مخبر:
گروه: سیاسی / دولت
تاریخ : 1403/03/7 12:16
شناسه : 408236

سرپرست ریاست‌جمهوری گفت: آیت الله رییسی هیچ‌گاه به دنبال حل مسایل کشور در بیرون از مرزها نبود و حل مشکلات را منوط به مسایل بیرونی نمی‌کرد.

«محمد مخبر» سرپرست ریاست‌جمهوری امروز (دوشنبه) با حضور در مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، با گرامیداشت یاد سید شهیدان خدمت و همراهان ایشان اظهار کرد: برای من بسیار سخت است که از طرف شهید عزیزمان آیت الله رئیسی، در این مجلس به عنوان سخنران صحبت کنم. در عین حال که نمی‌خواهم وقت جلسه گرفته شود در دو فصل به طور مختصر صحبت می‌کنم.

وی افزود: ضمن تبریک موفقیت تک تک نمایندگان عزیز در افتتاح دوره مجلس دوازدهمین دوره شورای اسلامی، این شکرگزاری را به درگاه احدیت کنیم که نعمت ولایت فقیه بر سر ما وجود دارد؛ به درستی حضرت امام خمینی (ره) فرمودند که پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبی به کشور وارد نشود.

مخبر اظهار کرد: امروز از نعمت ولایت متنعم هستیم؛ بالاخره شهید رئیسی فرد عادی نبوده است اما به رغم اینکه تمام کشور در جنب و جوش تشییع این پیکرهای مطهر بودند، مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی در وقت خود شروع رو به کار کردند و آن مطلبی که مقام معظم رهبری در لحظه اول حادثه فرمودند که کارهای اداری کشور نباید با هیچ خللی مواجه شود و هیچ برنامه‌ای نباید به تأخیر بیفتد، انجام شد.

سرپرست ریاست جمهوری اظهار کرد: اینجا جا دارد از نعمت رهبری و نعمت مردم وفاداری که گوش به فرمان رهبری هستند، یاد کنیم. به راستی مردم سرمایه اصلی کشور هستند.

مخبر با اشاره به رویکرد شهید رئیسی در سیاست خارجی گفت: آیت الله رئیسی هیچ‌گاه به دنبال حل مسائل کشور در بیرون از مرزها نبود و حل مشکلات را منوط به مسائل بیرونی نمی‌کرد.

سرپرست ریاست جمهوری تاکید کرد: بنده با گوشت و پوست و استخوان خود می‌گویم، آنچه در این مدت احساس کردم این بود که هیچ عمل صالحی بالاتر از خدمت به مردم و تبعیت از رهبری نیست؛ به گونه‌ای که بعضی وقت‌ها حاج آقای رییسی از یک سری مسایل ناراحت می‌شدند و به ذهن‌شان می‌آمد که فلان عکس‌العمل را انجام دهند و حرفی زده و کاری بکنند؛ اما بعد به بنده می‌گفتند که احساس می‌کنم که اگر این کار را انجام بدهم، دل رهبر انقلاب از دست ما ناراحت می‌شود و با این جمله خودش نیز آرامش پیدا می‌کرد.

مخبر در ادامه ویژگی‌های شخصیتی شهید آیت الله رئیسی افزود: خارج کردن خودش از قید و بندهای تشریفاتی و ساده زیستی از ویژگی‌های او بود؛ در عین حال شهید آیت الله رئیسی ساده زیستی را با تمام قدرت ادامه می‌داد و از آن مراقبت می‌کرد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مسایلی که در وضعیت ایشان موثر بود، اعتقاد به تمام چارچوب‌های جدی نظام اسلامی بود که با تمام وجود به آن چارچوب‌ها، ارزش‌ها و حفظ خطوط قرمز انقلاب ایمان داشت و مراقبت می‌کرد؛ این‌ها در توفیق او بسیار موثر بود.

سرپرست ریاست جمهوری با اشاره به مشکلات دولت سیزدهم در ابتدای فعالیت خود اظهار کرد: در ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم، با مشکلات فوق‌العاده زیادی روبه‌رو بودیم؛ وضعیت درآمدهامان در حداقل خود بود؛ فروش نفت در حداقل حالت بود روزی ۷۰۰ نفر از کرونا فوت می‌کردند؛ همه یادشان هست که چه قدر فوتی کرونا داشتیم؛ بیمار در آی‌سی‌یو بود و خانواده‌اش جرأت نمی‌کرد از پشت شیشه، بیمارش را ملاقات کند و وقتی هم که فوت می‌کرد، ۱۰۰ متری پیکر متوفی می‌ماندند و با طنابی او را دفن می‌کردند؛ نعمت وجود طلبه‌های جهادی به داد مردم رسید و این موضوع را شکستند؛ بازار تعطیل و مردم مضطرب بودند.

