ادامه رایزنی‌های دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در ژنو؛
تاریخ : 1400/12/15 12:01
شناسه : 400895

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر کشور در ادامه رایزنی‌های خود در حاشیه نشست شورای حقوق بشر در ژنو، بر مخالفت با استفاده ابزاری از حقوق بشر تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر کاظم غریب آبادی در ادامه رایزنی های خود در حاشیه نشست ۴۹ شورای حقوق‌ بشر که از روز دوشنبه ۹ اسفند در ژنو سوئیس آغاز شده است، در ملاقات با خانم ایوون دوساب وزیر دادگستری نامیبیا ضمن اشاره به پیشرفت های حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران، آثار منفی اقدامات قهرآمیز یکجانبه و تروریسم بر بهره مندی از حقوق بشر را تبیین کرد.

وی همچنین رویکرد ریاکارانه کشورهای غربی در ادعای حمایت از حقوق‌ بشر مردم ایران و در عین حال، وضع تحریم های یکجانبه و نقض گسترده حقوق‌بشر مردم ایران را مورد انتقاد قرار داد.

در این ملاقات، خانم دوساب، با اعلام موضع اصولی نامیبیا در مخالفت با تحریم ها و اقدامات قهرآمیز یکجانبه علیه کشورهای در حال توسعه از جمله جمهوری اسلامی ایران، این قبیل اقدامات را موجب نقض حقوق بشر و دارای آثار منفی بر بهره مندی از حقوق بشر دانست.

خانم دوساب، همچنین با سوء استفاده از حقوق بشر به عنوان یک ابزار سیاسی و اقدام بر اساس استانداردهای دوگانه مخالفت کرد ‌و گفت شورای حقوق بشر باید یک مجمع فنی برای رسیدگی به وضعیت های حقوق بشر و به دور از سیاسی کاری باشد.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه و وزیر دادگستری نامیبیا در این دیدار، همچنین در مورد زمینه های همکاری های حقوق و قضائی بین دو کشور گفتگو و تبادل نظر کردند.

تبادل نظر درباره پیشرفت های حقوق بشری ایران و سریلانکا

دکتر کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر همچنین با آقای پیریس، وزیر امور خارجه سریلانکا و علی صابری، وزیر دادگستری سریلانکا در ژنو دیدار کرد.

در این دیدار که با دعوت وزرای امور خارجه و دادگستری سریلانکا برگزار شد، طرفین در مورد سوء استفاده کشورهای غربی و آمریکا از حقوق بشر برای فشار بر کشورهای در حال توسعه و مستقل جهت حصول به اهداف سیاست خارجی و ضرورت مقابله با این فرایند و همچنین استانداردهای دوگانه در حوزه حقوق بشر تبادل نظر کردند.  در این ملاقات در مورد ساختار سیاسی و قضایی و پیشرفت‌های حقوق بشری دو کشور نیز تبادل نظر شد.

غریب آبادی بر لزوم تقویت روند مفهوم سازی توسط جنبش عدم تعهد تاکید کرد و موضوعاتی مانند ضرورت احترام به تنوع فرهنگی و مخالفت با اقدامات قهرآمیز یکجانبه را از دستاوردهای مهم جنبش عدم تعهد دانست که باید تقویت شوند.

بنا بر این گزارش در این دیدار مقرر شد از طریق کانال های دیپلماتیک، شیوه های تقویت همکاری مشترک در زمینه مسائل حقوق بشری، حقوقی و قضایی پیگیری شود.

در اقدامی دیگر، دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان به طور مجازی در جمع نمایندگان کشورهای عضو جنبش عدم تعهد نیز حضور یافت و مواضع جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق بشر را تشریح کرد.

غریب آبادی در این نشست، به چالش های مشترک پیش روی کشورهای عدم تعهد شامل اقدامات قهری یکجانبه، تروریسم و رویکرد گزینشی و سیاسی کشورهای غربی به حقوق بشر و استفاده ابزاری از آن برای فشار بر کشورهای در حال توسعه و عضو جنبش تعهد اشاره کرد و از کشورهای عضو این جنبش درخواست کرد تا ضمن اتحاد و اتخاذ موضع گیری اصولی، با این رویکرد سیاسی کشورهای غربی در شورای حقوق بشر مخالفت کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به تصویب قطعنامه کشوری و ماموریت گزارشگر ویژه علیه ایران با فشار چند کشور غربی، از کشورهای عدم تعهد درخواست کرد تا به حمایت خود از ایران ادامه داده و با این رویکرد سیاسی و گزینشی کشورهای غربی به‌طور اصولی مخالفت کنند.

در این دیدار، سفرا و نمایندگان آذربایجان، سریلانکا و سوریه نیز سخنرانی و ضمن انتقاد از استفاده ابزاری از حقوق بشر، با سیاسی کاری و رفتار گزینشی و اعمال اقدامات قهرآمیز یکجانبه علیه کشورها مخالفت کردند.

بر اساس این گزارش در این نشست، سفرا و نمایندگان ۳۵ کشور عضو عدم تعهد شامل هند، افغانستان، سریلانکا، بلاروس، بنگلادش، عربستان سعودی، مالزی، مراکش، الجزایر، سوریه، ونزوئلا، کوبا، میانمار، فلسطین، لائوس، پاکستان، بولیوی، آفریقای جنوبی و اردن شرکت کرده بودند.

پاسخی بگذارید