قالیباف:
گروه: سیاسی / مجلس
تاریخ : 1401/03/3 15:52
شناسه : 400965

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ارز ترجیحی باید هدفمند شود، همه در این باره اجماع دارند.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز یکی از مباحث مهم و نکته مهمی که مورد توجه نمایندگان محترم است و بر حسب تکلیف نمایندگی خود وظیفه دارم، به آن بپردازم، موضوع گرانی‌ها و مشخصاً گرانی آرد صنعتی و ماکارونی است. مسئله اصلی که باعث نگرانی بیشتر مردم شده، این است که گرانی‌های اخیر شروع گرانی‌های کالای اساسی باشد که معیشت مردم با آن گره خورده است.

رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نگرانی‌های مردم به این بر می‌گردد که اگر قرار است ارز ترجیحی  کالاهای اساسی هدفمند شود، گرانی‌های شدیدی در دیگر کالاها که مرتبط با آن است ایجاد خواهد شد. چرا که در موضوع ماکارونی و آرد صنعتی به گونه‌ای عمل شد که باعث  نگرانی بیشتر مردم شده است.

وی با اشاره به برنامه مجلس برای حفظ قدرت خرید مردم و اینکه با اجرای آن توسط دولت، سبب آرامش خیال مردم در زندگی معیشتی مردم خواهد شد، افزود: در گرانی های اخیر موضوع افزایش قیمت ماکارونی به دلیل بی توجهی به قانون مجلس باعث شد که این فضا ایجاد شود و مردم را به شدت ناراحت کند. البته به مردم عزیز حق می دهم که نسبت به آینده نگران باشند. ولی با توجه به پیگیری های انجام شده و جلساتی که برقرار شد، مخصوصاً در شورای هماهنگی اقتصادی، مقرر شد قانون مجلس به طور کامل اجرایی شود تا انشاالله یک آرامش معیشتی برای مردم ایجاد شود.

قالیباف تاکید کرد: فراموش نکنیم با تصمیمات خلق الساعه تعیین ارز ۴۲۰۰ در دولت گذشته، چه ضربه بسیار سهمگینی به اقتصاد کشور وارد شد و کسانی که این ضربه را به اقتصاد کشور زدند،  باید پاسخگو باشند. این ارز ترجیحی سبب حیف و میل ۱۰ ها میلیارد دلار سرمایه کشور شده است و علاوه بر این ارز ترجیحی به هیچ وجه نتوانسته است باعث کنترل گرانی‌ها هم شود.

وی تاکید کرد: کارشناسان اقتصادی هم این مسئله را تأیید می‌کنند که ارز ترجیحی باید هدفمند شود بنابراین درباره اصلاح اصل هدفمندکردن یارانه ارز ترجیحی همه اجماع دارند. اما درباره نحوه آن ما حرف های جدی داریم.

برای حفظ قدرت خرید مردم باید ناترازی‌ها را بر طرف کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: سیاست مجلس افزایش دریافتی مردم که باعث تورم بیشتر می شود نیست، بلکه سیاست مجلس بر حفظ قدرت خرید مردم است. طبیعی است درمان اصلی و ریشه حفظ قدرت خرید مردم، فقط کنترل تورم است. چرا که تا تورم را کنترل نکنیم، نمی توانیم قدرت خرید مردم را حفظ کنیم و برای کنترل تورم نیز فقط باید ناترازی‌ها را برطرف کرد.
قالیباف تاکید کرد: برطرف کردن ناترازی‌ها در بودجه، بانک ها باید با سیاست های درست مالی و پولی و هم با اصلاح ساختار بودجه اجرا گردد. اما مساله اینجاست که این اصلاح ساختاری در عین حالی که درمان ریشه‌ای است، اما زمانبر است.
قالیباف تاکید کرد: نباید اجازه دهیم روز به روز توان مردم برای اداره عادی زندگی کمتر شود.  مجلس معتقد است در کنار این نگاه ریشه‌ای، باید برای کوتاه مدت برنامه حفظ قدرت خرید مردم در کالاهای ضروری معیشتی را اجرا کرد.
وی افزود: هدف گذاری در این طرح همانطور که مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱ تصویب کرده است، ارائه کالاهای ضروری معیشتی به مردم به قیمت شهریور ۱۴۰۰ است. در این تصمیم باید کالاهای ضروری معیشتی با کالابرگ الکترونیک به قیمت شهریور ۱۴۰۰ به مردم داده شود. برای اینکه این مصوبه را تصویب کنیم و تصمیم‌ها غیر کارشناسی نباشد، شخصا جلسات متعددی را با مدیران و کارشناسان اقتصادی و فناوری برگزار کردیم واز اجرایی شدن آن با جزئیات اطمینان حاصل شده و بعد از این قانون را تصویب کردیم.

