تاریخ : 1401/01/22 14:03
شناسه : 400941

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل روز یکشنبه با صدور بیانیه ای درباره طراحی توطئه‌هایی برای برهم زدن روابط میان ایران و افغانستان هشدار داد.

 در پی انتشار موجی از تولیدات رسانه ای با هدف اختلاف افکنی میان دو ملت ایران و افغانستان از دو روز گذشته در فضای مجازی ایران و افغانستان، سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان امروز با صدور بیانیه‌ای ضمن هشدار به فتنه و توطئه‌هایی که برای ایجاد شکاف در روابط دو کشور در جریان است، با اعلام اینکه سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران نسبت به افغانستان و اتباع آن کشور، بر اصل حسن همجواری و رعایت احترام متقابل استوار است، تصاویر منتشرشده در فضای مجازی را برنامه ریزی شده دانست.

در این بیانیه که در پایگاه اینترنتی سفارت نیز قرار گرفت، آمده است:
"با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم مسلمان افغانستان، با توجه به فتنه و توطئه ای که در روابط دو کشور در جریان است، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل ضمن هشدار به توطئه پدید آمده، لازم می داند مطالب ذیل را اعلام نماید:

جمهوری اسلامی ایران بیش از ۴۰ سال است که به شایستگی میزبان مهاجران افغانستانی بوده و هم اکنون نیز میزبان حداقل ۵ میلیون نفر از آنان می‌باشد که عموما از امکانات موجود در جمهوری اسلامی ایران همچون شهروندان ایرانی بهره مند هستند.

تحولات اخیر در افغانستان سبب شده که موج جدیدی از اتباع افغانستانی به سمت ایران راهی گردند. جمهوری اسلامی به رغم مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه؛ هیچ مانعی برای ورود اتباع افغانستان ایجاد ننموده و همچنان پذیرای مهاجران جدید می‌باشد.  

ورود غیر قانونی به خاک ایران به معنی نقض حاکمیت سرزمینی آن به شمار می رود و نیروهای انتظامی (مرزی) جمهوری اسلامی ایران موظف هستند از ورود غیرقانونی کلیه اتباع بیگانه به خاک کشور ممانعت به عمل آورند.

سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران نسبت به افغانستان و اتباع آن کشور، بر اصل حسن همجواری و رعایت احترام متقابل استوار است. بدیهی است اخبار و اطلاعاتی که حاکی از بدرفتاری سازماندهی شده نیروی انتظامی ایران در قبال اتباع افغانستان بوده، بی اساس و فاقد اعتبار می‌باشند.

کلیپ های منتشره در فضای مجازی مبنی بر آزار و اذیت اتباع افغانستان در ایران به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده در صدد گل آلود ساختن روابط ریشه دار، عمیق و تاریخی بین دو ملت ایران و افغانستان بوده و به دنبال القای ایران هراسی در جامعه افغانستان است. واضح است که این قبیل فیلم ها، کلیپ ها و تصاویر نمی‌تواند مبنائی برای قضاوت عادلانه در ارتباط با نوع رفتار در قبال اتباع افغانستان در ایران قلمداد گردند.

از سوی دیگر فیلم ها و کلیپ هائی در فضای مجازی در حال انتشار است که به دنبال القای افغان هراسی در جامعه ایران می‌باشند و در آنها اتباع افغانستان مرتکب جرم و جنایت علیه مردم ایران نشان داده می‌شوند. کنار هم قرار دادن این نوع فیلم ها از جریان رسانه ای هدفمندی که به دنبال تخریب روابط دو کشور هستند پرده بر می دارد.

نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان شامل سفارت در کابل و سرکنسولگری ها در هرات، قندهار، جلال آباد و مزار شریف همه روزه به جز ایام تعطیل نسبت به صدور روادید اقدام می کنند. شهروندان افغانستانی که تمایل دارند به ایران سفر کنند می‌توانند با مراجعه به هر یک از نمایندگی‌های مذکور نسبت به اخذ روادید اقدام نموده و به صورت قانونی وارد ایران شوند."

پاسخی بگذارید