی برای تکرار اعتراض کامیون داران به سبک کانادا در مسابقات روز یکشنبه لیگ ملی فوتبال آمریکا در لس آنجلس و به راه انداختن کاروان کامیون ها تحت عوان کاروان آزادی از کالیفرنیا به واشنگتن است.

ترامپ در گفت و گو با برنامه «فاکس اند فرنز» کانال تلویزیونی شبکه فاکس نیوز آمریکا گفت: این اتفاقی است که در حال رخ دادن است. ممکن است مردم را به این نقطه برسانید. کشور ما مستعد بروز خشونت است، خود را فریب ندهید.

کاروان آزادی در پایتخت کانادا در اعتراض به مقررات کرونایی که کامیون داران را برای ورود به مرزها وادار به واکسیناسیون کامل یا ۱۴ روز قرنطینه می کند، آغاز شد. این اعتراضات به سراسر کشور کانادا گسترش یافته است و به نماد مقاومت در مقابل دستورات اجباری مقررات کرونایی تبدیل شده است.

ترامپ گفت: مردم آمریکا از فشار افراد نالایق ، از این که به آنها گفته شود این دستورات را اجرا کنید یا مجبور به اجرای دستورات هستید خسته شده اند. نباید اجبارها اتفاق می افتاد.

ترامپ هشدار داد اعتراضات مشابه اعتراض کانادایی ها در آمریکا موضوع غیرممکنی نیست. کشور ما بیش از کانادا آماده بروز خشونت و خروج اوضاع از کنترل است.

وی افزود:  به آنچه که معترضان انجام می دهند احترام می گذارد و از این که آنها پلاکاردهای ترامپ را  در همه جا دارند به خود می بالد.

روز جمعه یک قاضی کانادایی به معترضانی که در پل سفیر در مرز آمریکا و کانادا تجمع کرده اند دستور داد محاصره ۵ روزه این پل را متوقف کنند.

اعتراضاتی به سبک و سیاق اعتراض کامیون داران کانادایی در برخی از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و هلند نیز آغاز شده است.

اعتراضات کانادا مورد حمایت برخی از سناتورهای جمهوریخواه از جمله رند پل از ایالت کنتاکی قرار گرفته و او گفته علاقه مند است اعتراضاتی به همین سبک در آمریک بروز کند و امیدوار است معترضان باعث مسدود شدن شهرها شوند.

از سوی دیگر مقام های کانادایی حزب جمهوریخواه را به حمایت مالی ازمعترضان در این کشور متهم می کنند. ترامپ خودپیشتر حمایت خود را از معترضان کانادا اعلام کرده بود.

ترمپ جاستین  ترودو نخست وزیر کانادا   را «چپ دیوانه» توصیف کرده که با دستورات غیرعاقلانه برای مقابله با کرونا کانادا را نابود کرده است.

پاسخی بگذارید