اخبار برگزيده:
  1. مطالب منتشر شده در دسته ی "محیط زیست"
19
آلودگی هوا کشور را درنوردید

با قرارگیری شاخص کیفیت هوا در محدوده 201 تا 300 احتمال بروز عوارض جدی بر سلامت افراد جامعه افزایش می‌یابد.متأسفانه در شرایطی که ساعت‌هاست شاخص کیفیت در وضعیت بسیار بدی قرار دارد، طبق اعلام استاندار تهران، ادارات و مدارس تهران برقرار است و شهروندان م..

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: ۸۰درصد آلودگی هوا ناشی از وسایل نقلیه است

علی سلاجقه در بدو ورود به استان سمنان در آستانه امامزاده علی ابن اشرف (ع) به خبرنگاران اظهار داشت: فرسودگی و سوخت خودروها، ۲ عامل اصلی آلاینده بودن وسایل نقلیه و آلودگی هوا است.معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: ۹ کلان شهر کشو..

بالاخره آب مال کیست؟

اصلا در کجای قانون آمده است که آب برای یک استان خاص است؟ مگر نفت خوزستان تنها برای خطه جنوب است؟ و یا خزر و خلیج فارس صاحبان خاص دارد؟ مگر مس کرمان تنها برای اهالی کرمان است؟ یا اصلا مگر دماوند تنها برای اهالی شمال کشور است؟ اصلا مگر می شود مسائل زی..

بررسی علل و نتایج کم آبی در ایران

منابع آب تجدیدپذیر کل ایران به ۱۳۵ میلیارد متر مکعب بالغ می‌گردد. مطالعات و بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۱۳۸۶ از کل منابع آب تجدیدشونده کشور حدود ۸۹٫۵ میلیارد متر مکعب جهت مصارف بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن و خانگی برداشت می‌شده‌است که حدود ۸۳ میل..

مادر محیط زیست ایران درگذشت

به گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، مه‌لقا ملاح در سال ۱۲۹۶ هنگامی که پدر و مادرش با کاروان برای زیارت به مشهد می‌رفتند، در یک کاروان‌سرای عباسی در بین راه به‌دنیا آمد. پدر مه‌لقا، آقابزرگ ملاح به دلیل داشتن منصب دولتی در شهرهای مختلف ساکن می‌شد. به هم..

ادامه بارش‌های پاییزی در شمال غرب و استان‌های ساحلی خزر
کارشناس سازمان هواشناسی اعلام‌کرد:

«امین حسین نقشینه» امروز (شنبه) درباره وضعیت جوی کشور گفت: بارش‌ها در نوار شمالی پراکنده است و اوج بارش‌ها در نیمه دوم هفته و روز چهارشنبه است.وی افزود: امروز و فردا در برخی نقاط استان‌های ساحلی دریای خزر، اردبیل و شمال آذربایجان شرقی و ارتفاعات الب..

مادر کشی به شیوه انقلاب صنعتی

درشهرک های صنعتی قم به علت استقرار کارخانه های آلاینده و فوق آلاینده سلامت زمین و هوای قم به خطر افتاده است. این حرکت که من نامش را مادرکشی به شیوه انقلاب صنعتی می گذارم سلامت ساکنان قم را با خطر آلودگی مواجه کرده است، هم اکنون قم در چنگال آلایندگی..

کشف و ثبت بلندترین گلدان بیابانی جهان به ارتفاع ۲۱ متر در بیابان لوت

مهران مقصودی گفت: نبکاهایی که در زمان ثبت جهانی بیابان لوت در سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۶) ثبت و معرفی شدند ۱۱ تا ۱۲متر ارتفاع داشتند، این نبکاها همان زمان هم به عنوان یکی از نبکاهای بلند جهان محسوب می‌شدند، که الان بر اساس تحقیق و پژوهش میدانی محققان در منطقه ل..

بارندگی‌های پاییزی در نوار ساحلی کشور تا یکشنبه ادامه دارد

«کبری رفیعی» امروز (چهارشنبه) درباره وضعیت جوی کشور گفت: از امروز تا جمعه در استان‌های ساحلی خزر از جمله گیلان، اردبیل و شمال آذربایجان شرقی و غربی در برخی از ساعت‌ها وزش باد شدید موقتی و رگبار باران پیش‌بینی می‌شود.وی افزود: روز پنجشنبه و جمعه بارش..

سال آبی با ۳۷ درصد کاهش بارندگی‌ها به پایان رسید
معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو؛

«قاسم تقی زاده خامسی» در صفحه اینستاگرام خود نوشت: سال آبی اول مهر ۱۳۹۹ تا آخر شهریور۱۴۰۰ را می‌توان یکی از خشکسال‌ترین سال‌های نیم قرن اخیر نامگذاری کرد.وی ادامه داد: اول مهر برای مدیران عرصه آب در ایران چه در خشکسالی و چه ترسالی که اول سال آبی جدی..

