اخبار برگزيده:
  1. مطالب منتشر شده در دسته ی "یادداشت"
54
عوامل نیروی انتظامی غیور مردان همیشه در صحنه

امروز روز بزرگمردانی است که در اوج گمنامی، ضامن امنیت مردم هستند و برای این راه ‏از عمق وجود و تا پای جان مایه می‌گذارند.‏ کسانیکه جان خود را وقف آسایش و آرامش مردم کرده‌اند و از هیچ تلاشی در این راه مضایقه ‏نمی‌کنند.‏ در طی دو سال اخیر و پس..

سالمندان بزرگترین بهانه خدا برای نگاه به زمینیان

موهای سپبدت خبر از گذر عمر و عبور سریع ثانیه‌ها می‌دهد؛ ثانیه‌های تلخ و شیرینی که گاه ‏برخی ازآنان به سرعت برق و باد گذشته‌اند و گاه برخی از این لحظات به اندازه یک عمر از ‏تو انرژی گرفته اند و عبورشان به اندازه صدسال برای تو به طول انجامیده است.‏..

شهیدی که سرهنگ عراقی را به گریه واداشت

در هفته دفاع مقدس به سر می‌بریم و جا دارد از شهدای وطن یادی کنیم از کسانیکه روزمرگی‌ها و زندگی شیرین خود را رها کردند و با حضور در جبهه‌های نبرد در راستای حفظ خاک آبا و اجدادی خود، با غیرت و شجاعتی مثال زدنی کوشیدند. اکنون در چنین ایامی روزی م..

نقش بی بدیل مادران در تقویت فرهنگ کار آفرینی

    تحولات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و ارتقای سطح تحصیلات و دانش عمومی، مسئولیت اجتماعی زنان در فرآیند رشد و توسعه اقتصادی کشورها و ضرورت حضور هر چه بیشتر آن‌ها در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی احساس می‌شود، در چنین شرایطی بخش تعاون ..

موکب امام

معصومه اسماعیلی ‏ برای شیعه ای می نویسم که در هرم و حرارت عراق، پا به ‏سرزمین آفتاب سوزان می گذارد اما آنچه او را می سوزاند، آتش ‏عشق است نه داغی آفتاب. ‏ زائر، با کوله ای سبک و گاه سنگین وارد عراق می شود و مدتی را ‏با سبک زندگی اربعینی سر ..

روند نزولی تولد در قم ادامه دارد

‏ 31اردیبهشت ماه امسال در جلسه شورای توسعه و برنامه‌ریزی ‏قم شاکری آرانی معاون اطلاعات و آمار سازمان مدیریت و ‏برنامه ریزی استان در جلسه شورای توسعه و برنامه‌ریزی با ‏اشاره به ثبت۱۸ هزار و سیصد و دوازده تولد در استان در سال ‏‏۱۴۰۱ گفت: این آمار ن..

پیروزی در نبرد روایت‌ها نیازمند احساس مسئولیت عمومی است

امروز جهاد شکل دیگری از خود را به نمایش گذاشته و جنگ روایت‌ها شکل گرفته است؛ دشمنان در این میدان در تلاشند به هر قیمتی روایت‌های غلط را برایمان باور پذیر کنند و افکار مردم و بویژه جوانان را از واقعیت‌ها دور و آن‌ها را سرگرم ادعاهای پوچ و توخالی خ..

مردی که نامش در آسمان اجتهاد و فقه می‌درخشد

همه او را با بحار الانوارش می‌شناسند، کتابی که منجر به جاودانگی‌اش شد و نشان ازانس بی حد و حصر او با تدوین و تحقیق و تألیف دارد. این کتاب دائرة المعارف بزرگ حدیث شیعه است که تمام مسائل دینی؛ نظیر تفسیر قرآن، تاریخ، فقه، کلام و... را در بر گرفت..

شهید «محمد سلیم زاده» از فیض خدمت تا فوز شهادت

ابوالفضل بمانی معلم شهید محمد سلیم زاده مدیر و خادم حرم حضرت معصومه(س) ‏بود که در شامگاه ۲۰ مرداد سال ۱۳۷۸ هنگام خروج از حرم مطهر ‏به دست سارقان مسلح به شهادت رسید.‏ معلم شهید محمد سلیم زاده روز دوم شهریور سال ۱۳۴۰ در ‏تویسرکان استان همدان ..

شهیدی که مادرش قصد سقط او را داشت

 اکنون ورق دیگری از زندگینامه شهدا را می‌گشاییم تا از زندگی پر رمز و راز شهیدی دیگر که از همان بدو تولد مورد توجه ویژه اهل بیت(س) قرار داشت روایت کنیم، اما گفتن و شنیدن از برخی از اتفاقات و بعضی از افراد، گاه به سان یک رویا می‌ماند که بر اسا..

