گروه: سیاسی / دولت
تاریخ : 1401/06/2 11:49
شناسه : 401123

فاطمه مداح نظری- سید حسن آیت در 1317 و نجف آباد اصفهان چشم به جهان گشود . وی پس از گذراندن دوران دبستان و دبیرستان در نجف آباد ، تحصیلات عالیه خود را در رشته‌های علوم اجتماعی، حقوق، ادبیات، جامعه شناسی و روزنامه نگاری در تهران به اتمام رساند و همزمان با تحصیل در دانشگاه دروس حوزوی را نیز آموخت و به زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسه نیز تسلط پیدا کرد.

در حالی که در محافل سیاسی اوایل انقلاب گهگاه از او به عنوان «دکتر آیت » نام برده می‌شد ، اما گروهی دیگر مدعی اند وی موفق به اخذ درجه دکتری در هیچ رشته‌ای نگردید . همسر آیت در مصاحبه خود اعلام می دارد « شهید آیت پیش از انقلاب در مقطع دکترا تحصیل کردند و حتی تز خود را هم داده بودند اما به خاطر گرایشات سیاسی شان نتوانستند مدرک خود را اخذ نمایند.»
قریب به سه دهه از شهادت حسن آیت نجف‌آبادی می‌گذرد اما هنوز ابعاد ناشناخته زیادی درباره زندگی این فعال سیاسی وجود دارد.
حسن آیت یکی از گمنام‌ترین شخصیت‌های انقلاب است که با گذشت قریب به سه دهه از ترور وی هنوز در میان مردم ناشناخته مانده و به جز کتاب درس‌هایی از تاریخ سیاسی ایران که سال 63 توسط انتشارات حزب جمهوری منتشر شد و فیلم و کتاب اسرار آیت، که آخری مسیر پرفراز و نشیبی تا رسیدن به مرحله انتشار داشت، منابع موثقی برای شناخت او وجود ندارد.

ترور شهید آیت یکی از نقاط مبهم تاریخ است، شهید آیت صبح روز چهارشنبه هنگامیکه به همراه دو محافظش از منزل خود واقع در خیابان 30 متری نارمک کوی افشار برای ارائه مدارکی در مجلس خارج می‌شد با 65 گلوله به شهادت رسید، این تمام گزاره‌های قطعی درباره ترور آیت است، از این جا به بعد با گزاره‌هایی احتمالی مواجه هستیم که البته شواهد زیادی برای صحت آن‌ها وجود دارد.

صبح روز حرکت شهید آیت به سمت مجلس همسر آیت از او درخواست می‌کند تا با توجه به کسالتی که دارد در خانه بماند اما آیت قبول نمی‌کند و می‌گوید من باید برای لایحه مطبوعات و مسأله وزارت امورخارجه و کابینه حضور داشته باشم.

گزینه وزارت امور خارجه میرحسین موسوی است، همان که آیت و احمد کاشانی پیش‌تر با اشاره به مقاله او با عنوان «مصدق فرزند رشید خلق» در دوران سردبیری روزنامه جمهوری اسلامی مصدقی بودنش را ثابت می‌کنند، آیت در جای دیگری نیز موسوی را نیروی آمریکا می‌نامد و او را شایسته وزارت امور خارجه ایران نمی‌داند.

دکتر جواد منصوری گفت: «شهید بزرگوار عبدالحمید دیالمه، نماینده جوانِ اولین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی، در 7 تیر 1360 و در جریان انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید و در این‌باره شکی نیست که سازمان منافقین عامل آن جنایت بودند.»
به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در بخش "شما بپرسید" که با هدف پاسخگویی به سوالات و شبهات تاریخی راه‌اندازی شده، یکی از مخاطبان پرسیده است: شهید حسن آیت و شهید عبدالحمید دیالمه چگونه شهید شدند؟ آیا اینکه گفته می‌شود یکی از سران فتنه در شهادت این دو دخیل بود سندیت دارد؟

دکتر جواد منصوری در گفت‌وگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در پاسخ به این سوال گفت: شهید بزرگوار عبدالحمید دیالمه، نماینده جوانِ اولین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی، در 7 تیر 1360 و در جریان انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید و در این‌باره شکی نیست که سازمان منافقین عامل آن جنایت بودند.

