بهادری جهرمی در جهان‌آرا:
گروه: سیاسی / دولت
تاریخ : 1401/03/30 11:29
شناسه : 401047

سخنگوی دولت با تأکید بر این‌که دولت حامی مستأجران است و به نفع دهک‌های پایین ورود کرده، در عین حال خاطرنشان کرد که بعضی کارهای دیگری که باید در این حوزه انجام شود، در حوزه اختیارات دولت نیست اما در دستور کار شورای هماهنگی سران قوا قرار گرفته است.

«علی بهادری جهرمی» در برنامه تلویزیونی شب گذشته «جهان‌آرا» در شبکه افق اظهار داشت: دولت در اصلاحات اقتصادی اخیر، انتظار تورم کوتاه‌مدت را داشت ولی در بلندمدت انتظار داریم ریشه‌های تورم کاهش یابد. تورم زیر ۱۵ درصدی پیش‌بینی شده توسط دولت به خاطر این طرح، به تورم قبلی افزوده شده است. البته تورم اوایل سال ۱۴۰۰ در هفتاد سال اخیر بی سابقه بوده؛ آن هم تورمی که طی چهار سال بیش از ۳۵ تا ۴۰ درصد بوده است.

وی افزود: آمارهای گمرک، وزارت بهداشت و بانک مرکزی وقت روشن است که برخی مسئولان دولت قبل، واردات این حجم از واکسن را تخیل می‌دانستند. رئیس جمهور با سران بعضی کشورها صحبت کرد و وقت گذاشت تا بخش زیادی از مشکلات حل شود البته بخشی هم به خاطر هماهنگی بیشتر میان دستگاه‌های داخلی بود.

سخنگوی دولت این را هم گفت که در دوران شیوع کرونا، برخی سیاست‌ها موجب ثابت نگه‌داشتن نسبی قیمت اجاره‌بها شد ولی حالا این فنر فشرده، رها شده است و به خاطر همین دولت با ابزارهایی درصدد کنترل وضعیت است.

بهادری جهرمی تأکید کرد که دولت طرف مستأجران است و به نفع دهک‌های پایین ورود کرده اما در ادامه این نکته را هم متذکر شد که بعضی کارهای دیگر در حوزه اختیارات دولت نیست ولی در دستور کار شورای هماهنگی سران قوا قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که باید به این نکته دقت شود که وعده دولت ساخت ۴ میلیون مسکن در طول ۴ سال بوده است، توضیح داد: اکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن در مرحله تخصیص شروع کار هستند و شاید انتهای امسال شاهد بهره‌برداری از آنها باشیم؛ جایابی یک میلیون مسکن هم در حال انجام است.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش به مذاکرات رفع تحریم ها اشاره کرد و گفت: دولت جمهوری اسلامی هیچ‌وقت میز مذاکره را ترک نکرده است و دولت اساساً حق و صلاحیت ندارد از حقوق ملت ایران عدول کند ولی همزمان با مذاکرات، توانمندی‌هایمان را در دیگر حوزه‌های سیاست خارجی مثل تعامل با کشورهای همسایه فعال کرده‌ایم.

وی افزود: چه خاطرات تلخی در ادوار مختلف نقل می‌شود که برخی کشورها آماده تعامل بودند و مثلاً چین آمادگی سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلاری داشت ولی به آن پشت‌پا زدند؛ یا ثمره سوآپ گازی توسط مردم دیده شد. معامله بُرد - بُرد همین است ولی در دولت قبل با توهم این‌که نیازی به آنها نداریم عملی نشد.

بهادری جهرمی ادامه داد: اگر در سیاست خارجی، پشتوانه دولت به مردم باشد و نگاهش این باشد که اگر این فرصت نشد، به دنبال فرصت دیگری برود و همچنین پُرتلاش‌تر باشد، آن وقت نتیجه حاصل می‌شود و بازارهای جدیدی هم به دست می‌آید. در قضیه وصول طلب‌های گازی از عراق هم مردم خودشان می‌دانند که امتیازی در کار نیست. طلبی هم که وصول شده مال دوره قبل است، هر آنچه الآن فروخته شده پولش دریافت می‌شود.

وی درباره استعفای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم گفت: از آقای عبدالملکی نپرسیدم دلیل استعفایش چه بوده ولی قطعاً هر کس در این دولت با فساد مبارزه کند، مدال می‌گیرد.

بهادری جهرمی با رد برخی شایعات درباره استعفای عبدالملکی به دلیل بروز اختلاف در تیم اقتصادی دولت تصریح کرد: به‌عنوان یک شاهد عینی، اختلافی بین عبدالملکی و معاون اول رئیس جمهور ندیدم؛ البته اختلاف دیدگاه و رویکرد کارشناسی بین هر دو نفری هست.

پاسخی بگذارید