اخبار برگزيده:
  1. مطالب منتشر شده در دسته ی "اقتصاد کلان"
26
رکود در بازار برخی اقلام غذایی با تخفیف‌ هم شکسته نشد
رصد بازار کالاهای اساسی از ۲۷ فروردین تا ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳؛

امروز در بازار کالاهای اساسی با وجود اینکه تا انقضای برخی محصولات زمان زیادی باقی مانده محصولات به دلیل رکود سنگین بازار با تخفیف های ویژه به فروش می رسند. رصد هفتگی بازار در دومین ماه سال نشان می‌دهد وضعیت بازار برخی کالاهای اساسی از جمله تخم..

سند تحول و تعالی قوه قضاییه ابلاغ شد
با دستور رییس قوه قضاییه؛

سند جدید تحول و تعالی قوه قضاییه که در ۶ فروردین سال ۱۴۰۳ به تصویب رییس قوه قضاییه رسیده است، ابلاغ شد. سند جدید تحول و تعالی قوه قضائیه که در تاریخ ۶ فروردین ماه ۱۴۰۳ به تصویب رئیس قوه قضائیه رسیده است، به شرح ذیل ابلاغ شد. با عنایت به تأکی..

رشد اقتصادی کشور در سال ۱۴۰۲ متوقف نشد

وزیر اقتصاد گفت: در سال ۱۴۰۲ علی‌رغم هدف‌گذاری دولت برای کاهش نرخ رشد نقدینگی، مجموعه‌ای از اقدامات موجب شد تا رشد اقتصادی کشور متوقف نشود. سید احسان خاندوزی امروز در نشست خبری اظهار کرد: اقتصاد ایران در پایان دولت دوازدهم از ۳ مساله مهم رنج م..

بورس در سال  ۱۴۰۳ به چه مسیری خواهد رفت؟

تهدیدهایی نیز برای بازار سرمایه در سال ۱۴۰۳ وجود دارد که مهمترین تهدید افزایش نرخ بهره بدون ریسک به ۳۴ درصد است اما بازار کاملا ارزنده است. داوود حسنی کارشناس بازار سرمایه با بیان این‌که بازار در سال ۱۴۰۲ شروع امیدوار کننده‌ای داشت، گفت: متأسف..

 تورم سال آینده مبنای افزایش مزد است
منظور:

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: آنچه مبنای پیشنهاد و تصمیم دولت برای افزایش حقوق و دستمزد است، تورم انتظاری سال آینده است. داوود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: آنچه مبنای پیشنهاد و تصمیم دولت برای افزایش حقوق و دستمزد است، تورم انتظاری ..

یک بام و دو هوای دولت در تعیین سبد معیشت/ مزد ۱۴۰۳ در کما

نماینده جامعه کارگری وعضو شورای عالی کار گفت:فرصت زیادی از دست رفته وجامعه کارگری تقاضا دارد هرچه سریع‌تر شورای عالی کار با محوریت تعیین سبدمعیشت واقعی ومتعاقب آن دستمزد ۱۴۰۳ تشکیل جلسه دهد. علیرضا میرغفاری، نماینده جامعه کارگری و عضو شورای عا..

رشد ۳۷ درصدی درآمدهای دولت/ از تنخواه‌گردان بودجه استفاده نکردیم
سخنگوی اقتصادی دولت عنوان کرد؛

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه امسال از تنخواه گردان بودجه استفاده نکردیم، گفت: تا پایان بهمن ماه یک هزار و ۵۷۹ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت محقق شده که بیانگر رشد ۳۷ درصدی است. احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت امروز در نشست خبری با ..

اموال بابک زنجانی به بانک مرکزی بازگشت

رییس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: اموال بازگردانده شده بابک زنجانی، دارایی‌های ارزی است و تماماً به خزانه بانک مرکزی منتقل شد. دکتر محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی ضمن تقدیر و تشکر از مقامات محترم قوه قضائیه به ویژه رئیس محترم آن قوه و دستگاه‌های ..

چرخه افزایش تورم- افزایش نرخ ارز چه زمانی قطع خواهد شد؟

یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی کشور نرخ تورم بالا بوده و تورم بالا خود را در افزایش هزینه تولید نشان می دهد. اقتصاد کلان ایران از تورم بالا در سال‌های اخیر به شدت آسیب دیده است و نرخ تورم نقطه به نقطه به بالاترین حد خود رسیده است.   ..

مالیات بر مجموع درآمد کمکی به عادلانه‌تر شدن نظام مالیاتی کشور
مالیات درآمدی پایدار_۲۰

بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد با تغییر نظام مالیاتی کشور و اصلاح قانون مالیات های مستقیم شاهد ایجاد عدالت در تمامی بخش‌ها مخصوصاً کشاورزی و هزینه معیشتی خواهیم بود. قرار است دولت با لایحه اصلاح قانون مالیات مستقیم و اتخاذ روش مالیات بر مجموع ..

