اخبار برگزيده:
  1. مطالب منتشر شده در دسته ی "گردشگری و میراث"
23
 فرش دستباف مغفول صنعت گردشگری قم

درحال حاضر تورهایی با عناوین مرتبط با فرش در حال اجرا است که با نقطه ضعف‌هایی همچون عدم آموزش حرفه ای راهنمایان و عدم توجه به فرهنگ نهفته در این هنر عظیم مواجه هستند. با توجه به پتانسیل بالای این هنر اساطیری فرش دستباف ایرانی میتوان از این موضوع به ..

راه اندازی فرهنگسرای گردشگری درقم

وی  با اشاره به برنامه‌های سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم برای توسعه مکان‌های گردشگری با تعامل دستگاه‌های استانی اظهار داشت: اخیراً تفاهم‌نامه‌ای با میراث فرهنگی استان برای بازسازی و استفاده از مجموعه گنبد سبز منعقدشده است که می تواند ب..

احصای زیرساخت‌های گردشگری قم

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم، علیرضا ارجمندی روز شنبه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۰ در بازدید میدانی از مجتمع‌های گردشگری بین‌راهی محور قم – اراک که به همراه مجید ستایش رئیس حوزه سرمایه‌گذاری و طرح‌های اس..

نقش کمرنگ پشتوانه میراث فرهنگی قم

اگر موشکافانه به اتفاقات پیش رو نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که میراث فرهنگی قم از نبود پشتوانه‌هایی مانند سمن‌ها که بتواند با تکیه بر آنها از بافت و خانه‌های تاریخی محافظت کند در رنج است. یکی دیگر از پشتوانه‌های میراث فرهنگی رسانه‌ها هستند که در چن..

سهم کودکان قم از جاذبه های گردشگری

صحبت از سهمی است که باعث بشود زنان و مردان فردای این شهر برای حفاظت از میراث های تاریخی این شهر پیشقدم شوند. سهمی که تاکنون به آن توجه نشده است. چه اندازه کودکان قم با طبیعت بکر و زییای قم آشنا هستند ؟  چقدر ما سعی کردیم بچه های این شهر را با ا..

قم موزه بدون سقف ایران

با توجه به این‌که قم یکی از استان‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود و از طرفی دیگرقرارگرفتن قم در یک موقعیت جغرافیایی در طول تاریخ قبل و بعد از اسلام همواره مورد توجه بوده است به همین علت وجود قلعه‌های متعددی مانند قلعه مبارک آباد، قیز قلعه سی و قلعه گب..

پدر علم نوین مدیریت گردشگری جهان به کرونا مبتلا شد

به گزارش شاخه سبز - همزمان با افزایش شیوع موج چهارم کرونا در ایران پدر علم نوین مدیریت گردشگری جهان، پروفسور محمد شریف ملک زاده درگیر ویروس کرونا شد.در چند سال اخیر با وجود تمام مشکلات درکشور پروفسور محمد شریف ملک زاده افتخارات جهانی برای ایران کسب ..

گزارش اختصاصي شاخه سبز: فعالان گردشگري؛  موانع و چالش ها

حسنامهرنوروزي- تعطيلي به يکباره تمامي تاسيسات گردشگري در روزهاي کرونايي رکود عجيبي را براي فعالان اين صنعت بوجود آورده است متاسفانه شرايط به گونه اي است که هيچ کس نمي داند بلاخره کرونا کي و چه زماني از مبتلا کرد مردم دست بر مي دارد اي عجبوه ميليو..

دراوج پیامدهای کرونا راهنمایان گردشگری را در یابید

حسنا مهرنوروزی-این روزهای سخت  کرونایی که می گذرد یکی از بخش های به شدت آسیب دیده  صنعت  گردشگری  راهنمایان راهنمایان  هستند  قشری بودنشان برای توسعه گردشگری نعمت بی بدیلی محسوب می شود افرادی عاشق و دلباخته شهر و دیا..

بررسی سندی یک تابو؛ اندر حکایت راست و دروغ کوروش و ذوالقرنین

هیوا ناظری – یکی از منابعی که برای وصف سجایای کورش به فراوانی بدان استناد می‌شود، کورش‌نامه (سیروپدی) نوشته گزنفون است اما در این استنادها معمولاً به بازگویی بخش‌های دلپسند آن اکتفا می‌شود و بقیه متن را نادیده می‌انگارند و کوچکترین نقد به رفتار کورو..