وی با بیان اینکه امروز نقش ابوالحسن بنی‌صدر هم در ترورهای دهه 60 برملا شده ادامه داد: شهیدان دکتر حسن آیت و عبدالحمید دیالمه در مجلس اول علیه فتنه‌انگیزی‌های ابوالحسن بنی‌صدر اقدام به افشاگری کردند.

منصوری درباره مخالفت‌ها و تقابل‌های شهید آیت با بنی‌صدر یادآور شد: دکتر آیت در نطق‌های خود و یادداشت‌هایی که می‌نوشت می‌کوشید رابطه بنی‌صدر با منافقین را عیان کند. او تلاش زیادی در جهت تصویب عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر در مجلس مبذول داشت. یکی از کسانی که نقش مهمی در برملا شدن چهره اصلی بنی‌صدر ایفا کرد این شهید بزرگوار بود.

وی ادامه داد: شهید آیت که میرحسین موسوی را گزینه مناسبی برای تصدی وزارت امور خارجه نمی‌دانست، در یکی از جلسات مجلس، به انتقاد از کابینه معرفی شده پرداخت و اعلام کرد که اسنادی از ارتباط موسوی با فراماسونری در اختیار دارد و در جلسه بعدی مجلس آنها را در اختیار نمایندگان خواهد گذاشت.

پشت پرده ترور شهید آیت چه بود؟

منصوری درباره ترور شهید آیت گفت: دکتر حسن آیت در 14 مرداد 60 در مسیرِ مجلس ترور شد و به شهادت رسید. متأسفانه اسنادی که قرار بود شهید آیت در مجلس ارائه کند بعد از شهادت ایشان مفقود شد.

وی خاطرنشان کرد: دکتر آیت قبل از شهادت طی گفتگویی مبانی اختلافات ایدئولوژیک خود با بنی‌صدر را تشریح کرد و درمورد تخلفات بنی‌صدر از قانون اساسی و اتحاد او با مسعود رجوی توضیحاتی ارائه داد. به اعتقاد بنده، انتقادهای ایشان از بنی‌صدر باعث شد تا منافقین برای پشتیبانی از شریک سیاسی‌‌شان (یعنی بنی‌صدر) ایشان را به شهادت برسانند.

این عضو بنیان‌گذار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یادآور شد: سندی مبنی بر اینکه کسی به جز منافقین و بنی‌صدر در ترور شهید آیت دست داشته باشند موجود نیست. به گفته همسر شهید آیت، منافقین چندی قبل از این ترور دکتر آیت را تهدید می‌کردند.

وی با اشاره به اعترافات اعضای سازمان منافقین گفت: مهران اصدقی از عوامل سازمان مجاهدین خلق، افراد شرکت‌کننده در ترور شهید آیت را محمود پورتقی، مجید یحیوی و جمشید ضرغامی معرفی می‌کند. با این‌حال سازمان منافقین، مسئولیت این ترور را ـ نظیر سایر اقدامات تروریستی ـ هرگز به عهده نگرفت که همین موضوع زمینه‌ساز ابهامات امروز شده است.