افزایش نرخ تورم در بخش خدمات در فصل پاییز چقدر بود؟

در فصل پاییز بیش­ترین تورم نقطه به نقطه با ۸۶.۷ درصد مربوط به گروه فعالیت‌های خدماتی مربوط به تامین جا و غذا و کم­ترین تورم نقطه به نقطه با ١٧.٨ درصد مربوط به گروه اطلاعات و ارتباطات است. در فصل پاییز ١٤٠٢، شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات ۹..

دلار در سراشیبی؛ افزایش قیمت اخیر نوسانگیری بود؟

درحالی برخی نوسان نرخ ارز در هفته های اخیر را به کسری بودجه دولت نسبت می دهند که ظاهرا عوامل دیگری علت این نوسان بوده است. در روزهای اخیر بار دیگر شاهد بروز نوسانات ارزی بودیم، به طوری که معاملات دلار در بازار غیررسمی طی دو هفته گذشته افزایشی ..

چرا قیمت دلار در بازار آزاد کاهشی شد؟

بررسی ها نشان می دهد چند عامل مانند کاهش انتظارات تورمی و ایجاد زیرساخت برای بازارسازی ارز، باعث افت قیمت دلار در بازار آزاد شده است. بانک مرکزی در یک سال اخیر عملکرد قابل قبولی داشته و با وجود تنش‌های مختلف سیاسی، بین المللی و اقتصادی توانسته..

الزامات و جزییات طرح اصلاح مالیات‌های مستقیم/جامعه هدف کیست؟

مالیات ستانی عادلانه یکی از راهکارهایی است که می تواند کشور را به سمت آبادانی و توسعه پیش ببرد باید به این موضوع توجه داشت که لزوما افزایش مالیات به معنای اخذ مالیات از قشر متوسط نیست. در روزهای اخیر ویدئویی از یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر ما..

 ثبات به بازار ارز به زودی باز می گردد
خاندوزی:

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: تحولات منطقه علت نوسان نرخ ارز از جمله در ایران بود که به زودی ثبات در بازار ارز بازخواهد گشت. سید احسان خاندوزی امروز در نشست خبری اظهار کرد: هدف‌گذاری دولت سیزدهم این بوده که بتواند با ایجاد سیاست‌های ثبات اقتصاد کلان..

تداوم روند نزولی رشد پایه پولی و نرخ رشد ۱۲ماهه نقدینگی در آذرماه

نرخ رشد دوازده‌ماهه نقدینگی از ۳۳.۴ درصد در پایان آذرماه ۱۴۰۱ طی یک روند نزولی به ۲۷ درصد در پایان آذرماه ۱۴۰۲ کاهش یافته است. بانک مرکزی، تحولات کل‌های پولی در آذر ماه سال ۱۴۰۲ منتشر شد که بر این اساس، حجم نقدینگی در پایان آذرماه ۱۴۰۲ به رقم ..

افزایش ۵۵ درصدی بودجه عمرانی

سخنگوی اقتصادی دولت گفت:طبق گزارش خزانه داری تا پایان آذر ماه حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی تخصیص یافته که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۵ درصد افزایش یافته است. احسان خاندوزی امروز در نشست خبری اظهار کرد: هدف گذاری ستاد اقتصادی دولت در..

حلقه مفقوده شاخه کریدور شمال - جنوب در آستانه اجرا

عملیات اجرایی خط ریلی رشت - آستارا با همت دولت سیزدهم پس‌از ۲۳ به مرحله اجرا رسید؛ این پروژه ریلی درآمدزایی چشمگیر و پایدار ارزی را می تواند به همراه داشته باشد. خط راه‌آهن رشت - آستارا در شمال ایران حلقه مفقوده کریدور شمال- جنوب است و در صورت..

سرنوشت اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۴ چه می شود؟

اقتصاددانان و کارشناسان حوزه‌های مختلف اقتصادی باور دارند سرنوشت نرخ بهره در آمریکا، قیمت نفت جهانی و سرانجام اقتصاد چین تعیین‌کننده سرنوشت اقتصاد جهانی در سال آینده خواهند بود. اقتصاد جهانی در ابتدای سال ۲۰۲۳ بیش ازآنچه بسیاری از تحلیلگران پی..

انتظارات تورمی کاهش یافت/ باید سفته‌بازان را از بازار خارج کنیم

مشاور وزیر اقتصاد گفت: با اقداماتی نظیر اصلاحات مالیاتی، تشکیل بازار متشکل ارزی و ... انتظارات تورمی نسبتا کاهش یافته است. البته هنوز با کنترل کامل فضای غیرمولد فاصله داریم. محمد نعمتی مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد کنترل انتظارات تو..

بانک سینا
بانک توسعه تعاون
تبلیغ