لزوم نظارت و هدایت هیت های مذهبی

محرم از راه رسیده است در هر کوچه و محله‌ای که نگاه می‌کنید به صورت خودجوش توسط مردم و جوانان خیمه‌ای از عزای امام حسین علیه السلام بر پاشده است، مراسمی که نسل به نسل و سینه نقل شده است و به ما رسیده است سال های مدیدی است که ایرانیان  در غم ا..

ضرورت اجماع سازی کشورهای اسلامی

شاید این روزها بیش از هر زمان دیگری ملت مسلمان جهان  پی می برند که  دین اسلام تا چه اندازه مورد  هجمه غرب است  تا حدی که شاهد هستیم در کشورهای غربی تند روهای افراطی لائیک از  توهین به مقدسات مسلمانان دست بر نمی دارند. متاس..

کربلا از کوفه آغاز شد
روزشمار محرم

زهره نعلبندیای سالار شهیدان؛ سلام بر ماهی که تمام روزهایش به نام توست و با ‏یاد تو و یاران با وفایت می‌گذرد.‏نخستین روز از محرم الحرامت به نام یکی از یاران با وفایت حضرت ‏مسلم بن عقیل است؛ کسیکه وقتی نامش به گوش می‌رسد، ناخودآگاه ‏کلمه غربت به همراه..

پذیرش قطعنامه ۵۹۸ نمادی در اطاعت وتبعیت ازولایت فقیه

محمدرضا قاسمی نیا ‏روز دوشنبه بيست و هفتم تيرماه سال ۱۳۶۷ در يكي از ‏سنگرهاي خط مقدم جبهه شلمچه به عنوان نیروی اطلاعات ‏عملیات بوديم ؛ آتش بي امان و سنگين دشمن نيز هر لحظه ‏بيشتر مي شد كه ناگهان از راديو ؛ خلاصه اخبار ساعت14 ‏راشنيديم كه هيچ تصورش ر..

وقتی حیوانات جای فرزندان رامی‌گیرند‎!‎
تاثیر فرهنگ غربی در سبک زندگی ایرانی؛ ‏

فاطمه منصورزعیم- دیگر کســی از نگهداری ســگ و گربــه در ‏خانه ها تعجب نمیکند و حتــی از آنکه، برخی به هر انگیزه و دلیلی، ‏این حیوانات را به جای فرزندان خود در آغوش میکشند و آنان را ‏عزیزم و... خطاب میکنند! چند ســالی است که نه دیگر که دیگر ‏ســگ گرد..

نان آورانی که نام آورند

  موهای سپید و چین و چروک دست‌هایشان را که نگاه می‌کنی، بی اختیار ذهن و افکارت به سمت یک عمر تلاش و کوشش آنان برای نان‌آوری پرت می‌شود.   خستگی تمام این سال‌ها را با برانداز کردنشان در همان نگاه اول متوجه می‌‌شوی، اما نه تنها ا..

حال آسمان قم خوب نیست

هوای پاک یکی از ضروریات زندگی است که نمی‌توان جایگزینی برای آن یافت و تعلل در ‏رفع آن می‌تواند آثار جبران ناپذیری بر سلامت افراد جامعه برجای گذارد.‏این مسئله به حدی مهم است که علاوه بر اثرات سوئی که بر جسم می‌گذارد، بر روح و روان ‏افراد نیز اثرگذار ..

هرآنکس که دندان دهد نان دهد

پایه‌های اصلی قدرتمندی، تولید ثروت و پیشرفت هر خانواده و جامعه‌ای، جمعیت است؛ لذا ‏اهمیت فرزندآوری در آیات قرآن و روایات اسلامی مورد تاکیدات مکرر قرار گرفته است. ‏امام رضا (ع) فرمودند: "از برکات ازدواج اندوختن فرزند برای رویارویی با سختی‌های ‏روزگار..

مصائب قلم بدستان ‏

قلم، زبان اندیشه و پیوند دهنده دنیای انسان‌هایی است که فرسنگ ها با هم فاصله دارند و ‏ابزاری برای ثبت سرنوشت و مقدرات بشر است و نقش بسزایی در حفظ و تداوم تمدن ‏های جهان، تکامل دانش و بیداری اندیشه ها ایفا می کند. در تقویم رسمی کشور، چهاردهم ‏تیرماه ب..

شکفتن غنچه‌ای دیگر از عترت یاس

در سپیده دم پانزدهم ذی الحجه  سال 212 قمری، غنچه ای دیگر از تبار عصمت و طهارت ‏در مدینه شکفت و پا به عرصه گیتی نهاد که علی نام گرفت تا یکی دیگر از کسانی باشد که ‏به زیباترین نام عالم نامیده می‌شود.‏ایشان با نور وجود خود جهان را غرق در سرور و شا..

تبلیغ