وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:
گروه: سیاسی / دولت
تاریخ : 1402/06/7 12:38
شناسه : 403930

زنجان-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ۷ کلان پروژه در قالب شبکه ملی اطلاعات تعریف شده است، گفت: بیش از ۴ هزار و ۸۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل است.

عیسی زارع‌پور شامگاه دوشنبه در جلسه شورای اداری استان زنجان اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دنبال می‌کند، موضوع شبکه ملی اطلاعات است که در اسناد بالادستی به آن تأکید شده اما شتاب لازم را نداشته است در حالی که نیاز مهم و جدی و زیرساختی برای دهه‌های آینده کشور محسوب می‌شود.

وی یادآور شد: بیش از یک دهه در کشور طول کشید تا این مفاهیم در کشور جا بیفتند و در گذشته اراده جدی برای تحقق آن وجود نداشت، در حالی که شورای عالی فضای مجازی در سال ۹۰ تشکیل شد و تحقق شبکه ملی اطلاعات یکی از موارد مهم آن بود.

زارع پور افزود: در کمتر از ۲ سال گذشته هفت پرتاپ فضایی در کشور داشته ایم که معادل هشت سال ماقبل آن بوده و در نیمه دوم سال جاری نیز چند پرتاب پیش بینی شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه پیشرفت پروژه ایجاد شبکه ملی اطلاعات از ۲۳ درصد در ابتدای دولت تا بهمن سال گذشته به ۵۷ درصد رسیده است، ابراز کرد: اکنون به بیش از ۶۱ درصد رسیده و تا پایان سال به ۷۰ درصد می‌رسد.

وی شبکه ملی اطلاعات را شبکه‌ای پرسرعت، باکیفیت و امن در گستره جغرافیای جمهوری اسلامی دانست و گفت: قرار است در این بستر خدمات باکیفیت به مردم ارائه دهیم و یک کار بسیار پیشرفته است و در خیلی از کشورها به عنوان پروژه ملی دنبال می‌شود، در واقع همه کشورهای پیشرفته و حتی اروپاییان به این سمت می‌روند تا همه چیز در انحصار آمریکا نباشد.

زارع‌پور با بیان اینکه ۷ کلان پروژه برای شبکه ملی اطلاعات تعریف شده است، عنوان کرد: این ۷ محور شامل زیرساخت ارتباطی، زیرساخت اطلاعاتی، خدمات پایه، مزیت بخشی، استقلال، هویت‌پذیری، امنیت و بومی‌سازی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت ارتباطی یک زیرشبکه پرسرعت و باکیفیت است، ادامه داد: در زیرساخت کشور چهار لایه داریم و در هر چهار لایه باید شبکه را تقویت کنیم تا شبکه پرسرعت داشته باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: یک لایه از این چهار مورد بستری است که اینترنت کشور را تأمین می‌کند و در انحصار شرکت ارتباطات سیار است و یکی از کارهای بزرگ در این لایه این است که ما مسیرهای ورودی در کشور را متنوع کردیم.

وی با اشاره به اینکه لایه هسته که شبکه مادر و بین استانی است، امروز در زنجان نیز افتتاح شد، تصریح کرد: برای اولین بار با تجهیزات ۱۰۰ درصد ایرانی به ظرفیت این شبکه اضافه می‌کنیم و امسال ۷۰ درصد به این ظرفیت اضافه می‌شود و تا آخر دولت چهار برابر می‌شود.

زارع‌پور لایه دسترسی را فاصله بین تلفن‌های همراه تا دکل‌ها خواند و گفت: متأسفانه در ۱۰ سال گذشته در بخش ارتباطات ثابت سرمایه‌گذاری نشده و اکنون ما در این حوزه کشور صدو چهل و هشتم دنیا هستیم.

وی تأکید کرد: تلاش داریم در همه لایه‌ها شبکه کشور را تقویت و نوسازی کنیم تا شبکه چند ۱۰ برابری و در آینده چند ۱۰۰ برابری را در اختیار مردم قرار دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های در حال اجرا پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها است، ابراز کرد: شبکه فیبر نوری شهر زنجان در اردیبشهت ماه و کل استان در هفته دولت سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و یک هزار و ۲۰۰ شهر را در این بخش تعیین تکلیف کردیم.

وی با اشاره به اینکه بیش از چهار هزار و ۸۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است، عنوان کرد: با استفاده از این زیرساخت‌ها می‌توان برای کارهای بزرگ فناورانه برنامه‌ریزی کرد.

زارع‌پور با بیان اینکه در استان زنجان از مجموع ۷۱۲ روستای بالای ۲۰ خانوار ۹۵ درصد روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل و ۵ درصد باقی مانده است، یادآور شد: ۵۰ روستا نیز از کیفیت لازم برخوردار نیست و ظرف ماه‌های آینده ۱۰۰ درصد روستاها را تحت پوشش قرار می‌دهیم.

وی ارائه خدمات جدید را نیازمند مراکز داده بزرگ در کشور دانست و گفت: در سه نقطه کشور قطب مرکز داده راه‌اندازی می‌کنیم، علاوه برای راه‌اندازی مراکز ترافیک و تقویت آن‌ها در کشور از دیگر اقدامات مهم به شمار می‌رود که در هشت نقطه کشور این کار در حال انجام است و تأخیر ارسال اطلاعات به مراکز ترافیک را کاهش می‌دهد و کیفیت خدمات افزایش می‌یابد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: پیام رسان‌ها، شبکه اجتماعی، موتور جست‌وجو و سیستم عامل در محور خدمات پایه گنجانده شده است و در این موضوع کشورهای مختلف راهبردهای متفاوتی دارند.

وی با اشاره به اینکه در آینده همه فعالیت‌های زندگی بشر دیجیتال می‌شود، تصریح کرد: در دنیای آینده کشوری که از خود دارایی دیجیتال نداشته باشد، از روی نقشه جغرافیایی حذف می‌شود؛ چراکه حکمرانی دنیا به دست پلتفرم‌ها خواهد افتاد.

زارع‌پور با بیان اینکه بیشتر پرونده‌های قضائی دربستر پلتفرم‌های خارجی اتفاق افتاده است، اظهار کرد: در صورت استفاده از پلتفرم‌های خارجی پیگیری حقوق مردم امکان‌پذیر نیست.

وی با تاکید بر اینکه کیفیت پلتفرم‌های داخلی باید بیش از پیش ارتقا پیدا کند تا مردم با رغبت بیشتری از آن‌ها استفاده کنند، عنوان کرد: یک شبکه جدید با عنوان ویراستی راه‌اندازی شده که مشابه توئیتر است و ۳۰۰ هزار کاربر در آن فعال هستند.

پاسخی بگذارید