اخبار برگزيده:
  1. مطالب منتشر شده در دسته ی "گردشگری و میراث"
23
کشف شواهدی از قرون ابتدایی و میانی اسلامی در خیابان باباطاهر

پس از گذشت یک‌ ماه از عملیات کاوش در خیابان باباطاهر همدان، باستان‌شناسان به شواهدی از معماری قرون اولیه، میانی و متأخر اسلامی رسیده‌اند. ۱۶ اردیبهشت‌ماه سال‌جاری بود که در حین عملیات پیاده‌راه‌سازی خیابان باباطاهر یک دیواره تاریخی کشف و با نم..

سرپیچی فرمانداران از ایجاد بازارچه‌های صنایع دستی در ورودی شهرها
ضرغامی خبر داد؛

وزیر میراث فرهنگی گفت: به رغم اینکه رئیس جمهور شهید تاکید ویژه ای به فرمانداران کرد که بازارچه‌های صنایع دستی در ورودی شهرها ایجاد شود ولی هنوز برخی فرمانداران این اقدام را انجام نداده اند. عزت الله ضرغامی، در مراسم گرامیداشت هفته صنایع دستی ک..

خروج اشیای تاریخی از کشور باید با تصویب هیات وزیران باشد
ضرغامی در حاشیه جلسه هیات دولت:

وزیر گردشگری میراث فرهنگی و صنایع دستی گفت: مصوبه در هیات دولت داشته ایم که خروج اشیای تاریخی از کشور باید با تصویب هیات وزیران باشد. عزت الله ضرغامی وزیر گردشگری میراث فرهنگی و صنایع دستی در حاشیه جلسه امروز چهارشنبه هیأت دولت در جمع خبرنگارا..

اعطای ویزای گروهی برای کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای
شالبافیان عنوان کرد؛

معاون گردشگری کشور به اعضای سازمان همکاری های شانگهای پیشنهاد اعطای ویزای گروهی برای کشورهای عضو این سازمان و راه‌اندازی شبکه‌ای برای مجریان تور حوزه کشورهای SCO را داد. نشست رؤسای گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در قزاقستان برگز..

بارانی که بلای جان نقش رستم شد/ احتمال پرتاب سنگهای بزرگتر
یک خطر دیگر در کمین نقش رستم؛

آب بارانی که چندی پیش در نقش رستم آبشار ایجاد کرد؛ از داخل زمین مانند یک حفره بیرون آمده و بخش دیگر به جای نامعلومی رفته است اتفاقی که وضعیت این محوطه را نگران کننده تر کرده است. دو هفته پیش از کنار آرامگاه خشایارشاه در محوطه باستانی نقش رستم ..

۱۴ نمایشگاه از آثار کمتر دیده شده میراثی در ۱۱ استان افتتاح شد
به صورت انلاین و همزمان با روز جهانی موزه ها؛

۱۴ نمایشگاه از آثار کمتر دیده شده موزه ملی ایران در ۱۱ استان به صورت آنلاین توسط معاون میراث فرهنگی افتتاح شد. مراسم روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در سالن اجتماعات موزه ملی ایران در حال برگزاری است در این مراسم استانداران از ۱۱ استان به صورت آ..

آغاز مراسم روز جهانی موزه ها/ ساخت موزه در مناطق کمتر توسعه یافته
همزمان با ۲۹ اردیبهشت؛

مراسم روز جهانی موزه ها در حالی آغاز شد که مدیرکل امور موزه ها از ساخت موزه در مناطق کمتر توسعه یافته خبر داد.  مراسم روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در سالن اجتماعات موزه ملی ایران در حال برگزاری است در این مراسم وزیر میراث فرهنگی به دلیل ..

 تعطیلات هدفمند؛ شرط لازم توسعه گردشگری داخلی
میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از نگاه پژوهش‌ها/۱۸

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با اشاره به اینکه تعداد روزهای تعطیل در ایران نسبت به بسیاری از کشورها کمتر است، اعلام کرد؛ تعطیلات بیشتر و هدفمند شرط لازم توسعه گردشگری داخلی است. به تازگی مرکز پژوهش‌های مجلس که به بررسی وضعیت گردشگری داخلی از ..

۳۰ درصد درآمد عوارض خروج از کشور در اختیار گردشگری قرار گیرد
ضرغامی:

وزیر میراث فرهنگی درباره افزایش عوارض خروج از کشور در سال جدید گفت: پیشنهاد کردیم که ۳۰ درصد درآمد حاصل از خروج مسافر برای تقویت زیرساخت‌های گردشگری تعلق گیرد. عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره افزایش عوارض خروج از..

امکان سفر نیمی از مردم دنیا به ایران/ سرانجام بودجه میراث فرهنگی
ضرغامی مطرح کرد؛

وزیر میراث‌فرهنگی گفت: قانون بودجه ۱۵ فروردین به دولت آمد و در کنار عده‌ای از دوستان انتقادات خود را به آن مطرح کردیم و قرار شد با منتقدین جلسات مستقل برگزار شود. سید عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به جلسه اخ..

