رئیسی در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق مطرح کرد؛
گروه: سیاسی / دولت
تاریخ : 1402/08/15 11:55
شناسه : 404553

رییس‌جمهور گفت: جنایت هولناک در غزه که با حمایت آمریکایی‌ها و برخی از کشورهای اروپایی انجام می‌شود باید متوقف شود.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در نشست خبری خود با محمد شیا از سودانی نخست وزیر عراق گفت: از نخست وزیر عراق به خاطر حضور در ایران و نیز آنکه در حوزه امنیتی قراردادهای دو کشور را در خصوص اقلیم کردستان و مورد اجرا قرار دادند سپاسگزاری می‌کنم.

وی افزود: اجرای این قرار داد امنیتی موجب افزایش امنیت مرزها و ارتقا امنیت دو کشور خواهد شد و دست ضد انقلاب را از مرزهای دو کشور دور می‌کند و امیدوارم کامل مورد اجرا قرار گیرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: در حوزه اقتصادی توسعه روابط تجاری به خصوص توسعه شهرک‌های مرزی دو کشور برای افزایش تولید و تجارت حائز اهمیت است که باید پیگیری شود.

وی افزود: همچنین لازم است از نخست وزیر عراق برای تلاش برای تکمیل خط ریلی شلمچه به بصره تشکر کنم که برای دو کشور منافع بسیار زیادی را خواهد داشت.

حجت الاسلام رئیسی در ادامه گفت: موضع دو کشور در خصوص موضوع فلسطین و مظلومیت مردم این کشور مشترک است. در این خصوص همکاری‌های دو کشور از قبل از این جنگ نیز وجود داشته است و مواضع مشترک ما در موضوع فلسطین مورد توجه هر دو کشور است.

وی ادامه داد: باید هرچه زودتر بمباران‌ها قطع شود و هرچه سریع‌تر آتش‌بس ایجاد و امداد و کمک به مردم مظلوم و مقتدر غزه صورت گیرد.

رئیس‌جمهور گفت: لازم است این جنایت هولناک در غزه و علیه بشریت که نسل کشی و کودک کشی که به دست رژیم صهیونیستی و با حمایت آمریکایی‌ها و برخی از کشورهای اروپایی انجام می‌شود متوقف شود.

وی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی فروریخته و آمریکایی‌ها می‌خواهند آن را سر پا نگه دارند. این شکست مفتضحانه رژیم صهیونیستی را جنایت علیه بشریت نمی‌تواند جبران کند.

حجت الاسلام رئیسی اظهار داشت: کشورهای اسلامی در برابر خدا و آنانی که به تاریخ و به وجدان بشری مسئول هستند.

وی بیان کرد: ما از هر گونه اقدامی که در سطح کشورهای اسلامی، منطقه و بین المللی برای بازدارندگی رژیم صهیونیستی و هیأت حاکمه آمریکا از قتل و کشتار مردم بی‌گناه، مظلوم و مقتدر غزه انجام شود، حمایت می‌کنیم و در این خصوص همکاری خواهیم کرد.

 

اجازه ایجاد خطر از عراق به ایران را نمی‌دهیم

در ادامه این نشست خبری محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق نیز طی سخنانی گفت: از رئیس‌جمهور ایران به دلیل حسن استقبال و سخن صادقانه و مقتدرانه‌ای که نسبت به عراق داشتند، قدردانی می‌کنم.

وی افزود: سفر من به تهران برای تاکید بر عمق روابط بین عراق و ایران و همچنین بررسی مسائل مشترکی است که بین دو کشور وجود دارد و اهمیت این سفر به این موضوع برمی‌گردد که در سایه شرایط دقیق و حساس منطقه شکل می‌گیرد.

نخست وزیر عراق بیان کرد: با حجت الاسلام رئیسی جلسه‌ای را برگزار کردیم و در این جلسه پیرامون موضوعات مختلفی صحبت کرده و بحث و گفت و گو داشتیم.

