امیرعبداللهیان:
گروه: سیاسی / دولت
تاریخ : 1402/12/16 11:05
شناسه : 407495

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: هرگونه همکاری اقتصادی با رژیم صهیونیستی و کمک مالی، نظامی یا سیاسی به آن، به معنی همکاری و معاونت عملی در جنایات صهیونیست‌ها است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست فوق‌العاده شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در خصوص تجاوزات جاری اسرائیل علیه ملت فلسطین سخنرانی کرد.

متن این سخنرانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس،

وزرای محترم،

برادران و خواهران گرامی،

سلام علیکم جمیعاً و رحمه الله و برکاته:

ابتدا از کشورهای عضو برای موافقت با درخواست برگزاری این نشست و از دبیرکل محترم سازمان برای تشکیل فوری این جلسه تشکر می‌کنم.

در شرایطی که بار دیگر ما شاهد ناتوانی شورای امنیت سازمان ملل در رسیدگی به دیرینه‌ترین و تلخ‌ترین بحران انسانی تاریخ معاصر هستیم، هم¬اندیشی کشورهای اسلامی برای یافتن راه‌های عملی و اتخاذ اقدامات جدی‌تر برای حمایت از مردم فلسطین و کمک به برون رفت از وضعیت جاری در این سرزمین بسیار فوری و ضروری است.

نشست امروز ما در آستانه ماه مبارک رمضان و در شرایطی انجام می‌شود که تداوم نسل کشی و وضعیت انسانی در باریکه غزه و جنایات جنگی در کرانه باختری در حال تبدیل شدن به یک فاجعه بی سابقه است. ممانعت کاملاً آشکار و عامدانه آمریکا از هر گونه اقدام شورای امنیت سازمان ملل برای جلوگیری از جنایات بیشتر رژیم اسرائیل در غزه ثابت می‌کند که امید بستن به آمریکا برای ممانعت از نسل‌کشی جاری یک توهم و بیشتر یک شوخی دیپلماتیک است. آنها خود همدست و شریک جنایات رژیم اسرائیل هستند و اشک تمساح ریختن و برخی مواضع به ظاهر انساندوستانه دولتمردان آمریکا نیز واقعیت را عوض نمی‌کند.

تداوم و نحوه جنایات بی‌سابقه رژیم صهیونیستی، ثابت می‌کند که این رژیم جنایتکار، عامدانه سیاست نابودی «ملت فلسطین» را تعقیب می‌کند.

تلاش این رژیم برای حمله به رفح نیز در همین راستا است البته جای تأسف است که مقامات عالی ایالات متحده آمریکا با مواضع خود عملاً به رژیم صهیونیستی چراغ سبز نشان می‌دهند که حمله نظامی به رفح صورت گیرد. آمریکا فقط می‌گوید مراقب عدم کشتار بیشتر غیرنظامیان باشید.

بی تردید هرگونه همکاری اقتصادی با این رژیم و کمک مالی، نظامی یا سیاسی به آن، به معنی همکاری و معاونت عملی در جنایات صهیونیست‌ها و تسهیلِ تداوم ارتکاب اعمال شنیع آن از جمله در نسل‌کشی فلسطینی‌ها می‌باشد، ما باید در نشست امروز خود ضمن حمایت کامل از اقدام دولت آفریقای جنوبی علیه رژیم آپارتاید اسرائیل در دیوان بین المللی دادگستری، بر قطع کامل هر گونه همکاری با این رژیم و تحریم گسترده‌تر کالاهای تولیدی شرکت‌های صهیونیستی تأکید کنیم.

همچنین در چنین شرایط فاجعه‌آمیزی که ایالات متحده آمریکا و متحدین مدعی حمایت از حقوق بشر پشتیبانی عملی از اقدامات این رژیم جانی را در پیش گرفته‌اند، کشورهای اسلامی و سازمان همکاری اسلامی باید اقدامات عملی قاطع و مؤثری در حمایت از فلسطینی‌ها اتخاذ کنند. این تکلیف انسانی و اسلامی ما در حق برادران و خواهران فلسطینی است. ممانعت از وقوع فاجعه‌ای جدید در حق ملت فلسطین یک ضرورت تام و آنی است.

