اخبار برگزيده:
  1. مطالب منتشر شده در دسته ی "فناوری اطلاعات"
29
همکاری علمی و فناورانه ایران و روسیه در ۶ حوزه
معاون علمی رییس جمهور خبر داد؛

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور از همکاری علمی فناورانه ایران و روسیه در ۶ حوزه خبر داد و گفت: این همکاری در حوزه های سلامت، دارو، تامین قطعات کشتی و هواپیما و خودرو است. روح الله دهقانی فیروزآبادی با اشاره به سفر اخیر خود به..

تازه ترین آمار از میزان مکالمه و پیامک کاربران
سازمان رگولاتوری اعلام کرد؛

بر اساس گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، متوسط مکالمه ماهانه سیار به ازای هر کاربر ۱۸۵ دقیقه و متوسط پیامک ماهانه به ازای هر کاربر ۲۶۲ است. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گزارشی منتشر کرده است که بر اساس این گزارش کل مکالم..

توافق همکاری ایران و روسیه در حوزه سلامت و حمل و نقل هوایی
در گفت‌وگویی اعلام شد؛

جزییات دیدار دو جانبه روح الله دهقانی معاون علمی رییس جمهور با دستیار ویژه رییس جمهور روسیه از سوی رییس مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی تشریح شد. امیرحسین میرآبادی با اشاره به سفر معاون علمی رییس جمهور به روسیه جزئیات دیدار وی با آندره فور..

فیلتر هزاران سایت و سرویس کاربردی برای کاربرانی ایرانی
زارع پور خبر داد؛

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه مدعیان حقوق بشر، هزاران سایت و سرویس کاربردی ‏برای کاربران ایرانی فیلتر شده است.‏عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شبکه اجتماعی ویراستی گفت: بر اثر تحریم‌های یکجانبه و ظال..

چرا باید اینترنت فضایی را در کشور بومی کرد

مدار لئو اکنون جولانگاه هزاران ماهواره برای تامین اینترنت بر روی زمین شده است از این رو واکنش فعالانه ایران برای بهره برداری از مزایای این فناوری و جلوگیری از تهدیدات امنیتی آن ضروری است. فناوری اینترنت ماهواره‌ای در طول سال‌های اخیر و با پیشر..

دانش بنیان‌ها دستگاه‌های نانواکسیژن برای مزارع آبزی پروری ساختند

فناوران یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت دستگاه های نانواکسیژن برای استفاده در مزارع آبزی پروری شدند که این سیستم نوین تولید آبزیان را تا ۳ برابر افزایش می دهد. عارف دادگستر مدیر عامل شرکت دانش بنیان نانو حباب انرژی درباره فعالیت این شرکت توضیح..

برنامه معاونت علمی برای بومی سازی تجهیزات «آب شیرین کن‌های صنعتی»

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست از برنامه معاونت علمی برای بومی سازی تجهیزات آب شیرین کن های صنعتی و بزرگ مقیاس خبر داد که هم اکنون وارداتی هستند. سید محمدمهدی نوربخش با اشاره به برنامه ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، ..

اسامی برترین دانشمندان ایرانی در فهرست پژوهشگران پراستناد دنیا

دانشگاه استنفورد فهرست پژوهشگران پراستناد دنیا را معرفی کرده که در آن نام بیش از ۲ هزار محقق و پژوهشگر ایرانی از دانشگاه های مختلف قرار دارد، بیشترین محققان متعلق به پزشکی و مهندسی هستند. در روزهای اخیر فضای علمی کشور تحت تأثیر گزارش‌های دانشگ..

«چشمه نور» ایران چشم بینای تحقیقات و درمان

پروژه شتابگر ملی ایران که بزرگترین ابرآزمایشگاه غرب آسیا محسوب می‌شود از سال آینده به بهره برداری می رسد بدین ترتیب ایران مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته دارای دانش فنی شتابگرها خواهد شد. علاقه مندان به حوزه علم و فناوری و دنبال کنندگان اخبار ..

پرتاب منظومه ماهواره شهید سلیمانی تا ۲ سال آینده
رئیس سازمان فضایی خبر داد؛

رئیس سازمان فضایی ایران گفت:قرارداد ساخت اولین منظومه ماهواره‌ای ایرانی با هدف ارائه خدمات اینترنت اشیا باریک باند، بین سازمان فضایی و یک کنسرسیوم داخلی امضا شد. حسن سالاریه در خصوص آخرین وضعیت منظومه ماهواره شهید سلیمانی گفت: سازمان فضایی ایر..

