با راه اندازی سامانه جان محقق شد؛
تاریخ : 1403/04/9 12:58
شناسه : 408467

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم با اشاره به تسهیلات خرید قسطی برای مشتریان در سامانه جان گفت: این سامانه قابلیت سفارشی سازی محصولات فناورانه برای نخستین بار در کشور را دارد.

سجاد محمدعلی نژاد در تشریح جزئیات راه اندازی سامانه جان (جریان اقتصادی نوین) و قابلیت‌های این سامانه گفت: یک دغدغه جدی در توسعه اقتصاد دانش بنیان وجود داشت و این بود که شرکت‌ها و واحدهای فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری جایی داشته باشند که هم محصولات خود را به مردم، شرکت‌ها و سازمان معرفی کنند و هم اینکه شرایط خرید و فروش برای محصولات وجود داشته باشد و بازارشان بهتر شود.

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم ادامه داد: این سامانه با هدف ایجاد بازار برای محصولات تجاری قیمت گذاری شده مربوط به شرکت‌های فناور مستقر در پارک‌های علم و فناوری کشور توسط سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با حمایت معاونت فناوری و نوآوری و هاب بین المللی فناوری و نوآوری ایران راه اندازی شده است.

محمدعلی نژاد افزود: این سامانه درگاه پرداخت و زیرسامانه حمل و نقل هوشمند دارد و تسهیلات خرید اقساطی برای مشتریان و قابلیت سفارشی سازی محصولات در آن پیش بینی شده است.

محمدعلی نژاد همچنین اهداف عملیاتی سامانه جان را ایجاد بازار الکترونیکی برای محصولات فناورانه پارک‌های علم و فناوری، ایجاد پایگاه داده قابل اتکا در معرفی محصولات به بازارهای الکترونیکی، ایجاد بستر همکاری پارک‌های کشور در توسعه محصولات فناورانه، ایجاد زمینه شناسایی محصولات دارای آمادگی صادراتی مناسب و استفاده از محصولات مورد تأیید پارک‌های علم و فناوری کشور در فرایند عمق ساخت و توانیران عنوان کرد.

وی درباره امکانات سکوی سامانه توضیح داد و گفت: این سامانه یک سامانه جامع فروش برای شرکت‌های که محصولات فیزیکی دارند بوده و قابلیت درخواست سفارشی سازی محصولات فناورانه برای نخستین بار در کشور را دارد.

محمدعلی نژاد امکان فروش محصولاتی که صرفاً براساس درخواست مشتری تولید می‌شود و ایجاد رابطه مالی و حقوقی فی مابین برای نخستین بار در کشور را از دیگر قابلیت‌های سامانه برشمرد و گفت: امکان فروش محصولات نرم افزاری در سامانه و ارائه بستر مناسب و حرفه‌ای به شرکت‌های فاقد بستر از دیگر امکانات این سامانه هستند.

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم تعداد پارک علم و فناوری حاضر در سامانه را ۴۶ پارک عنوان کرد و گفت: تعداد محصول در سامانه توسط پارک‌های علم و فناوری کشور ٧ هزار و ١١١ محصول ثبت شده و ١٣٢ شرکت فروشنده در سامانه توسط پارک علم و فناوری بین المللی به ثبت رسیده است.

وی تعداد کل شرکت فروشنده محصول فناورانه در سامانه را ٧ هزار ٣١١ محصول بیان کرد و افزود: نسبت تعداد محصول به ازای هر شرکت فعال در سامانه ٣ هزار و ١۵ مورد است.

وی با اشاره به اتصال سامانه توانیران به سامانه جان گفت: دغدغه جدی در کشور این بوده که تولید فناورانه داخل حمایت شود و امکانات واردات آن محصولات وجود نداشته باشد، به همین خاطر سامانه توانیران در وزارت صمت ایجاد شد تا پروژه دستگاه‌ها بارگذاری شود و مجموعه واحدهای فناور و شرکت‌های که میزان تولید و عمق نفوذ داخلی و همچنین حجم تولید نیاز کشور را تأمین می‌کنند، نیاز دستگاه‌ها را رفع کنند و در واقع امکان خرید به همان میزان از شرکت داخلی انجام شود.

محمدعلی نژاد تصریح کرد: در گام نخست برای اینکه فرایند اتصال اتفاق بیفتد ۴ محصول از شرکت‌های ما در حوزه تجهیزات پزشکی، شیمیایی و پلیمری و … مجوز عمق ساخت و مقدمه ورود به سامانه توانیران را دریافت کرده اند و در مراحل بعدی همه شرکت‌ها این امکان را دارند که با تاییدیه های لازم به سامانه توانیران متصل شوند.

پاسخی بگذارید