گوشت و مرغ با قیمت دولتی عرضه خواهد شد

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به توضیحاتش در گفت و گوی تلویزیونی پایان تصویب بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: در آن زمان توضیح دادم که در این مدل که الان قانون مصوب مجلس شده است، برای چند قلم کالای ضروری معیشتی مثل مرغ، تخم مرغ، روغن، پنیر و امثال آن برای هر نفر مقدار مشخصی در ماه در نظر گرفته می‌شود و مردم آن کالا را تا اندازه‌ای در نظر گرفته شده به قیمت شهریور ۱۴۰۰ خرید می کنند.

قالیباف ادامه داد: به طور مثال اگر برای هر نفر یک یا دو کیلو مرغ در ماه در نظر گرفته شده باشد، مردم می‌توانند با همان کارت بانکی که دارند، به مراکزی که قبلا خرید می‌کردند، مراجعه کرده و مثلا یک خانواده ۵ نفری بتواند حدود ۸ کیلو مرغ با قیمت ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان است، خرید کنند و ما به التفاوت قیمت عادی تا بازار را دولت به حساب فروشنده پرداخت می‌کند. البته اگر فرد بخواهد بیش از این سهمیه استفاده کند طبیعتا هزینه آن بیشتر است که به قیمت بازار باید پرداخت کند.

قالیباف خاطرنشان کرد: وزیر محترم به این نکته توجه کنند که وقتی می‌گویند مصرف پایین آمده و تولید افزایش پیدا می کند و مازاد داریم به این دلیل است که قشر محروم ما قدرت خرید گوشت و مرغ را ندارند. حتی امروز قدرت خرید طبقه متوسط نیز پایین آمده و سلامت و آینده جامعه در خطر است. در قدرت خرید می‌خواهیم که حداقل قدرت خرید مواد  پروتئینی را به طبقات محروم و متوسط جامعه برگردانیم.

وی تاکید کرد: برای اجرایی شدن این کار مهم، عمده همان مراکزی که این اقلام را عرضه می کنند، می‌توانند مثل گذشته این خدمت را ارائه کنند، ضمن اینکه مردم با همان کارت بانکی معمولی خود خرید را انجام خواهند داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: از نظر ما حفظ قدرت خرید سفره مردم در کالاهای ضروری معیشتی اصل اول است و مردم باید یک آرامش معیشتی صددرصدی داشته باشند و بعد ما سیاست‌های مربوط به ارز ترجیحی را تغییر دهیم و هدفمند کنیم. در غیر این صورت اتفاقی که بر سر ماکارونی  صورت گرفت برای دیگر کالاها با ابعاد بسیار گسترده‌تری خواهد افتاد.

قالیباف تاکید کرد: ما با هرگونه اقدام درباره ارز ترجیحی قبل از اجرایی کردن کالابرگ الکترونیک مخالف هستیم. یعنی کالابرگ الکترونیکی باید اجرایی شود و این نظر رئیس دولت و رئیس جمهور هم هست تا عرضه کالا به قیمت شهریور ۱۴۰۰ باشد. این امروز موضع قطعی مجلس و قانون رسمی کشور است.