مخبر با اشاره به وضعیت تورم و عدم دسترسی به پول‌های فروش نفت تاکید کرد: همان ۳۰۰ - ۴۰۰ هزار بشکه نفتی هم که می‌فروختیم، پولش برنمی‌گشت و ریالش را اینجا خرج می‌کردیم که مسأله تورم هم جای خود دارد. این وضعیت در ۱۴۰۰ را پشت سر گذاشتیم؛ وقتی به ۱۴۰۱ رسیدیم فکر می‌کردیم وضعیت مناسبی خواهیم داشت چون وضعیت درآمدهامان سامان گرفته بود و فروش نفت ساماندهی شده بود؛ ذخایرمان که فوق‌العاده نگران‌کننده بود، وضعیت مناسبی پیدا کرده بود؛ اما در آن سال، هم در بین‌الملل و هم در داخل با حوادث گسترده‌ای مواجه شدیم و واقعاً شرایط سختی برای ما ایجاد کردند.

وی تصریح کرد: در آذر ۱۴۰۱ متمرکز شدن دشمن روی دو مطلب بود؛ یکی ارز و دیگری اینکه به پول‌هامان دسترسی پیدا نکنیم. برخی اوقات رییس بانک مرکزی به کشوری می‌رفت و مسأله را حل می‌کرد و صورت جلسه امضا می‌شد و قرارداد می‌بست اما ۲۴ ساعت بعد، طرف‌هامان به آنجا می‌رفتند و همه را لغو می‌کردند؛ در برخی از این کشورها قرار و مدار گذاشتیم، ۲۴ ساعته رفتند و رییس بانک مرکزی آن کشور را برکنار کردند.

مخبر با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در ساخت مسکن اظهار کرد: تا الان ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد را یا زمین داده‌ایم یا کار ساخت شروع شده است؛ مسکن مهر هم رو به اتمام است. حتماً تا پایان ۴ سال دولت سیزدهم اگر آیت الله رییسی می‌بود، ساخت ۴ میلیون مسکن عملیاتی می‌شد.

سرپرست ریاست جمهوری گفت: ۶۰ میلیون نفر با قیمت‌های دو سال پیش و اضافه شدن یارانه‌هاشان از کالابرگ استفاده کردند. اهدای زمین رایگان به سه دهک اول را داشتیم؛ طرح تأمین امنیت غذایی کودکان زیر ۵ سال اجرا شد. بیمه رایگان کودکان زیر ۷ سال و بیمه سلامت تقریباً اکثر مردم اجرا شد و هر کسی بیمه نبود، ثبت‌نام کردند و این کار انجام شد؛ توسعه بیمارستان‌ها هم اجرا شد. موضوع دیگر احیای کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل بود که شاهد رکوردی در این زمینه بودیم.

مخبر یکی از موفقیت‌های بزرگ آیت‌الله رییسی را قدرت ارتباط‌گیری و ارتباط عاطفی با سران کشورها مختلف دانست و تصریح کرد: این چند روزی که من با سران کشورهای بزرگ دنیا ارتباطاتی داشتم، تعابیری که آن‌ها در تماس تلفنی به من می‌گفتند واقعاً تعابیری است که باید کسی ۲۰ یا ۳۰ سال با کسی رفاقت و آمد و شد داشته باشد تا اینگونه از وی یاد بشود.

وی اظهار کرد: یکی از سران بزرگ دنیا در این چند روز به من گفت با کاری که با همکاری آقای رییسی انجام دادیم، معادلات قدرت در دنیا جابه‌جا شد و راست هم می‌گفت؛ کسانی که یک روزی از یک نقطه می‌نشستند و درباره دنیا تصمیم می‌گرفتند و همه موظف بودند عمل کنند، اکنون چنین چیزی نیست.

سرپرست ریاست جمهوری گفت: استمرار نظام اسلامی به یُمن رهبری‌های حضرت امام(ره) در رهبر انقلاب اتفاق افتاد؛ زمانی که وعده صادق می‌خواست اتفاق بیفتد ایشان مرا صدا کرد و گفت قرار است این اتفاق بیفتد وضعیت ارز، ارزاق و دیگر مسایل ما چگونه خواهد شد؛ البته نه اینکه سوال می‌کرد بلکه می‌دانست فقط می‌خواست با من مروری بکند.

سرپرست ریاست جمهوری گفت: در این کشور یک روزی یک موشک را آزمایش می‌کردند، کل بازار کشور به هم می‌ریخت، کل شاخص‌های ما دچار مشکل می‌شد و فریاد همه دولتی‌ها درمی‌آمد که با کاری که شما کردید چه بر سر کشور آوردید؟ اما ما رژیم اشغالگر قدس را می‌زنیم، مردم با عدد و رقم‌های شاخص‌هایی که خوابیده‌اند صبح که بیدار می‌شوند همان است؛ قیمت ارز همان است؛ البته مطلوب نیست اما همان رقم پیش از زدن رژیم اشغالگر است؛ نقدینگی و تورم هم همان است و بازار هم پُر از مایحتاج مردم است.

مخبر ادامه داد: این استحکام، استقرار و قدرت چیز عادی نیست بلکه همه به یُمن رهبری‌های رهبر انقلاب و تلاش‌های مخلصانه آیت‌الله رییسی بود.

پاسخی بگذارید