اخبار برگزيده:
  1. مطالب منتشر شده در دسته ی "سوی ایمان"
آثار و فوايد حجاب در ابعاد مختلف (2)

هفته گذشته به دو بعد از آثار و فواید حجاب که عبارتند از الف) فايده‎ي حجاب در بُعد فردي ب) فايده‎ي حجاب در بُعد خانوادگي پرداختیم و امروز دو بعد دیگر آن را شرح میدهیم.ج) فايده‎ي حجاب در بُعد اجتماعييكي از فوايد مهم حجاب در بُعد اجتماعي، حفظ و استيفاي..

چرا محمد مصطفی (ص) به عنوان پیامبر خاتم انتخاب شد؟

پیامبر اکرم می فرمایند من اولین کسی بودم که خداوند را اجابت کردم و چون من اول اجابت‌کننده خداوند پیش از هر یک از انبیای دیگر در پاسخ به ندای "الست بربکم"بودم، لذا باید دایره نبوت به من ختم شود. "نحن الاولون و الاخرون" طبق قاعده عقلی اتحاد اول و آخر ..

و هو العلی - ویژه نامه غدیر خم

و هو العلیغدیر از اساسی ‏ترین برنامه ‏هاى پیامبر خدا(ص) براى دوام و عزت و شكوه اسلام و قرآن بود. او در بازگشت از حجة‏الوداع آخرین رسالت ‏خویش را انجام داد. زیرا خدایش فرموده بود: " یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیك من ربك و ان لم تفعل فما بلغت رسالته ..

برتري امامت بر نبوت

برتري امامت بر نبوتبنا بر آن چه از آيات و روايات استفاده مي شود، مقام امامت برتر و بالاتر از مقام نبوت است. پاره اي از دلايل آن عبارت اند از:1. در آيه اي كه در شأن حضرت ابراهيم نازل شده آمده: (وَ إِذِ ابْتَلي إِبْراهِـيمَ رَبُّهُ بِكَلِمات فَأَتَـمّ..

آثار و فوايد حجاب در ابعاد مختلف (1)

حجاب و پوشش، در ابعاد مختلف، داراي آثار و فوايد زيادي است كه بعضي از مهم‌ترين فوايد آن عبارت‌اند از:الف) فايده‎ي حجاب در بُعد فردييكي از فوايد و آثار مهم حجاب در بُعد فردي، ايجاد آرامش رواني بين افراد جامعه است كه يكي از عوامل ايجاد آن عدم تهييج و ت..

تربيت نسل منتظر

تربيت نسل منتظر انتقال فرهنگ مهدويت به نسل نو و کساني که آشنايي کمتري با امام عصر، حضرت مهدي (عجّل الله تعالي فرجه الشريف) دارند، کار بسيار سخت باظرافتي است. انتقال فرهنگ مهدويت به نسل نو و تربيت آنها به عنوان نومنتظرانِ ظهور حضرت (عليه السلام)..

روز عرفه، روزی که دعا مستجاب می شود /اعمال کامل شب و روز عرفه

، روز عرفه، مصادف با نهم ذی الحجه، یکی از مهمترین روزها در تقویم ما شیعیان محسوب می شود، گرچه این روز عزیز عید نامیده نشده اما همچون عید خوانده شده‌است. شب عرفه نیز شب مناجات با قاضى الحاجات است و توبه در آن شب مقبول و دعا در آن مستج..

تجسم صلابت

تجسم صلابتامام نهم شيعيان حضرت جواد (ع ) در سال 195هجري در مدينه ولادت يافت .نام نامي اش محمد معروف به جواد و تقي است .القاب ديگري مانند : رضي و متقي نيز داشته ، ولي تقي از همه معروفتر مي باشد . پدر ایشان حضرت امام رضا (علیه السلام) و مادر گرامي اش ..

فرهنگ انتظار

براى بيان كردن فرهنگ انتظار بايد مؤلفه هاى انتظار بيان گردد; زيرا در پرتو بيان مؤلفه ها و ويژگى هاى فرهنگ انتظار، مى توان به فرهنگ انتظار پى برد از اين رو ضرورت نكات اصولى كه فرهنگ انتظار برآن استوار است بيان گردد:در تفكر شيعى، انتظار موعود به عنوان..