هشدار آلمان درباره قدرت گرفتن شرکت های فناوری با کمک هوش مصنوعی
از سوی رگولاتور آنتی تراست مطرح شد؛

آندریاس موند، رییس دفتر کارتل آلمان(رگولاتور آنتی تراست کشور) هشدار داد هوش مصنوعی احتمالا قدرت بازار فناوری را ارتقا دهد و رگولاتورها باید مراقب هرگونه رفتار ضد رقابتی باشند. به نقل از رویترز، اظهار نظر موند در حقیقت نشان دهنده نگرانی‌های رگو..

ابرپروژه «محرومیت‌زدایی» با فناوری‌های نوین جان تازه می‌گیرد

ابرپروژه محرومیت‌زدایی قرار است با ورود علم‌وفناوری جان تازه‌ ای بگیرد و در همین راستا معاونت علمی بسته ویژه‌ای را برای کاربست ظرفیت دانش بنیانها در این مناطق در دستور کار قرار داده است. قصه محرومیت در گوشه و کنار هر از گاهی روایت‌های تازه ای ..

تولید بازی براساس نیازهای شناختی کشور
معاون علمی رئیس جمهور خبر داد؛

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با اشاره به رونمایی از نماد اعتباربخش محصولات شناختی گفت: این نماد به بازی سازان کمک می کند که براساس نیازهای شناختی کشور بازی تولید کنند. آئین رونمایی از نماد اعتباربخش محصولات حوزه شناختی صبح..

خبرهای خوش فضایی در راه است
زارع پور خبر داد؛

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: خبرهای خوش فضایی تا پایان سال در راه است. عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شبکه اجتماعی ویراستی گفت: ماهواره‌های ما، از نور تا خیام، چشمان تیزبین ایران زمین هستند که از چندصد کیلومتری، قادر به..

هشدار برای موازی کاری در تدوین نقشه راه «هوش مصنوعی»

مجلس و دولت از یک سو و برنامه هفتم توسعه از سوی دیگر خود را مکلف به تدوین سند برای فناوری هوش مصنوعی کرده اند از این رو بیم آن می رود که در این زمینه موازی کاری صورت گیرد. با پیشرفت و نفوذ هوش مصنوعی در زندگی جوامع بسیاری از کشورهای دنیا برای ..

خسارت حملات سایبری به ۸تریلیون دلارمی‌رسد/ بیمه سایبری ضروری است

با توسعه فناوری و افزایش دامنه نفوذ اینترنت به زیست روزمره شهروندان و زیرساخت شرکت‌ها و دولت‌ها، مسئله امنیت سایبری و الگوهای پیشنهادی جبران خسارات این حوزه، اهمیت یافته است با توسعه فناوری و افزایش دامنه نفوذ اینترنت به زیست روزمره شهروندان و..

نظام جدید ارزیابی نرم افزار تا آخر هفته کلید می‌خورد
یک مقام مسئول در سازمان فناوری اطلاعات:

مدیر کل اعتباربخشی و صدور پروانه فعالیت سازمان فناوری اطلاعات ایران از تشکیل کمیته خبرگان فعالین نرم افزار و آغاز به کار نظام ارزیابی نرم افزارهای کشور تا پایان هفته خبر داد. هادی ملکی پرست در خصوص آخرین وضعیت طرح ساماندهی حوزه نرم افزار و تشک..

ساخت دستگاه «عیب یاب قطعات خودرو» که با هوش مصنوعی کار می‌کند

فناوران ایرانی برای نخستین بار موفق به ساخت یک دستگاه عیب یاب برخی قطعات خودرو شدند که با هوش مصنوعی کار می کند و با تصویربرداری از قطعات آن را پردازش و تحویل می دهد. حمیدرضا کاروان پور مدیر توسعه و بازاریابی و فروش پروژه یک شرکت دانش بنیان فع..

استفاده از داده‌های ماهواره‌ای برای به‌کارگیری در طرح ملی آمایش سرزمینی
توسط پژوهشگر حوزه محیط‌زیست انجام شد؛

یکی از محققان ایرانی حوزه محیط زیست موفق به استفاده از داده‌های ماهواره‌ای برای به‌کارگیری در طرح ملی آمایش سرزمینی شد. تحلیل داده‌های جغرافیایی و محیط زیستی می‌تواند به اتخاذ تصمیم‌های درستی در مدیریت منابع کمک کند. محققان در پی تحقق این موضو..

دسترسی بیش از ۷۰۰ روستای سیستان و بلوچستان به شبکه ملی اطلاعات
زارع پور مطرح کرد؛

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:در دو سال گذشته بیش از ۷۷۰ روستای جدید را در استان سیستان و بلوچستان به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت متصل کرده ایم. عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یکی از پیام‌رسان‌های بومی در خصوص اقدام..

بانک سینا
بانک توسعه تعاون
تبلیغ