برخورد ما با رژیم نامشروع صهیونیستی باید قاطع و مؤثر باشد و در سایه یکپارچگی جهان اسلام کاخ سفید و این رژیم را باید به توقف جنگ و نسل کشی و بازگشایی مسیرهای ارسال کمک‌های بشردوستانه به فلسطینیان در غزه وادار ساخت.

بی‌تردید این دوره با همه مصائبش بر ملت مظلوم فلسطین خواهد گذشت اما چگونگی نقش‌آفرینی تک تک کشورها به ویژه ما دولت‌های اسلامی در برخورد با این بحران و نسل کشی اشکار، در این نبرد نابرابر بین مظلوم و ظالم و در حمایت از مظلوم و استیفای حقوق آن، در تاریخ ثبت خواهد شد. انتظار بجایِ افکار عمومی از سازمان همکاری اسلامی آن است که در برابر جنایات صهیونیست¬های اشغال‌گر به محکومیت صرف جنایات آن بسنده نکند و با تصویب قطعنامه‌ای مؤثر و کارامد و انجام اقدامات عینی و مؤثر، کاری کند که به توقف جنایت و خون‌ریزی و قتل عام در فلسطین منجر شود.

در برهه کنونی آنچه می¬تواند به نحو موثرتری به مهار رژیم جعلی اسرائیل بیانجامد، اقدام قاطعانه و عملی کشورهای اسلامی در اعمال فشار به صهیونیست‌ها از جمله انجام اقدامات تحریمی بازدارنده و در مورد آن دسته که هنوز با رژیم مزبور در تعامل هستند، قطع روابط دیپلماتیک، اقتصادی و تجاری و اخراج سفرای رژیم مزبور و فراخوانی سفرای خویش در فلسطین اشغالی است.

آقای رئیس،

خواهران و برادران گرامی،

اکنون به روشنی مشخص شده که یکی از اهداف خطرناک صهیونیست¬ها ایجاد شرایط فروپاشی اجتماعی و مدنی در غزه و از میان بردن همه آثار حیات و هویت فلسطینی در این منطقه و راندن ساکنان غزه و کرانه باختری به کشورهای مجاور است.

در همین راستا، باید به تلاش‌های مزّورانه و با توجیه ظاهری «انتقال داوطلبانه» فلسطینیان و نظایر آن پایان داد. باید کاملاً هوشیار بود زیرا این، عملاً، روش دیگری برای کوچاندن اجباری ساکنان غزه و کرانه غربی به کشورهای عربی مجاور است.

مواضع و تصمیمات اخیر کابینه و کنست رژیم جعلی صهیونیستی در خصوص مخالفت با تشکیل دولت مستقل فلسطینی نیز به روشنی پرده از چهره و ماهیت کریه این رژیم برداشت و نشان داد که این رژیم از اساس با هویتی به نام دولت فلسطین مخالف است و جز به نابودی کامل فلسطین و محو هویت فلسطینی نمی‌اندیشد.

ما معنقدیم ملت فلسطین به عنوان صاحبان اصلی این سرزمین، حق دارند در مورد سرنوشت و آینده خود تصمیم بگیرند و هیچ طرفی نمی‌تواند اراده و طرح‌های سیاسی خود را از بیرون بر آن‌ها تحمیل نماید. آینده غزه و کل فلسطین باید توسط مردم فلسطین در چارچوب توافق فلسطینی- فلسطینی و بدون دخالت و تحمیل خارجی تعیین گردد. بدون در نظر گرفتن این واقعیت و تعهد واقعی به استیفای حق مسلم ملت فلسطین در تعیین سرنوشت، هرگونه طرح و ابتکاری محکوم به شکست خواهد بود.

ج. ا. ایران بر این باور است تنها روش عملیِ مبتنی بر بنیادهای مستحکم انسانی، اخلاقی، عقلی، دمکراتیک و حقوقی پذیرفته شده در جهان برگزاری یک همه‌پرسی در میان ساکنان اصیل فلسطین شامل مسلمان، یهودی و مسیحی است.