تاریخچه نماز

تاریخچه نمازنماز از عباداتی است که هیچ شریعتی از آن خالی نبوده و گونه‌های آن بر حسب شریعت‌های مختلف فرق داشته است. در قرآن از نماز حضرت ابراهیم(ع)، اسماعیل و اسحاق، موسی، زکریا، عیسی، شعیب و لقمان حکیم و در روایات از نماز حضرت آدم و بسیاری دیگر از ا..

سبک زندگی از منظر ائمه اطهار علیهم السلام

سبک زندگی از منظر ائمه اطهار علیهم السلاممبحث سبک زندگی در دین مقدس اسلام از سابقه‌ای 1400 ساله برخوردار است و با نام‌های گوناگون از آن یاد شده و روایات متعددی از پیامبر اکرم (ص) و امامان معصوم (علیهم السلام) درباره زندگی باسعادت، زندگی صالحانه و تش..

هدف و فلسفه حجاب

هدف و فلسفه حجابهدف اصلي تشريع احكام در اسلام، قرب به خداوند است كه به وسيله‌ي تزكيه‌ي نفس و تقوا به دست مي‎آيد:إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ؛ بزرگوار و با افتخارترين شما نزد خدا با تقواترين شماست.هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّين..

قرآن ونبوت

قرآن ونبوتقرآن كريم در آيات مختلف هدف از بعثت پيامبر الهي را بيان كرده است. برخي از اين آيات مربوط به نبوت عامه، و برخي ديگر مربوط به نبوت خاصه است، ليكن بايد توجه كرد كه آن چه در مورد پيامبران خاص به عنوان هدف از نبوت آنان بيان شده است، اختصاص به آ..

امامت به چه معناست؟

كلمه ي امام به معناي پيشوا و رهبر است. اعم از اين كه اين پيشوايي به سوي سعادت و كمال و يا در جهت انحطاط و سقوط باشد; پيشوا يعني كسي كه پيش رو است و عده اي تابع و پيرو او هستند; اعم از آن كه عادل و درست كار باشد و يا باطل و گم راه كننده; در قرآن كريم..

سبک زندگی از دیدگاه قرآن

سبک زندگی از دیدگاه قرآنانسان با توجه به اعتقادات، باورها، تفکرات، عملکردها و رفتارهایی که دارد، مسیر زندگی‌اش را در جهت سعادت یا شقاوت قرار می‌دهد، از اینجاست که مفهوم سبک زندگی تجلی پیدا میکند. مفهوم سبک زندگی در جامعه ما نیز جایگاه ویژه‌ای یافته ..

شرط قبولی اعمال

شرط قبولی اعمالنماز، نخستین عبادتی است که بر پیامبر(ص) و پیروانش در مکه واجب شد و یکی از عبادات اصلی مسلمانان است که در قرآن و متون دینی درباره آن بسیار تأکید شده و از آن با تعبیراتی مانند «ستون دین» و «شرط قبولی سایر اعمال» یاد شده است.نماز واژه‌ای..

مفهوم و ابعاد حجاب

مفهوم و ابعاد حجابحجاب در لغت به معناي مانع، پرده و پوشش است. استعمال اين كلمه، بيش‎تر به معني پرده است. اين كلمه از آن جهت مفهوم پوشش مي‎دهد كه پرده، وسيله‎ي پوشش است، ولي هر پوششي حجاب نيست؛ بلكه آن پوششي حجاب ناميده مي‎شود كه از طريق پشت پرده واق..

تفاوت نبی و رسول

تفاوت نبی و رسولواژه «نبوت» ‌در لغت به معناي پيامبري، و واژه «نبي» به معناي پيامبر است. بنابر قول مشهور، ريشه اين دو واژه، كلمه «نبأ» به معناي خبر است، و يا به گفته راغب اصفهاني، خصوص خبرهايي است كه از نوعي اهميت برخوردارند. يعني خبرهايي كه فايده‎اي..

تبلیغ