قالیباف ادامه داد: ما در مجلس مصمم هستیم یک راهبرد ضدگرانی قوی را پیگیری کنیم لذا از این پس در جلسات نظارتی مجلس مساله گرانی را با اولویت پیگیری خواهیم کرد و اجرایی شدن قانون مصوب مجلس را تا نهایت آن با دقت اجرایی خواهیم کرد.

قیمت نان و دارو افزایش نخواهد یافت

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین لازم است تاکید کنم که دو موضوع مهم سلامت و نان در جامعه از یک اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نان قوت غالب جامعه است و موضوعش با دیگر کالاها متفاوت است. در موضوع  سلامت نیز بیماری خودش به اندازه کافی خانواده‌ها را به زحمت خواهد انداخت. لذا این موضوع دارو و نان  موضوع ویژه‌ای برای ما است بنابراین کل جمعیت کشور تحت پوشش قرار خواهند گرفت و ثانیا در چارچوب یک مصرف بهینه نباید هیچ محدودیتی در میزان مصرف طبیعی آن برای مردم اعمال شود.

وی  با اشاره به موضوع سلامت گفت: علاوه بر اقداماتی که بطور طبیعی برای دارو بطور کلی انجام می‌شود، مجلس در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ برای کسانی که قریب به ۶ میلیون نفری که بیمه نبودند، بیش از ۶ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرد یا قریب به ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار گذاشته شد تا همه مردم تحت پوشش سلامت بدون هیچ هزینه‌ای قرار گیرند.

قالیباف ادامه داد: گزارش‌ها نشان می‌دهد که بیمه سلامت بخش قابل توجهی به صورت غیر حضوری دنبال شده است و یا برای کارت سلامت کسانی که صعب العلاج هستند و داروهای ویژه استفاده می کنند ۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی شد و کارت سلامت برای آنها صادر شد تا مورد توجه قرار گیرند.

 دولت تصمیم به ارایه کالابرگ الکترونیکی کالاهای اساسی گرفته است

رییس قوه مقننه با بیان اینکه دولت و مجلس به بحث نان و سلامت مردم توجه ویژه دارند، گفت: البته مسئول اجرا دولت است نه مجلس اما بنده بعد از بررسی های لازم و با توجه به تجربه اجرایی که دارم از اجرایی بودن این طرح کاملا اطمینان دارم. گرچه مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اصرار داشت که رقم پیشنهادی دولت برای سیاست‌های جبرانی کافی نیست و به همین دلیل آن را حدود ۵۰ درصد افزایش داد اما در صورتی که با توجه به افزایش قیمت‌های جهانی نیاز به اصلاح بودجه هم باشد، مجلس آماده است که در این زمینه با دولت همکاری کند. برای مجلس اصل است که قدرت خرید مردم برای کالاهای اساسی حفظ شود و برای رفع هر مشکلی هر تصمیمی که لازم باشد را می گیریم.

همچنین اظهار کرد: با توجه جلساتی که با آقای رئیس جمهور داشتم و بحث‌هایی که دیروز در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی مطرح شد، مجموعه دولت تصمیم گرفته هرگونه پرداختی در چارچوب ارایه کالابرگ الکترونیکی کالاهای اساسی باشد و قانون مجلس را مبنا قرار دهند لذا من مطمئن هستم که دولت محترم با جدیت این بحث را پیگیری خواهد کرد و حتما شخص آقای رئیس جمهور در اسرع وقت در اینباره با شما مردم عزیز صحبت خواهند کرد و  نگرانی پیش نخواهد آمد و اگر نگرانی پیش آمده مرتفع خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مردم عزیز بدانند هر سه قوا و مجموعه‌ها و سازمان های دولتی و غیردولتی در مجموعه حکمرانی کشور در توجه به سفره و معیشت مردم به عنوان اولویت اول مورد اتفاق نظر است و با همدلی و هماهنگی و هم افزایی در آینده نزدیک خواهند دید که با این کار می توانیم آرامش و ثبات خوبی را در سفره مردم به وجود آوریم.

پاسخی بگذارید