قالیباف در مجمع مجالس بریکس:
گروه: سیاسی / مجلس
تاریخ : 1402/07/5 16:45
شناسه : 404173

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از ابتدا به صراحت اعلام کردیم خواهان توقف فوری جنگ در اوکراین هستیم اما همزمان اعلام کرده‌ایم که توسعه طلبی ناتو و آمریکا مهمترین دلیل ایجاد این جنگ بوده است.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در مجمع مجالس بریکس، با اشاره به بی نظمی حاکم در میان کشورها، گفت: بی ثباتی سیاسی در اکثر کشورها تشدید شده و گرایش به افراطی گرایی در حال تقویت است.

وی در ادامه افزود: مناقشات مرزی با بحران‌هایی مانند بحران آب تلفیق شده و تروریسم، امنیت بخش‌های مختلفی از جهان را به خطر انداخته است. جنگ‌ها آغاز می‌شود بدون اینکه دور نمایی برای پایان آنها وجود داشته باشد، آن هم در حالی که برخی قدرت‌های غربی تلاش می‌کنند سازمان ملل را به سازمان چند دولت خاص تبدیل کرده و با شعار حقوق بشر جنایت علیه حقوق بشر را توجیه کنند، نتیجه این وضعیت انباشت بی سابقه مشکلات جهانی و تشدید بحران‌های بین المللی است.

وی در ادامه گفت: همه جهان انتظار دارد نظم جهانی در خدمت رفاه ملت‌ها، کاهش مشکلات مشترک بین المللی، حمایت از محیط زیست، حل بحران آب، تأمین غذای کافی برای همه مردم جهان، افزایش قدرت خرید مردم، استفاده بهینه از فناوری، مبارزه با تروریسم و تقویت اصول اخلاقی قرار داشته باشد، اما متأسفم که بگویم الان چنین وضعیتی وجود ندارد.

وی در ادامه در خصوص نیازمندی نظم بین المللی به بازنگری اظهار داشت: نظم بین المللی نیازمند بازنگری عمیق است، و بریکس امروز مهمترین نماد تلاش برای عادلانه تر و منصفانه‌تر کردن این نظم در سراسر جهان محسوب می‌شود. تمایل فزاینده کشورها برای پیوستن به بریکس نشانه بسیار مهمی از علاقه آنها به سرعت بخشیدن به تولد یک جهان جدید مبتنی بر چند جانبه گرایی عمیق و توجه به حوزه‌های اجتماعی است.

وی با بیان اینکه جهان اکنون نیازمند عدالت طلبی و معنویت گرایی است، گفت: بریکس می‌تواند نقش مهمی در راستای عدالت طلبی و معنویت گرایی ایجاد کند. بریکس قبل از هر چیز باید تلاش‌های خود را برای ایجاد یک زیرساخت مالی مستقل بین المللی که متمرکز بر حفظ انحصارها در حوزه‌هایی مانند بانک و پیام‌رسان های مالی بین المللی باشد را تقویت و شرایط مشارکت کشورها در آن را آسان‌تر کند.

وی در ادامه گفت: تلاش برای دلار زدایی از تجارت جهانی، خدمتی بزرگ به رفاه ملت‌های در حال توسعه است. اعضای بریکس نیازمند سرمایه گذاری مشترک روی کریدورهایی هستند که به عنوان شریان‌های مبادله کالا، خدمات و انرژی ایفای نقش کرده و مدیریت آنها در انحصار قدرت‌های بزرگ غربی نباشد. ما هم نیازمند یک نظم ژئوپلیتیکی جدید هستیم که راه حل های صلح آمیز برای بحران‌های بین المللی و جنگ‌ها رد پیشنهاد کند و مناقشات مرزی را با گفتگو حل و فصل نماید.

وی افزود: تجربه تاریخی چند سده گذشته نشان می‌دهد، پیشرفت، رشد اقتصادی و حل مشکلات بین المللی بدون توجه به اخلاق، فرهنگ، معنویت و آموزش‌های دینی و الهی پایدار نخواهد بود. اتفاقات تلخی مانند قرآن سوزی نشان می‌دهد که ما نیازمند جلب توجه مجدد جهانی و آموزه‌های بلند دینی و انسانی هستیم، ممانعت از برافروخته شدن آتش منازعات مذهبی و توجه جدی تر به آسیب‌های اجتماعی هدف دیگری است که من فکر می‌کنم کشورهای عضو بریکس می‌توانند در این زمینه پرچم دار یک حرکت جدید بین المللی باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جنگ اوکراین، تاکید کرد: از ابتدا به صراحت اعلام کردیم خواهان توقف فوری جنگ در اوکراین هستیم اما همزمان اعلام کرده‌ایم که توسعه طلبی ناتو و آمریکا مهمترین دلیل ایجاد این جنگ بوده است.

قالیباف افزود: آمریکا در مقابل ایران که قادر به راه اندازی جنگ متعارف نیست از فرمول جنگ‌های ترکیبی استفاده می‌کند که هدف از آن ایجاد بی ثباتی داخلی، تولید فشار اقتصادی و عملیات‌های اطلاعاتی و فشار روانی و رسانه‌ای است.

پاسخی بگذارید