تاریخ : 1402/06/12 12:48
شناسه : 403975

زوجین نابارور با هزاران امید و آرزو، در مسیر درمان قدم می گذارند؛ اما خیلی از این زوجین، تاب و توان تأمین هزینه های درمانی را ندارند و قید بچه دار شدن را می زنند.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد بیش از ۲۰ درصد زوجین کشور نابارور هستند که برای صاحب فرزند شدن می‌بایست کفش آهنی پا کنند و جیب پر پول داشته باشند. این در حالی است که اکثریت زوجین نابارور، از قشر کم درآمد و محروم جامعه هستند که نمی‌توانند هزینه‌های سنگین دارو و درمان را تأمین کنند.

بر اساس مطالعات انجام شده در دنیا، ۴۰ درصد مشکل ناباروری مربوط به آقایان و ۴۰ درصد هم مربوط به بانوان است و ۲۰ درصد هم یا به هر دو نفر ارتباط دارد و یا اینکه علت آن ناشناخته است.

علی صادقی تبار مدیر مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا وابسته به جهاد دانشگاهی، با عنوان این مطلب که ناباروری یکی از مشکلات شایع در جهان است، گفت: میزان ناباروری از حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد در کشورهای مختلف بسته به شرایط آسیب زا و مشکلات و بیماری‌ها، متفاوت است.

وی با تاکید بر جدی گرفتن مقوله درمان ناباروری در جامعه، افزود: پیشنهاد ما برای ترغیب زوجین نابارور به درمان، این است که به جای اینکه پول از طریق بیمه‌ها به درمان ناباروری اختصاص یابد، به حساب مرکز درمان ناباروری واریز شود.

صادقی تبار گفت: بر اساس پیشنهاد ما، به هر زوج ۱۰ میلیون تا ۳ بار در سال اختصاص پیدا کند و این پول را قبل از درمان بدهند. با چنین روشی، می‌توان زوجین نابارور را ترغیب کرد به سمت درمان ناباروری بروند.

وی افزود: در شرایط کنون، از ۳.۵ میلیون زوج نابارور در کشور، فقط شاهد مراجعه ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار زوج نابارور برای درمان هستیم.

صادقی تبار ادامه داد: فاصله معنادار بین آمار زوجین نابارور و کسانی که برای درمان ناباروری اقدام می‌کنند، نشان می‌دهد که روش و شیوه به کار گرفته شده برای درمان ناباروری، درست نیست.

وی افزود: تا زمانی که پول درمان ناباروری به سختی دست زوجین نابارور برسد، نمی‌توان به موفقیت چنین طرح‌هایی امیدوار بود.

صادقی تبار گفت: درمان ناباروری، درمان گران قیمتی است، به طوری که در آمریکا ۱۰ هزار دلار قیمت سیکل درمان ناباروری است و در ایران، زیر ۱۰۰۰ دلار است.

در همین حال، مجلس شورای اسلامی، در دو سال گذشته بودجه‌ای را برای درمان ناباروری اختصاص داده که از طریق سازمان‌های بیمه گر برای زوجین نابارور هزینه می‌شود.

در سال ۱۴۰۰ زمانی که دستورالعمل خرید راهبردی خدمات ناباروری به سازمان‌های بیمه گر ابلاغ شد، سازمان بیمه سلامت هم تلاش کرد این خدمات را به زوجین نابارور ارائه بدهد. از همین رو، در گام اول نسبت به نشاندار کردن زوجین نابارور اقدام کرد.

مریم آزادی معاون دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران، با بیان اینکه ۵۰ هزار زوج نابارور در کشور نشاندار شده‌اند، گفت: زوج‌های نابارور برای درمان اگر به مراکز دولتی مراجعه کنند ۹۰ درصد هزینه‌های دولتی و اگر هم به مراکز خصوصی، مراجعه کنند ۹۰ درصد تعرفه غیردولتی پوشش داده می‌شود.

وی در مورد سهم فرانشیز در بخش خصوصی و اینکه چقدر می‌تواند به زوج‌های نابارور کمک کند، افزود: خدمات تخصصی ناباروری قبل از سال ۱۴۰۰ در تعهد سازمان‌های بیمه گر نبود، در نتیجه پرداخت از جیب بیمه شده بسیار زیاد بود و زمانی که در تعهد قرار گرفت سال ۱۴۰۰، ما یک استثنا برای اینها قائل شدیم، تمام خدمات اینها در مراکز دولتی ۹۰ درصد تعرفه دولتی می‌گیرند و در مراکز خصوصی و مراکز عمومی غیردولتی مثل مراکز جهاد دانشگاهی، تأمین اجتماعی اینها را ما ۹۰ درصد تعرفه عمومی غیر دولتی یعنی یک تعرفه بالاتر از تعرفه دولتی پرداخت می‌کنیم.

آزادی ادامه داد: ما هزینه‌های زوجین نابارور برای دریافت خدمات سرپایی و بستری را تقبل می‌کنیم. به طوری که در خدمات سرپایی ۶۳ قلم داروی تخصصی و مرتبط با درمان ناباروری با ۹۰ درصد تعرفه را پرداخت می‌کنیم. یعنی سازمان بیمه سلامت ۹۰ درصد هزینه این داروها را تقبل می‌کند و بیمار فقط ۱۰ درصد پرداخت می‌کند.

وی افزود: ۵۷ قلم آزمایش نیز مرتبط با موارد تشخیصی تحت پوشش قرار دارند و ۶ خدمت تصویربرداری که عمدتاً سونوگرافی‌ها هستند که اینها را هم تحت پوشش قرار دادیم و خدمات تخصصی که شامل لقاح مصنوعی، IVF و پانکچر و یا پانکچر تخمک را ما بدون محدودیت در طول سال و بدون سقف تحت پوشش قرار می‌دهیم.

آزادی گفت: سال ۱۴۰۰ که دستورالعمل تازه ابلاغ شده بود یک محدودیت سن برای زوجه داشتیم اما با صحبت‌هایی که در دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت شد، سن ۴۵ سال را به ۴۹ سال تمام رسانیدم.

معاون دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران، در خصوص زوجین نابارور که دفترچه بیمه ندارند، افزود: کسانی که هیچ گونه دفترچه بیمه‌ای ندارند می‌توانند به دفاتر پیشخوان طرف قرارداد بیمه سلامت و یا به پنل شهروندی سایت بیمه سلامت مراجعه کرده و خودشان را بیمه کنند و از این خدمات بهره مند شوند.

پاسخی بگذارید