در این زمینه کتابی با عنوان اسرار آیت به قلم جواد حکمت توسط انتشارات اشراق حکمت در 744 صفحه منتشر شده است.
در کتاب تلاش شده است که از بازه زمانی کودکی این شهید تا مسائلی مانند ورود به حزب زحمت کشان و ارتباط با مظفر بقایی، تشکیل گروه زیرزمینی درارتش شاهنشاهی، مخالفت با جریانهای به اصطلاح ملی گرایی و چند سال آخر عمر این شهید بررسی شود. موگویی گفت: زمانی که ایشان تصمیم به کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را می گیرند جامعه مدرسین حوزه علمیه او را کاندیدای خود اعلام می کند و بعد از آن جلال الدین فارسی نیز نماینده حزب جمهوری اسلامی معرفی می شود اینها در شرایطی است که جامعه روحانیت مبارز، بنی صدر را به عنوان کاندیدای اصلی خود معرفی می کند.
نویسنده این کتاب با اشاره به اینکه «شهید آیت» بدلیل بوجود نیامدن اختلاف از کاندیداتوری ریاست جمهوری به عنوان نماینده جامعه مدرسین حوزه علمیه کناره گیری کرده و سپس بصورت انفرادی کاندیدا انتخابات ریاست جمهوری شد. موگویی درباره انگیزه آیت از کاندیداتوری در انتخابات گفت: آیت به دنبال استفاده از شرایطی بود که اگر در مناظرات تلویزیونی فرصتی پیش آمد بتواند هویت واقعی بنی صدر را برای مردم آشکار کند. البته پس از پیروی بنی صدر در انتخابات نگاه شهید آیت به وی تغییر میکند. او در جلسه ای خصوصی به بنی صدر می گوید تا زمانی که از دایره انقلاب و قانون خارج نشده ای من همان نگاه را به تو دارم که اگر جلال الدین فارسی رئیس جمهور میشد، داشتم.
وی با اشاره به فصول مختلف کتاب گفت: بخش های پایانی این کتاب به ابهامات ترور آیت و بحث های مخالفت وی با تصدی میرحسین موسوی در وزارت امورخارجه می پردازد. البته ایشان قبل از انتخاب موسوی به عنوان نخست وزیر شهید می شود و این در شرایطی بود که موسوی در جایگاه وزارت خارجه قرار گرفته بوده است. رفتار سیاسی آیت بعد از شهادت او از طرف دوستانش مانند آیت الله سیدمحمد خامنه ای، اسدالله بادامچیان، محمود کاشانی، ابراهیم اسرافیلیان، مهندس احمد کاشانی، شهید محمد تقی بشارت، عسگراولادی، بادامچیان و عده ای دیگر ادامه پیدا می کند. اما جناح مخالف آیت که در دهه 60 جریان چپ بودند و در دهه 70 با نام «اصلاح طلب» معروف شدند، تلاش کردند که هرکه را که به مخالفت با میرحسین موسوی می پردازد با عنوان مخالفت با امام کنار بزدند.
وی در پایان با اشاره به برخوردهای برخی رسانه های اصلاح طلب مانند ماهنامه «مهرنامه» با این مسئله و مستند اسرار آیت گفت: برخی تلاش کرده اند که به عمد شهید آیت را از تاریخ انقلاب حذف کنند. پس از اکران فیلم، ماهنامه مهرنامه یک پرونده ویژه علیه فیلم و شهید آیت منتشر کرد. سوال اینجاست که چرا گردانندگان این ماهنامه با گذشت 3 دهه از شهادت آیت همچنان از نام آیت هراسان می شوند؟ البته شهید آیت درماه های پایان عمر خود گفته بود که دلیل هجمه علیه او اسراری است که او از آنها می داند. آیت میگوید که شاید آنها بتوانند من را ترور فیزیکی کنند اما نمی توانند شخصیتم را ترور کنند.
دکتر آیت در ساعت هشت صبح روز چهارشنبه 14 مرداد 1360 (چهل روز پس از فاجعه هفتم تیر) در مقابل منزلش در محله نارمک، توسط گروهک منافقین با شلیک 60 گلوله به شهادت رسید.
نکته قابل توجه و مشکوک در ترور شهید آیت این است که وی همان روزی که می خواست مدارک مهمی را علیه میرحسین موسوی افشا کند، در مقابل منزلش ترور شد.
اکثر اسناد ترور شهید آیت غیب شده / نقطه اختلاف آقای هاشمی و شهید آیت میرحسین موسوی بود / مخالفت با موسوی و مصدق خط قرمز اطلاح طلبان است