ماجرای کارت ارزی یا کارت بلیت گردشگران خارجی چه بود؟

استفاده از کارت‌های الکترونیکی برای گردشگران خارجی هر بار توسط مسئولان متولی گردشگری وعده داده می‌شود؛ یک بار قرار بود به گردشگران خارجی ورودی به ایران کارت ارزی بدهند تا در ایران، ارز یا ریال با خود حمل نکنند؛ یک بار هم قرار شد از این کارت‌ها تنها ..

رشد بیش از ۲۴ درصدی ورود گردشگر به ایران
معاون وزارت میراث فرهنگی در بیرجند خبر داد:

ولی تیموری، امروز دوشنبه ۹ دی، در حاشیه بازدید از باغ و عمارت شوکت آباد بیرجند، در جمع خبرنگاران افزود: سال گذشته گردشگران ورودی به کشور ۵۲ درصد رشد داشت؛ البته ظرفیت گردشگری ایران به مراتب بالاتر از این میزان است که با اجماع و نگرش کلان مقامات و مس..

تخریب ۸۰ درصدی خانه ثبت ملی شده رسولی در بافت شیراز
بعد از مدتها سکوت در تخریب بافت تاریخی شیراز

 خانه رقیه رسولی در محدوده شرقی حرم شاهچراغ و مسجد جامع عتیق قرار دارد که به نام مالک قبلی آن به ثبت رسیده است، اکنون نیز مالکیت آن به تولیت حرم شاهچراغ منتقل شده است. در راستای تخریب‌های صورت گرفته در بافت تاریخی شیراز این بنا نیز توسط افراد ن..

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز: جذب گردشگر با همکاری دستگاه های اجرایی میسر می شود

کرج – سمیه ساسانی قمصری :مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرزبا اشاره به داشته های فرهنگی ، تاریخی و گردشگری استان، خواستار مساعدت دستگاه های اجرایی البرز برای جذب گردشگران شد.حجت الاسلام فخرالدین صابری روز سه شنبه در حاشیه برگزار..

اعلام نرخنامه راهنمایان گردشگری   -   ۲۶۳ هزار تومان حداقل دستمزد

براین اساس حداقل دستمزد برای راهنمایان فرهنگی که به صورت دائم از طریق کارفرما بیمه نشده اند و یک روز در تورهای گردشگری تاریخی حضور دارند ۲۶۳ هزار تومان است.این حداقل دستمزد برای راهنمایان فرهنگی که نصف روز تورهای گردشگری را هدایت می کنند ۱۵۸ هزار تو..

مخالف پایان فعالیت هنرمندان صنایع دستی در خانه تدین هستیم

حمیدرضا دوست محمدی مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان در گفتگو با رسانه ها درباره اظهار نگرانی هنرمندان صنایع دستی مشغول به کار در خانه تاریخی تدین که قرار شده تا دهم اردیبهشت این محل را ترک کنند تا این بنا به بخش خصوصی واگذ..

کاربرد بنای اسرارآمیز دوره ساسانی ناشناخته ماند

به‌نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری،  علی اسدی، سرپرست فصل سوم کاوش در تنب پرگان جناح (جنه) واقع در شهرستان بستک استان هرمزگان گفت: ساختار کلی ایجاد شده بر روی این تپه  شامل یک بنای مدور داخلی، یک حصار خشتی در اطراف آن و ..

نشست بررسی اجرای سامانه جامع داشبورد مدیریت گردشگری برگزار شد

به‌نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در این جلسه که با حضور مدیران و کارشناسان حوزه‌های تخصصی گردشگری برگزار شد در ابتدا مجریان طرح در مورد هدف از اجرای طرح مانند تجمیع و نظام‌مند کردن آمار گردشگری برای..

دیواره سازه آبی شوشتر در معرض خطر است

غلامرضا شریعتی پیش از ظهر امروز در کارگاه آموزشی حفظ سازه های آبی با بیان اینکه سازه های آبی در استان در سطح دنیا کم نظیر و بعضاً بی نظیر است، اظهار کرد: این سازه ها گنجینه آبی تاریخی دیرینه و زمینه شناخت میراث کهن این استان است.استاندار خوزستان عنو..

آمار اعلام شده گردشگران دریایی، قابل استناد نیست

به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در جلسه بررسی و ارزیابی اجرای طرح گردشگری نوروز ۹۷  که از ۲۴ اسفند ۹۶ شروع و تا ۱۵ فروردین ماه ادامه داشت، افزود: در سال جدید باید بتوانیم نسل جدید امکانات گردشگری دریایی را معرفی و عملیاتی کنیم و..

تبلیغ