ثبت ۶ میلیون نفر بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی در نوروز ۱۴۰۳

بیش از ۶ میلیون نفر بازدید از موزه‌ها، پایگاه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی تحت پوشش وزارت میراث‌فرهنگی در ایام نوروز انجام شده است. به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی، روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی از ثبت ۶ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۸۲۴ نفر ب..

رشد ۴۸.۵ درصدی آمار گردشگری در ۸ ماهه امسال
ضرغامی مطرح کرد؛

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: آمار گردشگری در ۸ ماهه امسال ۴.۴ میلیون نفر است که نسبت به سال گذشته ۴۸.۵ درصد افزایش یافته است. «عزت‌الله ضرغامی» وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه جلسه هیأت دولت امروز چهارشنبه (۲۹ ..

زخم کاری فرونشست بر میراث اصفهان/ گنبدهای فیروزه‌ای ترک می‌خورند

زخم عمیق فرونشست زمین سر باز کرده است و تار و پود شهر گنبدهای فیروزه‌ای را می شکافد. از مسجد علیقلی آقا، مسجدجامع عباسی تا مسجد سید یادگار قاجار، یکی پس از دیگری ترک می‌خورند. شرایط بد مسجد تاریخی سید اصفهان که درگیر و دار تعدد مدیریتی و نبود ..

عجایب کویر گمشده در بی توجهی مسوولان/ایجاد گیت در مسیر لوت

کویر لوت تنها اثر ثبت جهانی طبیعی ایران است که یکی از جذابترین مقصدها برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود اما پس از گذشت سالها عرصه کویر خالی از امکانات مانده است. کویر لوت یکی از آثار ثبت شده در فهرست آثار جهانی ایران محسوب می‌شود که ۷۰ ..

برای تعیین حریم آثار تاریخی ۵۰۰ سال زمان لازم است!
با توجه به روند فعلی؛

با فرض ثابت ماندن سرعت تعیین حریم از ابتدای سال ۴۹ تا ۹۸ و بررسی روند فعلی در آینده، برای تعیین حریم آثار ثبتی پیش از دوره‌ اسلامی حدوداً ۴۳۲ سال و دوران زندیه تاکنون ۲۷۲ سال زمان لازم است! ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول از سال ۱۳۱۰ و به‌مو..

فرش، آئینه زنده فرهنگ ترکمن‌ها در تاریخ

فرش، نشانه فرهنگ ترکمن‌ در تاریخ و نماد فرهنگ و تمدن این قوم است که در مقابل هجوم بیگانگان ایستادگی کرده و از طریق حفظ و معرفی این هنر به فرهنگ بیگانه سیمای ترکمنی بخشید. اگر چه کهن‌ترین فرش یافت شده قوم ترکمن مربوط به هزار و ۸۰۰ سال قبل است ا..

باید درهای کشور را باز کنیم/موافقت دولت با لغو روادید برخی کشورها
ضرغامی در حاشیه جلسه هیات دولت:

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری گفت: هر گردشگری که به ایران می‌آید دیدگاهش در نظرسنجی‌ها بالای ۹۰ درصد نسبت به ایران عوض می‌شود. یعنی تمام تبلیغات ایران‌هراسی منتفی می‌شود. عزت‌الله ضرغامی در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت درباره لغو روادید با کشورها،..

ناگفته‌هایی در خصوص برج مقبره «علاءالدوله» ورامین
به مناسبت هفته میراث فرهنگی؛

برج مقبره «علاءالدوله» ورامین شاهکار معماری متعلق به دره ایلخانی است، که کاربردهای گوناگونی در زمان خود داشته است. هفته گردشگری بهانه‌ای شد، تا به معرفی یکی از معروفترین و مهم‌ترین ابنیه تاریخی جنوب شرق استان تهران بپردازیم. برج علاءالدین یا..

۱۵سال و تنها ۱۱درصد پیشرفت فیزیکی/موزه جیرفت درگیر و دار وعده‌ها

پروژه احداث موزه جیرفت که ۱۵ سال قبل آغاز شده علیرغم اهمیتی که در عرصه باستانشناسی دارد اما راکد مانده است و اقدامی برای رونق این پروژه نمی شود. کشفیات تاریخی در شهرستان جیرفت در حوزه هلیل رود پس از بروز سیلاب گسترده در سال‌های گذشته پنجره‌ای ..

توضیح مؤسسه ژئوفیزیک درباره رخداد شب گذشته در خرم‌آباد

رئیس پایگاه اطلاعاتی مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، دلیل لرزش زمین طی شب گذشته در خرم‌آباد را زلزله با بزرگای ۲ دانست. ساعت ۲۲ دوشنبه (سوم مهر ماه) صدای مهیبی در بخش‌هایی از شهر خرم‌آباد مرکز استان لرستان شنیده شد و لرزش زمین نیز احساس شد، به‌ط..

بانک سینا
بانک توسعه تعاون
تبلیغ