آقای هاشمی از همسنگران شهید آیت است منتها تا قبل از میر حسین موسوی. یعنی نقطه اختلاف آقای هاشمی و شهید آیت آقای موسوی بود / تا به حال حدود 15 ویژه نامه برعلیه آیت در روزنامه های مختلف در این سی ساله چاپ شده است / در واقع شهید آیت خط قرمز ملی گراها، ملی مذهبی ها و اکنون اطلاح طلبان است.
به گزارش طاها نیوز به نقل از پایگاه 598، دهه شصت در جمهوری اسلامی معروف به دهه ترور است. گروه های مختلف مانند فرقان، مجاهدین خلق، کومله و... با ترور رهبران انقلاب، سعی در ساقط کردن جمهوری اسلامی داشتند. شهید سید حسن آیت که یکی از اعضای حزب جمهوری اسلامی و همچنین نماینده مجلس بود در 14 مرداد سال شصت با شلیک 60 گلوله به شهادت رسید. اما پرونده این ترور با ترور شهدای دیگر بسیار متفاوت است. گم شدن اسناد پرونده باعث شده است که بعد از گذشت سی و سه سال از ترور، هنوز هم پرونده باز باشد.
پایگاه 598 در میزگردی با حضور جواد موگویی نویسنده کتاب اسرار آیت و محمد رضا امینی تاریخ نگار و نویسنده کتاب سراب سیاست به بررسی مراحل گرد آوری کتاب اسرار آیت و ابهامات موجود در ترور شهید آیت پرداخته است که متن این میزگرد در ادامه می آید.

جواد موگویی درباره چگونگی پرداخت به زندگی شهید آیت می گوید: عقبه تاریخ نگاری در خصوص شهید آیت مربوط می شود به دوران دانشجویی که با دوستان طرحی را شروع کردیم به نام شناسایی شهدای نخبه. در آن زمان حدود 200 شهید رتبه برتر کنکوری را پیدا و تحقیقاتمان را شروع کردیم و به علت رشته تحصیلی بنده و دوستان دانشجوی همکار، اولویت را با شهدایی که تحصیلات پزشکی داشتند گذاشتیم و در ادامه به سمت شهدای دانشجو و نخبه رفتیم.
پرونده شهید آیت را برای اولین بار در لابلای پرونده های شهدای نخبه دیدم
موگویی در ادامه می افزاید: برای اولین بار پرونده شهید آیت را در لابلای پرونده های شهدای نخبه دانشگاه های دیگر دیدم. شهید آیت از لحاظ علمی بسیار قابل توجه بودند، ایشان لیسانس ادبیات دارند و فوق لیسانس علوم اجتماعی، فوق لیسانس و دکتری حقوق دارند همچنین لیسانس روزنامه نگاری دارند و به زبان فرانسه، عربی و انگلیسی هم تا حدود زیادی مسلط بودند و دورس حوزه علمیه را هم خوانده اند و حافظ قرآن نیز می باشند و همه اینها باعث شد که توجه ما نسبت به شخصیت ایشان جلب بشود اما نه به صورت جدی چون شهدای دیگری هم بودند مثل شهید احمد رضا احدی و شهید اخوان و ...
فضای سال 88 در کار ما مقداری وقفه ایجاد کرد. هم خودمان درگیر فضای سال 88 شدیم و هم دانشگاه هایی که با ما همکاری می کردند. اما بر اساس اولویت گذاری که کرده بودیم شهید آیت در اولویت کار ما بود. اولین مصاحبه را با آقای دکترابراهیم اسرافیلیان از دوستان شهید آیت و نماینده دور دوم مجلس شورای اسلامی در خصوص شهید آیت گرفتیم. بعد از وقایع سال 88، وطن امروز مصاحبه ای با ایشان انجام دادند و در آن مصاحبه سخن از ترور شهید آیت و اینکه نگذاشتند ایشان حرف بزند و شهید آیت اسنادی را داشت بیان داشتند.

