یک مقام مسئول خبر داد:
تاریخ : 1402/06/26 13:05
شناسه : 404069

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت از افزایش خوابگاه های متاهلی دانشگاه های علوم پزشکی در سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: ۲۵ درصد ظرفیت خوابگاهی متاهلی دانشگاه ها در یک سال اخیر تامین شد.

دکتر احد بنار افزود: با توجه به اینکه در آستانه سال تحصیلی جدید هستیم یکی از مهمترین برنامه ریزی های حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت توسعه خوابگاه‌های متاهلی در دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

وی افزود: حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ واحد خوابگاه متاهلی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تا اوایل مهرماه به بهره برداری می‌رسد که حدود ۸۰ درصد این پروژه‌ها تا پایان شهریورماه آماده سازی می‌شود. دانشگاه‌ها در انتظار دانشجویان جدید هستند که دانشجویان متأهل در آن ساکن شوند.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت اظهار داشت: طبق برنامه ریزی که انجام شده است طی دو سه ماه آینده ۲۰۰ واحد خوابگاه متاهلی هم به مجموعه واحدها اضافه خواهیم کرد. بیشتر این مجموعه یا واحدهایی هستند که تغییر کاربری داشته اند و یا واحدهایی که از گذشته احداث آنها آغاز شده و در سال تحصیلی جدید به بهره برداری می‌رسد.

وی افزود: یکی از نمونه‌های آن ایجاد ۳۰ واحد خوابگاه متاهلی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز است که هم اکنون در حال تجهیز این واحدها هستند.

بنار یادآور شد: در مجموع در ۳۰ تا ۴۰ سال اخیر ۸۰۰ واحد خوابگاه متاهلی داشتیم اما در این مدت کوتاه ۱۰۰ واحد خوابگاه اضافه شده و پس از بهره برداری از تمام ۲۰۰ واحد می‌توان گفت که در واقع ۲۵ درصد ظرفیت خوابگاهی متاهلی دانشگاه‌های علوم پزشکی را ظرفیت جدید تشکیل می‌دهد.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: به این ترتیب بخش عمده‌ای از نیازهای دانشجویان متأهل دانشگاه‌های علوم پزشکی به خوابگاه پوشش داده می‌شود. ضمن اینکه خوابگاه‌های متاهلی که هم اکنون توسط دانشجویان استفاده می‌شد نیز مورد بهسازی قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی که ساختمانی برای تغییر کاربری برای دانشجویان متأهل نداشتند واحدهایی را برای استفاده دانشجویان اجاره کرده اند که امیدواریم در سایر دانشگاه‌ها نیز در صورت نیاز این کار صورت بگیرد. در واقع واحدها از سوی دانشگاه‌ها اجاره می‌شود و دانشجویان اجاره بهای مصوب را پرداخت می‌کنند.

بنار یادآور شد: ضمن اینکه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت کلیه وام‌های دانشجویی را برای سال تحصیلی جدید به روز رسانی کرده است و این آمادگی وجود دارد که وام ودیعه مسکن برای دانشجویان متأهل علوم پزشکی برای شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر به میزان ۷۰ میلیون تومان پرداخت شود. ضمن اینکه برخی از دانشگاه‌های بزرگ مبالغی به عنوان کمک به این وام اضافه می‌کنند تا مشکل دانشجویان برطرف شود.

پاسخی بگذارید