بهار روابط تهران با همسایگان دور و نزدیک؛
گروه: سیاسی / دولت
تاریخ : 1401/03/30 11:32
شناسه : 401048

آیین استقبال رسمی رئیس‌ جمهور کشورمان از «قاسم ژومارت توکایف» رئیس جمهور قزاقستان، دقایقی پیش در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد برگزار شد. همزمان با سفر توکایف به ایران، نخستین قطار کریدور جدید ریلی KITI (قزاقستان - ترکمنستان - ایران- ترکیه) وارد ایستگاه راه‌آهن تهران شد.

مراسم استقبال رسمی آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» از رئیس‌ جمهور قزاقستان با نواختن سرود ملی دو کشور همراه شد.

«قاسم ژومارت توکایف» رئیس جمهور قزاقستان پس از شرکت در بیست‌وپنجمین مجمع اقتصادی بین‌المللی سن‌پترزبورگ در روسیه، امروز با دعوت رسمی آیت‌الله رئیسی در صدر هیأتی عالی‌رتبه وارد تهران شد.

در سفر همتای آیت‌الله رئیسی به تهران قرار است نشست‌های دوجانبه در سطح عالی برگزار و تعدادی اسناد و تفاهم‌نامه بین دو دولت امضا شود.

توکایف دومین رئیس جمهوری قزاقستان پس از 30 سال زمامداری «نورسلطان نظربایف» است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران و همتای قزاقستانی وی سال گذشته در حاشیه اجلاس همکاری‌های شانگهای در تاجیکستان با یکدیگر دیدار و گفت و کردند و دراین دیدار قرار شد تا همکاری‌های دو جانبه از جمله همکاری‌های ریلی افزایش یابد. بر این اساس روز گذشته و پیش از ورود توکایف به تهران، نخستین قطار کریدور جدید ریلی KITI (قزاقستان - ترکمنستان - ایران - ترکیه) وارد ایستگاه راه‌آهن تهران شد. این قطار حامل ۲۴ دستگاه واگن لبه‌کوتاه حامل ۴۸ کانتینر ۲۰ فوتی گوگرد به مقصد ترکیه و سپس اروپاست.

در دوره یک‌ساله ریاست جمهوری آیت‌الله رئیسی توجه به تقویت روابط ایران با همسایگان و کشورهای دوست فرامنطقه‌ای شتاب فزاینده‌ای گرفت و در این مدت رفت‌وآمدهایی بین مقامات عالی‌رتبه ایران و کشورهایی چون روسیه، قطر، عمان، تاجیکستان، ترکمنستان و ونزوئلا انجام شده است.

پاسخی بگذارید