شهید آیت نقدهای جدی به مصدق داشت
مصاحبه دکتر ابراهیم اسرافیلیان دلیلی دیگر بر اولویت قرار دادن تاریخ نگاری در خصوص زندگی شهید آیت شد که در ابتدای کار، انگیزه ما تولید یک فیلم مستند بود. ما اصلا قصد ورود به فضای کتاب را نداشتیم و استارت کار فیلم را اواخر سال 88 زدیم که از آقای شجونی و احد کاشانی مصاحبه گرفتیم. مقداری که جلو رفتیم متوجه شدیم که اطلاعات ما در خصوص این شهید بزگوار بسیار ناقص است، ایشان نقدهای بسیار سنگینی را نسبت به مصدق دارند و شهید آیت حدود 600 سخنرانی دارد که نزدیک به 80 درصد این سخنرانی ها، در مورد ملی گراها و نهضت آزادی و ورود فراماسونرها و جریانات ملی گراهاست.
به همین دلیل از اوایل سال 89 مصاحبه را متوقف کردیم و مشغول جمع آوری اسناد و تحقیقات در مورد ایشان شدیم. متاسفانه سندی از شهید آیت وجود نداشت، یعنی از مرکز اسناد انقلاب اسلامی گرفته تا مجلس شورای اسلامی و همچنین موسساتی چون هابیلیان و شهدای ترور و هرجایی که فکر می کردیم سند و مدرکی در خصوص ایشان وجود داشته باشد را گشتیم و هیچ مدرکی از آیت پیدا نکردیم. یعنی مرکز استاد حتی یک عکس از شهید آیت نداشت و این کار را بسیار سخت می کرد.
نقش موسوی و هاشمی در زندگی شهید آیت مورد ممیزی وزارت ارشاد قرار گرفت
جواد موگویی میگوید که در کتاب هرجا که اسمی از هاشمی رفسنجانی آمده با ممیزی وزارت ارشاد مواجه شده است: بعد از ماه ها تحقیقات بالاخره کتاب به اتمام رسید و برای دریافت مجوز به وزارت ارشاد رفت. بنده بخش هایی را که دیدم ارشاد ایراد گرفته است دقیقا مباحثی است که در آن نام آقای موسوی و آقای هاشمی رفسنجانی آمده است و اعلام کرده اند که باید حذف شود که تقریبا 30 الی 40 صفحه می شود و ما روز سه شنبه 14 مرداد مراسم رونمایی از کتاب را داریم هنوز مجوز را نداده اند".
موگویی در ادامه می افزاید: حمایت هایی که آقای هاشمی از آقای موسوی کرده اند، بحث 99 نفر و اختلافات میر حسین موسوی با حضرت آیت الله خامنه ای و اسنادی که شهید آیت درباره موسوی جمع آوری کرده بود غالب بخش ممیزی وزارت ارشاد برای مجوز دادن به کتاب می باشد. در کتاب هرجایی که اسم آقای هاشمی آمده است مورد اشکال ارشاد قرار گرفته است. بنده با توجه به عدم تمایل آقای هاشمی برای مصاحبه از خاطرات خود ایشان استفاده کرده‌ام و یا نقدهای شهید آیت به حسن حبیبی از دیگر موارد مورد اشکال بوده است و کار کردن روی زندگی شهید آیت به علت مخالفت های ایشان در آن برهه، صدای مخالفت بسیاری از افراد و جریانات را بلند می کند"
آقای هاشمی از همسنگران شهید آیت است منتها تا قبل از میر حسین موسوی
این تاریخ نگار جوان با اشاره به رابطه چندین ساله شهید آیت با هاشمی رفسنجانی از نقطه اول اختلاف بر سر وزیر امور خارجه شدن میر حسین موسوی میگوید: آقای هاشمی از همسنگران شهید آیت است منتها تا قبل از میر حسین موسوی. یعنی نقطه اختلاف آقای هاشمی و شهید آیت آقای موسوی بودند و این را در خاطرات آقای هاشمی در روز 14 تیر شصت هم میتوانید مشاهده کنید. در جلسه هفتم تیر قبل از انفجار، بحث وزارت امور خارجه موسوی مطرح می شود و آقای آیت می گویند رای من مخالف است. منتها جمع رای مثبت می دهد و مقرر می شود که آقای موسوی را به عنوان وزیر امور خارجه معرفی نمایند. شهید آیت در آن جلسه می گوید با این حال من فردا در مجلس رای منفی می دهم و در آنجا بیان می شود که شما حق نداری رای خلاف حزب را بدهید و شهید آیت می گویند اینجا عضو حزب هستم و در مجلس نماینده مجلس هستم.