 لهیب آتش سود پرستی بر پیکر کم رمق تالاب انزلی

گیلان دارای بیش از ۳۰ هزار هکتار پهنه تالابی است که افزون بر ۲۴ هزار هکتار آن، ۸۰ درصد در قالب سه تالاب (انزلی، امیرکلایه و بوجاق) تحت عنوان کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است؛ این پهنه‌ها زیستگاه بیش از ۳۰۰ گونه پرنده به خصوص پرندگان مهاجرند که هر سا..

دمای هوا کاهش می یابد
از ابتدای هفته آینده؛

امروز به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، رشد ابر گاهی رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، ارتفاعات رشته کوه البرز در قزوین، البرز تهران، ارتفاعات زاگرس مرکزی و همچنین در برخی نقاط هرمزگان، جن..

گرد و غبار نمکی تهدید جدی زیست محیطی استان قم

سید محمد رضا بهشتی پور گفت: وضعیت هوای قم هم اکنون برای تمام گروه‌ها ناسالم و خطرناک است و این وضعیت حداقل تا سه شنبه نیز ادامه خواهد داشت.مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم افزود: ریشه گرد و غبار قم از قسمت شرقی استان، اطراف دریاچه ..

پیش‌بینی بارش شدید باران در ارتفاعات تهران، مازندران و ۳ استان دیگر
کارشناس سازمان هواشناسی خبر داد:

«فریبا گودرزی» روز چهارشنبه  درباره وضعیت جوی اکنون کشورافزود: برای دو روز آینده رگبار، رعد و برق، وزش باد شدید موقت و احتمال وقوع گرد و خاک در برخی نقاط استان‌های اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، قزوین،..

پیش‌بینی رگبار باران برای استان‌های تهران و مازندران
کارشناس سازمان هواشناسی خبر داد:

«کبری رفیعی»افزود: بر اثر تشدید فعالیت سامانه بارشی که از شب گذشته شروع شد و تا امشب ادامه دارد، رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش‌بینی می شود.وی گفت: بر این اساس امروز در ارتفاعات تهران و مازندران شاهد رگبار نا..

یک عمر تشنه لبِ چشمه!
سدهایی که به داد کشاورزی و شرب نرسید

کاهش بارش‌ها در لرستان منجر به بروز خشکسالی بی سابقه در این استان شده است تا بهار و تابستان خشکی در انتظار کشاورزان لرستانی باشد و خسارات میلیاردی روی دست کشاورزان بماند.پاییز و زمستان ۹۹ در حالی سپری شد که شاهد بارش قابل توجهی در استان نبودیم و شکل..

 بارندگی‌ها در شمال وجنوب کشور تا فردا ادامه دارد

«فریبا گودرزی» درباره وضعیت جوی حال حاضر کشور افزود: این هفته در اغلب مناطق کشور غیر از نوار شمالی و مناطقی از شمال غرب و جنوب کشور آسمان صاف و جوی پایدار حاکم است.وی ادامه داد: امروز در استان‌های مازندران، گیلان، گلستان، اردبیل، شمال آذربایجان غربی..

خطرات گرمای بالای هوا در خلیج فارس

راضیه لک با بیان اینکه تمامی محدوده رسوبی خلیج فارس بر روی فلات قاره‌ای امتداد یافته که حاشیه و شیب آن در خلیج عمان واقع است، افزود: بیشینه ژرفای خلیج فارس مربوط به شمال شرقی‌ترین بخش آن، یعنی کرانه ایرانی تنگه هرمز با ژرفای بین ۹۰ تا ۱۳۰ متر است. ک..

سه تجربه حیات در دهه بی‌‌آبی
مدیریت منابع آبی سه کشور محصور در خشکی

امروز اکثر کشورهای جهان فشار بی‌سابقه‌ای بر منابع آبی خود وارد می‌کنند. یافته‌های بانک جهانی نشان می‌دهد جمعیت جهان به‌سرعت در حال افزایش است و برآوردها نشان می‌دهند که با رویه‌های فعلی، جهان تا سال ۲۰۳۰ با ۴۰درصد کسری میان تقاضای پیش‌بینی‌شده و منا..

 سیر انتقال آب از خوزستان صعودی است

محمدطلا مظلومی در گفتگو با مهر اظهار کرد: مسئولان ذی‌ربط گزارش خود را برای این بیان کردند که بگویند نبود نزولات آسمانی موجب این اتفاقات در خوزستان شده است ولی وقتی این موضوع را با جدول انتقال آب در سنوات قبل مقایسه کردم با یک پارادوکس مواجه شدم.نمای..

تبلیغ