گروه: سیاسی / مجلس
تاریخ : 1401/02/10 14:06
شناسه : 400960

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که در برابر پراید ۲۰۰ میلیون تومانی، با ۵ هزار دلار و ارز ۲۵ هزار تومان، می‌توان خودرو با کیفیت عالی وارد کرد.

 در جلسه علنی روز شنبه مجلس شورای اسلامی، علی بابایی کارنامی در اخطار قانون اساسی با انتقاد از افزایش قیمت خودرو گفت: یک نفر پاسخگوی تورمی افزایش قمیت خودرو باشد. وزیر صمت چکاره است؟ آیا مجلس نباید نظارت کند؟

نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس افزود: مردم در حوزه انتخابیه درباره قیمت خودرو سوال می‌کنند که چرا به وضعیت افسارگسیخته خودرو نظارت نمی‌کنید. از طرفی حدود ۵۷ درصد حقوق کارگران  افزایش یافته ولی به موازات آن قیمت ها بالا رفته است.

وی خواستار گزارش منطقی درباره افزایش قیمت خودرو به صحن مجلس شد و تاکید کرد: وضعیت بازار خودرو قابل تحمل نیست و بر کالاهای اساسی نیز اثرات سوء گذاشته است و سفره مردم را تحت الشعاع قرار داده است. تقاضا دارم براساس اصل ۳ قانون اساسی این موضوع پیگیری شود تا طبق عدالت، دولت انقلابی و مجلس انقلابی عمل کنند و برنامه ریزی کامل داشته باشند.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده ساری در خصوص ضرورت ساماندهی صنعت خودرو، گفت: مصوبه واردات خودرو که مورد بحث قرار گرفت در دو جلسه مفصل در صحن مجمع با حضور بنده و رئیس کمیسیون صنایع مطرح شد؛ نهایتا یک الی دو بند اصلاحی از باب جمع‌بندی جلسه صورت گرفت اما کلیات آن تأیید شد.

وی با اشاره به اینکه موضوع خودرو در کشور از جمله بحث‌های کارشناسی و مهم است، اظهار کرد: بحث واردات خودرو به این شکل نیست که فقط خودرو وارد کنیم از این رو در قانون به تولید نیز توجه شده است؛ اکنون روش تولید در کشور دارای اشکالات فنی است که باید به آن توجه کنیم که در این خصوص در مجمع پس از رأی گیری درباره آن به صورت مفصل توضیح دادم که چگونه باید بحث خودرو را در کشور اصلاح کنیم.

قالیباف افزود: اینکه امروز قیمت تمام شده خودرویی مانند پراید، ۲۰۰ میلیون تومان است در محاسبه‌ای با ارز معادل حدود ۲۵ هزار تومان، خودروهایی با ۵ هزار الی ۵ هزار و ۵۰۰ دلار با کیفیتی بسیار عالی وجود دارد که می‌تواند به کشور وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: این خواسته مجلس بوده و مجمع نیز با آن همراهی کرد؛ این موضوع در ارتقاء کیفیت تولید، قیمت تمام شده و تیراژ تولید موثر خواهد بود لذا از پافشاری مجلس و همراهی مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکر می‌کنم.

پاسخی بگذارید