جواد موگویی اختلاف شهید آیت با رفسنجانی را به خاطرات هاشمی رفسنجانی استناد می دهد و می افزاید: این بحث را آقای هاشمی در خاطراتشان نوشته اند که امروز جلسه رای اعتماد مجلس به تصدی وزارت امور خارجه به آقای موسوی بود که آقای آیت مخالفت کرد و به عنوان یک هم حزبی این امر وجهه خوبی نداشت. این تنها سندی است که آقای هاشمی در زمان حیات شهید آیت مخالفتش را با ایشان بر سر موضوع آقای موسوی نشان داده است و البته بعد از این که آقای آیت به شهادت می رسند آقای هاشمی نطق تندی را علیه شهربانی و کمیته می کنند که چرا نمی توانید از شخصیت ها حفاظت کنید.
موگویی به گم شدن اطلاعات درباره پرونده ترور شهید آیت اشاره میکند و معتقد است که پرونده هیچ شهیدی مانند شهید حسن آیت با نبود اطلاعات مواجه نیست: به جز مصاحبه ای که وطن امروز گرفته بود و دو مصاحبه دیگر، هیچ حرف دیگری وجود ندارد و حتی دوستان شهید آیت هم شناسایی نشده اند. صوت و فیلم های ایشان معلوم نیست کجا قرار دارد و بنده فکر نکنم در مورد هیچ شهید شاخصی با ویژگی های منحصر به فردی چون شهید آیت اینقدر با نبود اطلاعات مواجه باشیم. هر آنچه که در فیلم مستند و کتاب اسرار آیت آمده است حاصل تحقیق ما بوده است.
نویسنده کتاب اسرار آیت در فصل آخر کتاب به مخالفت شهید آیت با میر حسین موسوی اشاره میکند و به نقد دولت موسوی می پردازد: فصل آخر کتاب که شهید آیت به شهادت می رسند، قبل از نخست وزیری آقای موسوی، رفتار سیاسی شهید آیت توسط دوستانش مثل مرحوم عسگر اولادی آقای بادامچیان و سید محمد خامنه ای و شهید محمد تقی بشارت ادامه پیدا می کند. این باعث شده که در این کتاب دولت آقای موسوی را نیز نقد کنیم. من در مقدمه فصل آخرنوشته ام که از آنجایی که رفتار سیاسی شهید آیت ادامه پیدا می کند و آیت نیز پیش بینی کرده است که آقای میرحسین موسوی شایستگی نخست وزیری را نداشته است به این بحث می پردازیم.
ترور آیت با دیگر ترور ها متفاوت است
موگویی در ادامه به شیوه ترور شهید حسن آیت اشاره میکند و می افزاید "شیوه ترور شهید آیت نیز شاخص و متفاوت است. ترور به این صورت بوده که ایشان محافظی داشتنه اند به نام جواد خردیار و راننده ای داشته اند به نام قاسم ابوفاض. آقای خردیار می گویند چند وقتی بود که تقاضای مرخصی داده بودم که با مرخصی ایشان موافقت می شود و روز ترور فرد دیگری را به عنوان محافظ معرفی می کنند. خانم شهید آیت می گفتند از آیت پرسیدم که ایشان را می شناسی و شهید آیت می گویند نه فقط می دانم جای جواد آمده است. در روز شهادت آیت، حدود 65 گلوله در جلوی درب منزل به سمت ایشان شلیک می شود که 12 گلوله به شهید آیت برخورد می کند. جالب است که محافظ پنهان می شود و سالم می ماند و قاسم (راننده) درگیر می شود که بر اثر اثابت گلوله قطع نخاع می شود و چهار سال بعد هم شهید می شود. آن محافظ هم بعد از آن شب غیب می شود. وقتی من پرونده را از بیمارستان رسالت تهران گرفتم و برگه های شرح حادثه را نگاه کردم، دیدم آدرس آن محافظ هم جعلی است. من خیلی گشتم تا پیدایش کنم، جواد خردیار را از طریق سازمان بازنشستگی پیدا کردم ولی اسم محافظ دوم را در لیست بازنشستگی نیروهای مسلح هم پیدا نکردم".

