توکلی عنوان کرد؛
تاریخ : 1402/07/9 11:38
شناسه : 404195

رئیس مرکز اورژانس استان تهران، با اشاره به حجم مأموریت های اورژانس، خواستار تأمین اعتبارات مورد نیاز برای تجهیز ناوگان اورژانس شد.

محمد اسماعیل توکلی، در سالروز بزرگداشت اورژانس و فوریت‌های پزشکی، گفت: ۴۸ سال از تأسیس اورژانس تهران می‌گذرد و نقش اورژانس به عنوان بازوی اجرایی وزارت بهداشت انکار ناپذیر است.

وی افزود: اورژانس پیش بیمارستانی از تهران به سراسر کشور گسترش یافت و این مرکز مفتخر است که الگوی فوریت‌های پزشکی در سراسر کشور باشد.

توکلی با اشاره به مشکلات اورژانس استان تهران، گفت: امروز اورژانس استان تهران نیازمند یاری وزیر است، ارائه خدمات رایگان به معنی این نیست که هزینه‌های اورژانس استان تهران و ۱۱۵ در سراسر کشور رایگان است.

وی ادامه داد: اگر حاکمیت و دولت بنای آن را دارد که بار مالی نظام سلامت را کاهش دهد و مانع کاهش تولید سرانه داخلی به دلیل افزایش معلولیت‌ها شود، ورود اصلی آن اورژانس ۱۱۵ است.

توکلی با اشاره به دستور وزیر بهداشت در خصوص اورژانس استان تهران، خاطرنشان کرد: وزیر دو دستور در خصوص اورژانس داشتند اول افزایش ناوگان موتورلانس و دومین دستور کاهش زمان رسیدن همراه با افزایش اعتماد عمومی بود. همچنین دستور رئیس جمهور در سال گذشته افزایش رضایت مندی کارکنان ۱۱۵ و به سبب آن افزایش کیفیت خدمات است.

وی افزود: استان تهران بر اساس برنامه ششم توسعه نیازمند ۹۰۰ دستگاه آمبولانس است که در حال حاضر ۵۶۰ دستگاه آمبولانس دارد که از این تعداد هم ۴۷۰ دستگاه مستهلک است. همچنین اورژانس تهران نیازمند ۵۰۰ دستگاه موتورلانس است که در حال حاضر ۲۶۰ دستگاه موتورلانس داریم که از این تعداد ۶۰ دستگاه فرسوده است.

توکلی تصریح کرد: امروز ناوگان اتوبوس آمبولانس اورژانس استان تهران به ۹ دستگاه رسیده که باید ۱۵ دستگاه باشد. همچنین از این ۹ دستگاه ۳ دستگاه فرسوده است. استان تهران نیازمند ۳ فروند بالگرد است که در حال حاضر با راه انداری اورژانس بوستان ولایت دو فروند بالگرد و یک بال ثابت داریم. همچنین نیازمند ۷۰۰ پایگاه است داریم که امروز ۲۹۳ پایگاه داریم و ۴۰۷ پایگاه کمبود داریم که از این تعداد ۴۵ پایگاه کانکسی و ۸ پایگاه ملکیتی است.

رئیس مرکز اورژانس استان تهران خاطرنشان کرد: زمان رسیدن مورتولانس نسبت به ۶ ماهه سال ۱۴۰۱، ۳ دقیقه کاهش پیدا کرده است. همچنین زمان رسیدن آمبولانس نسبت به ۶ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱، ۱ دقیقه کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: روزانه با اورژانس استان تهران ۱۱ هزار تماس برقرار می‌شود و ۳۵۰۰ مأموریت انجام می‌شود.

توکلی با بیان اینکه قوی‌ترین و قدیمی ترین اورژانس کشور نیازمند اعتبار است، گفت: در ۶ ماهه امسال نیز توانستیم موفقیت‌هایی را کسب کنیم که در صورت تأمین اعتبار نیاز در سال ۱۴۰۳ و جبران کسری بودجه ۱۴۰۲ این مرکز به عنوان اورژانس نمونه در منطقه معرفی می‌شود.

وی تصریح کرد: در فروردین ماه میزان مرگ و میر ثبت شده ۷۷ مورد بود اما امروز به ۴۶ مورد در ۲۴ ساعت رسیده است و امیدواریم به صفر نزدیک شویم. با راه اندازی پایگاه بوستان ولایت همه انتقالی‌های بین بیمارستانی از بیمارستان‌های شهرستان‌های استان تهران به بیمارستان‌های مرجع با بالگرد انجام می‌شود. امیدواریم با حمایت دولت کسری بودجه اورژانس تهران در سال جاری رفع شود و با مساعدت و حمایت مقام عالی وزارت ضریب سختی کارکنان اورژانس ۱۱۵ به سرانجام برسد.

پاسخی بگذارید