باید تاکید کنم که جغرافیای فلسطین یک کل به هم پیوسته است و اجزای آن تفکیک ناپذیرند. جمهوری اسلامی ایران باور دارد هرگونه ساز و کار سیاسی برای آینده غزه که منجر به حذف بخشی از مردم فلسطین از حقوق خود شود، محکوم به شکست و غیرقابل اجراست. بدون شک اداره آینده غزه باید توسط مردم فلسطین مشخص شود.

همچنین، بر خلاف برخی طرح‌های پیشنهاد شده در خصوص نحوه اداره غزه پساجنگ، تصمیم‌گیری و اقدام در این باره را حق ملت فلسطین و گروه‌های فلسطینی فعال در صحنه دانسته و در این زمینه بر ضرورت توجه به مذاکره فلسطینی- فلسطینی و احترام به توافقات حاصله توسط آنان تاکید داریم.

ما به جنبش‌های مقاومت فلسطین از جمله جنبش آزادی بخش حماس در مقابله با اشغالگری به عنوان جنبشی که ریشه در مردم فلسطین دارد، نگاه می‌کنیم.

ما شدیداً اقدامات رژیم صهیونیستی در جداسازی شمال نوار غزه از جنوب، اعمال گرسنگی برای کوچ اجباری مردم از شمال غزه، جلوگیری از بازگشت مردم به مناطق مسکونی خود در وسط و شمال و جلوگیری از دسترسی نهادهای امدادرسانی سازمان ملل به کل ساکنان غزه را محکوم می‌کنیم.

این یک آزمون تاریخی برای سازمان همکاری اسلامی به عنوان نماد و نماینده همه امت اسلامی است. باید صریح و جدی باشیم و این جدیت را به شیوه‌ای روشن به رژیم صهیونیستی و حامیانش نشان دهیم. توقف همه همکاری‌های اقتصادی و تجاری و سیاسی از سوی کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی حداقل کاری است که مردم مقاوم فلسطین از ما بعنوان دولتهای مسلمان انتظار دارند.

شایسته است سازمان همکاری اسلامی ضمن تقدیر از آفریقای جنوبی به خاطر اقدام شجاعانه و مسئولانه در طرح دعوا علیه رژیم اسرائیل نزد دیوان بین المللی دادگستری، از هیچ اقدامی برای پیگیری این دعوا تا حصول نتیجه دریغ نورزد.

هرگونه حمایت و همدستی در ارتکاب جنایات شدید بین المللی، به مثابه معاونت و مباشرت در ارتکاب این جنایات محسوب شده و مسئولیت بین المللی دولت‌های حامی و نیز مسئولیت کیفری رهبران این کشورها را در پی دارد.

باید اقدامات مؤثری برای بازداشتن رژیم صهیونیستی از هر گونه اقدام شیطانی احتمالی در قدس شریف و علیه نمازگزاران فلسطینی در ایام ماه مبارک رمضان اتخاذ و عواقب چنین اقدام احتمالی نیز یادآوری گردد.

در پایان مایلم در پایان پیشنهادات عملی زیر را مورد تاکید قرار دهم؛

۱. ضرورت دارد توقف فوری نسل کشی و جنایات جنگی، آتش بس دائم و توقف فوری جنگ و عقب نشینی ارتش اسرائیل به خارج از نوار غزه و ارسال کمک‌های بشردوستانه به مقدار مورد نیاز به همه مناطق نوار غزه بدون قید و شرط، بی وقفه و فوراً ارسال شود

۲. شرایط امکان اسکان موقت برای کسانی که خانه‌های خود را از دست داده اند، سریعاً فراهم شود.

۳. بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در سراسر نوار غزه راه اندازی و تجهیز شود

۴. مجروحین دارای آسیب شدید و وخامت حال بویژه کودکان و زنان به خارج از فلسطین جهت ادامه درمان منتقل شوند

۵. به عنوان یک اقدام فوری و ملموس، معبر رفح هرچه سریع‌تر به طور کامل با همکاری دبیرکل سازمان ملل بازگشایی شود تا شرایط لازم برای آغاز فوری بازسازی (ویرانی‌های نوار غزه) سرزمین فلسطین فراهم شود.

از حسن توجه شما متشکرم.

پاسخی بگذارید