تنها 2 برگ بازجویی در پرونده شهید آیت باقی مانده بود
نویسنده و کارگردان اسرار آیت معتقد است که بسیاری از اسناد پرونده گم شده و حتی خانواده شهید آیت هم نتوانسته اند اسناد را ببینند: پرونده ای شهید آیت دارند در دادگاه انقلاب که بنده پس از نامه نگاری پرونده را گرفتم. پرونده 15 صفحه بود که گزارش شهربانی و کمیته و بازجویی و شاهدان عینی بود و 2 برگ بازجویی بود که خانم آیت گفتند بعد از شهادت شش نفر را بازداشت نموده بودند. ما برای شناسایی رفتیم و یقینا بازجویی شش نفر بیش از 2 برگه خواهد بود. هیچ خانمی بازداشت نشد در حالی که شاهدان عینی( یکی از همسایه های شهید آیت) می گفتند خانمی هم در برنامه ترور حضور داشته و اما نام هیچ خانمی در بین مجرمین نبود. من پرونده را بردم و نشان آقای روح الله حسینیان و جواد منصوری دادم و از این آقایان پرسیدم شما در آن زمان کسی را با این چنین پروند ای اعدام می کردید که آقای منصوری گفتند حداقل باید در مورد آیت یک پرونده 300 صفحه ای دیگر هم باشد. من بار دوم به دادگاه انقلاب مراجعه کردم و متصدی پرونده ها فرد دیگری بود که وقتی نامه را نشان دادم و پرونده را رفتم برگ دیگری هم به پرونده قبلی اضافه شده بود که آن نامه دادیار منطقه 4 به دادستان تهران در سال 1370 جواب داده است".
نویسنده اسرار آیت در ادامه اظهار میدارد" من پرونده را بردم و نشان آقای روح الله حسینیان و جواد منصوری دادم و از این آقایان پرسیدم شما در آن زمان کسی را با این چنین پروند ای اعدام می کردید که آقای منصوری گفتند حداقل باید در مورد آیت یک پرونده 300 صفحه ای دیگر هم باشد. من بار دوم به دادگاه انقلاب مراجعه کردم و متصدی پرونده ها فرد دیگری بود که وقتی نامه را نشان دادم و پرونده را رفتم برگ دیگری هم به پرونده قبلی اضافه شده بود که آن نامه دادیار منطقه 4 به دادستان تهران در سال 1370 جواب داده است.
ابهامت بسیار در پرونده ترور شهید آیت وجود دارد

نامه دادستان اکنون موجود نیست و فقط جواب آن موجود است که در آن جوابیه آمده به خاطر گذشت ده سال از پرونده دیگر نمیتوان به آن رسیدگی کرد. ریاست دادگاه نیز نامه را به وزارت اطلاعات پاراف میکند. بنده به مراجع اطلاعات نیز مراجعه کردم که به این دلیل که پرونده هنوز کار قضایی آن به پایان نرسیده و این پرونده هنوز باز است نمیتوان به پرونده دسترسی پیدا کرد. جالب است که دادگاه انقلاب حتی یک کپی از پرونده را نیز برای خود نگه نداشته در حالی که باید تجمع کل پرونده در دادگاه انقلاب وجود داشته باشد. این سند نیز یکی از ممیزات وزارت ارشاد است که به کتاب اسرار آیت گرفته شده است.

کسانی که به خاطر ترور شهید آیت دستگیر شده اند هیچ کدانم اعدام نشدند. خانم آیت نیز در سال 64 دوباره پیگیر قضیه میشوند که بی نتیجه میماند. اسناد پرونده نیز حتی در اختیار خانواده آیت هم قرار نمیگیرد.

شهید آیت بعد از شهادت هم مورد هجمه مخالفین قرار گرفت

جواد موگویی میگوید: شهید آیت شخصیتی است که حتی بعد از شهادت هم مورد هجمه مخالفین و دشمنانش قرار گرفته است. تا به حال حدود 15 ویژه نامه برعلیه آیت در روزنامه های مختلف در این سی ساله چاپ شده است. نشریه چشم انداز از سال 70 به بعد 10 ویژه نامه بر علیه آیت چاپ کرده است. ده روز بعد از اکران خصوصی مستند شهید آیت ماهنامه اصلاح طلب مهرنامه دو شماره بر علیه شهید آیت منتشر کرد.

کتاب اسرار آیت، مستند و مرجع است

در ادامه محمد رضا امینی نویسنده کتاب سراب سیاست که درباره شخصیت موسوی خوئینی ها می باشد درباره کتاب اسرار آیت میگوید" از نظر کیفی کتاب اسرار آیت بسیار عالی است چون به دنبال منبع رفته است. این کتاب خود مرجع است و از این به بعد هر کس بخواهد تحقیقی درباره شهید آیت بکند، چه موافق و چه مخالف باید به این کتاب مراجعه کند. تحلیل های کتاب تماما مستند است و هیچ کس نمیتواند اسناد آن را انکار کند.