شیاع السودانی در ادامه اظهار کرد: مهمترین این مسائل مساله فلسطین است و کشتاری که علیه ملت فلسطین صورت می‌گیرد. همچنین کشتار سازمان یافته و دسته‌جمعی که شاهد هستیم نسبت به فرزندان‌مان در غزه در حال صورت گرفتن است و نیز آنچه که کرانه باختری از سوی شهرک‌نشینان صهیونیست صورت می‌پذیرد.

نخست وزیر عراق تاکید کرد: همچنین ما بر موضع ثابت و اصولی عراق در ارتباط با موضوع فلسطین و مبارزه ملت فلسطین برای تحقق آزادی خود و نیز تشکیل دولت مستقل به پایتختی قدس شریف تاکید داریم.

وی بیان کرد: موضع عراق موضعی روشن است که مرجعیت‌های دینی در عراق بر آن تاکید داشتند. در رأس آنها مرجعیت دینی ما در نجف و مرجعیت سیاسی ما بر آن تاکید داشته و دولت عراق نیز بر در کنفرانس قاهره نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

شیاع السودانی در ادامه با ریشه‌یابی جنگ غزه گفت: بحران اخیر صرفاً زاییده روز ۷ اکتبر امسال نبود بلکه این بحران نتیجه سیاست‌های جنایتکارانه رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین بوده که با کشتار و کوچاندن ملت فلسطین و سیاست‌های شهرک‌سازی و هتک حرمت به مسجدالاقصی صورت گرفت.

وی بیان کرد: در نشستی که با رئیس جمهور ایران داشتیم در خصوص روابط ممتاز دوجانبه میان دو کشور صحبت کردیم به‌خصوص در سالی که در دولت عراق شاهد بودیم که این روابط در بسیاری از زمینه‌ها رشد و گسترش داشته به گونه‌ای که مطمئناً به سود هر دو کشور مسلمان و همسایه خواهد بود.

السودانی افزود: شاهدیم گام‌های عملی در سال جاری در مورد خیلی از پرونده‌هایی که میان دو کشور وجود دارد، برداشته شده است. پرونده‌هایی که طی سالیان سال و دهه‌ها متوقف بود. تلاش می‌کنیم که این طرح‌ها و پروژه‌ها از جمله خط آهن شلمچه – بصره، شهرک‌های اقتصادی مرزی تکمیل کرده و تبادل تجاری و حمل نقل بین دو کشور را فعال کنیم.

نخست وزیر عراق اظهار داشت: مطمئناً فرصت‌های زیادی برای همکاری اقتصادی میان دو کشور وجود دارد از جمله آنها مسیر توسعه بین دو کشور عراق و ایران است که امیدواریم این طرح و پروژه در راستا و مطابق پروژه شمال - جنوب و پروژه راه کمربندی باشد و قطعاً این راه‌ها و مسیرها به سود دو کشور ایران و عراق خواهد بود زیرا هر دو کشور از موقعیت جغرافیایی خوبی در منطقه و جهان برخوردار هستند.

نخست وزیر عراق در ادامه بیان داشت: به لطف خدا شاهدیم کمیته امنیتی میان ایران و عراق موفق شد که به تعهدات خود درخصوص مناطق مرزی و اماکنی که در مرز تنش ایجاد می‌کرد، عمل کند و این تنش‌ها را از بین ببرد.

وی گفت: در عین حال توانستیم هر آنچه که ممکن است به امنیت ایران خدشه‌وارد کند را کنترل کنیم زیرا ما در دولت عراق همه تلاش خود را انجام می‌دهیم تا امنیت در مرز ایران و عراق محقق شود و در این رابطه اجازه نمی‌دهیم که هر گروه یا جریانی بخواهد از سرزمین عراق خطری را از متوجه ایران کند.

محمد شیاع السودانی تاکید کرد: در پایان تشکر می‌کنم از رئیس‌جمهور ایران برای مواضع صریح و تمایل بالای وی برای همکاری و هماهنگی هر چه بیشتر میان دو کشور و برای توسعه روابط در سایر زمینه‌هایی که به سود عراق و ایران خواهد بود.

پاسخی بگذارید