مخالفت با موسوی و مصدق خط قرمز ملی گرایان و اطلاح طلبان است

امینی شهید آیت را خط قرمز ملی گرایان و اطلاح طلبان امروزی میداند و معتقد است که هر کس با مصدق و موسوی مخالفت کند در واقع خط قرمز اصلاح طلبان را رد کرده است " در واقع شهید آیت خط قرمز ملی گراها، ملی مذهبی ها و اکنون اطلاح طلبان است. خط قرمز اصلاح طلبان مصدق و موسوی است و چون شهید آیت به این دو معترض بوده بر علیه اشان می نویسیند. تاریخ اطلاح طلبی و عقبه اطلاحات نشئت گرفته در شخصیت مصدق است و آنها به منشا خود بسیار حساس هستند".
نویسنده کتاب سراب سیاست در ادامه می گوید: آقای میرحسین موسوی میخواست ادای مصدق را دربیاورد. میخواست مانند مصدق قهرمان باشد و این برای تفکر اصلاح طلبان و خود موسوی بسیار مهم است. این مورد در کتاب اسرار آیت معترض شخصیت مصدق و موسوی میشود و بایستی منتظر جواب آنها باشیم. در واقع کتاب نه شخصیت ها بلکه به ریشه ای فکری جریان ملی گرایی و اصلاح طلبی پرداخته است.
امینی در خصوص لزوم تاریخ پژوهی و رسیدن به حقیقت تاریخ معاصر انقلاب اسلامی بیان می داردکه فضای تاریخ نگاری دهه شصت احتیاج به جسارت دارد چون در حال باز کردن معبر هستند و جریان اصلاحات تا کنون اجازه تاریخ نگاری را به کسی نداده است. برای جریان اصلاحات آنقدر تاریخ پنجاه ساله اخیر مهم است که برای تقی زاده هم ویژه نامه منتشر می کنند. تقی زاده ای که به عنوان پدر جریان غرب زدگی مشهور است و نشریه تخصصی راجب این افراد منتشر می کنند. تاریخ را هم اینها ساخته اند که اگر در مورد این افراد موشکافی شود دست جریان ملی گراها و اصلاح طلب فعلی عیان می شود لذا هر کاری را در این حوزه مورد هجمه قرار می دهند.
شهید آیت به عمد از تاریخ حذف شده است
در پایان نویسنده کتاب اسرار آیت درباره مستندات کتاب خود میگوید " هیچ حرف منطقی از طرف وزارت ارشاد درباره ایرادات به کتاب زده نمیشود. مثلا در مورد مرحوم حسن حبیبی تمامی نطق های ایشان که در اعتبار نامه مجلس یا نطق های که موقع گرفتن رای اعتماد از مجلس به عنوان وزیر دادگشتری گفته اند در این کتاب استناد داده شده اما وزارت ارشاد به آن ایراد گرفته است که اکنون زمان مناسبی برای این کار نیست. یا در مورد زهرا رهنورد که به مصاحبه های شخص رهنورد که در آن درباره ارتشی بودن و بی قید بودن خود و خانواده خود گفته‌اند استناد کرده ایم و به نظر بنده شهید آیت شخصیتی است که به عمد از تاریخ انقلاب حذف شده است"
پاسداشت این شهید والامقام با حضور آیت الله سیدمحمد خامنه‌ای، دکتر اسدالله بادامچیان، روح الله حسینیان و دکتر جواد منصوری برگزار می‌گردد. رونمایی از کتاب «اسرار آیت» نوشته جواد موگویی و همچنین سایت شهید آیت از ویژه برنامه های ستاد بزرگداشت شهید آیت خواهد بود. سازمان فضای مجازی سراج، مرکز مستند پیام گستر و دبیرخانه دائمی بزرگداشت قربانیان ترور پذیرای هم وطنان عزیز در این همایش هستند. این مراسم ، سه شنبه 14 مرداد 1393 ساعت 17 الی 19 در تهران خیابان سمیه تقاطع حافظ تالار سوره حوزه هنری برگزار می گردد

پاسخی بگذارید